Tímto snímkem z roku 1990 dokazuje scenárista a režisér Woody Allen, že mu nejen nejsou cizí nejjemnější záchvěvy ženské psychiky, ale že se v ní také dokonale vyzná. Hrdinkou jeho melancholické komedie o lásce a skrytých touhách je totiž půvabná a bohatá pětatřicátnice Alice Tateová, která až doposud vede velmi spokojený a spořádaný život. Únava, bolesti a celková nespokojenost přivedou jednoho dne půvabnou ženu až k čínskému lékaři Yangovi, jenž se zabývá alternativní léčbou, využíváním akupunktury a bylinek připravených podle starodávných receptů. Alice, unavená neměnnými povinnostmi matky tří dětí a manželky "na úrovni", přitom netuší, jaké výsledky neobvyklá léčba přinese. Jedno je ale jisté, v jejím životě se náhle začínají dít velmi podivné věci. Najednou se cítí mnohem uvolněnější, to, co vnímala jako ustálené, se bortí a věci nahlas nikdy nevyřčené se jí splní? Příběh, zachycující jistý přelom či krizi v dávno zaběhnutém stereotypu vzorné matky a manželky, natočil Woody Allen opět s humorným nadhledem a vtipem, ačkoliv v tomto snímku poněkud umírněnějším. Do hlavní role obsadil svoji tehdejší životní partnerku Miu Farrowovou, tím však výčet hvězd nekončí. Po jejím boku si zahrál i William Hurt (Doug Tate) či Alec Baldwin (v úloze Eda). (oficiální text distributora)

Anderton

Tak tento film spolu s Purpurovou ružou a Inou ženou mi pripomína akúsi volnú trilógiu, ktorú spája Mia Farrow, ženský príbeh, melanchólia, nevera a nie príliš optimistické vyznenie. Dĺžka je možno trochu prestrelená, v určitej pasáži som sa začal trošku nudiť, ale potom sa to znova rozbehlo až do pekného vyústenia, ktoré som nečakal, a ktoré je aj nie je happy endom. . Fóry sú tu akoby mimochodom, tak dávajte pozor, niektoré sú geniálne. P.S.: Aleca Baldwina bolo v úlohe ducha velmi ťažké spoznať ()

Tosim

Když jsem od hlasatelky slyšel, že se "Allen umí vcítit do nejniternějších pocitů ženy," bral jsem to jako frázi, něco jako pojem "televizní trvalka." To bych ovšem podobný případ ženy nesměl mít ve svém blízkém okolí. Je to opravdu PŘESNÉ. Pokud jde o Woodyho dramatickou tvorbu, nebál bych se já použít (a už jsem to několikrát udělal) termín "jako ze života," třeba i u snímků, které jsem neviděl, protože bych měl opravdovou jistotu, že tomu tak je. A dál? Nějaké to nadpřirozeno (které mě opravdu překvapilo a příběhu dodalo šťávu), troška intrik a popisy pocitů, klasicky se chovající muži a ženy, které vezmou život do vlastních rukou. Trošku pikantní je, že závěr filmu připomíná opravdový konec Mii Farrow :-) ()

D.Moore

Pohádka od Woodyho Allena. Humoru poskrovnu, ale je tam ("Newyorské taxikáře nevyvede z míry nic!", můza, závěrečný večírek), hlavní hrdinka je ztělesněná naivita a něha, příjemný příběh lze snadno předvídat (ale co by to bylo za pohádku, že?).... Nejvíce se mi líbila postava "doktora" Yanga a jeho zásoba bylinek. Tu na neviditelnost bych občas bral. ()

Nos

Matka dvou dětí Alice Tateová po šestnáctiletém manželství se zakoukala do pohledného hráče na saxofon. Protože má ustavičné bolesti zad, radí se se svým problémem s orientálním čínským lidovým léčitelem Dr. Yangem, který si jasně uvědomuje, že její problémy nejsou v jejícj zádech, ale v jejím srdci a mysli. Dává proto Alice zázračné bylinky, které jí postupně pomáhají zcela změnit její zaběhlý způsob života...Trošku vážnější Woody Allen bez velkých bonmotů, ale také bez tradiční velké dávky humoru. Ale hlavně také bez Woodyho samotného jako herce. Mia Farrow je chvílemi opravdu kouzelná. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami. ()

dopitak

Woodyho pokus v okamžiku největší sbíhavosti jeho díla. Vyniká hudba, a už nic. Tuctový příběh dvou lidí, kteří I can´t stand it any longer but didn´t realise yet. Měl jsem spíš pocit, že Woody potřeboval zaměstnat Miu, než něco natočit. Zbytečnost a v díle WA podprůměrný ročník, který netřeba vidět víckrát. ()

• Malou roli si ve filmu zahrála Sean Young. Scéna však byla vystřižena. (Terva)
  • Poslední film, kde se objevil Keye Luke. (Witta)

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN