Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Šestnáctého ledna roku 1969 se před budovou Národního muzea v Praze upálil student filozofické fakulty Jan Palach. Svůj hrdinský čin spáchal na prostest proti postupující letargii a malomyslnosti našeho národa po srpnové okupaci. V lednu 1989 se vzpomínka na jeho čin stala impulsem k týden trvajícímu protivládnímu protestu, který odstartoval listopadové události. Dnes je pro mnohé mladé lidi "hrdina z učebnice". Režisérka Kristina Vlachová se ve svém dokumentárním filmu soustředila na jeho rodinné zázemí, přátele, spolužáky i pedagogy, aby osvětlila motiv jeho oběti. Archivy Ministerstva vnitra ČR vydaly nové dokumenty, dosud neznámé fotografie a další informace o Janu Palachovi. Našly se i dosud nikdy nezveřejněné filmové záběry z jeho pohřbu a z demonstrací, které pak následovaly. Tento film by měl přispět k tomu, abychom lépe porozuměli smyslu jeho absolutní oběti. (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

Mariin 

všechny recenze uživatele

Předně: se sebevraždou i za jakýmkoliv sebeušlechtilejším cílem nelze souhlasit a nelze ji dávat za příklad. Sebeupálení je způsob boje či protestu budhistických mnichů. Ale pokud bych hodnotil formální úroveň dokumentu: pro historiky bude určitě přínosný; nejcennější je asi ve svědectví Palachových současníků (bratra, ale např. i psychiatričky, která pro StB vyzvídala u lože umírajícího atd.). A ještě si neodpustím poznámku: zvláštní, že se nevěnuje taková pozornost Janu Zajícovi či Evženu Plockovi. A hlavně Zdeňku Adamcovi, který se upálil v Praze roku 2003. ()

WinstonS 

všechny recenze uživatele

Působivý dokument o člověku, kterého si nesmírně vážím a jehož životní rozhodnutí pokládám za jedno z eticky nejhodnotnějších a nejosobnějších, jaké může lidská bytost učinit ve prospěch vyšších mravních principů. Vlachová svůj snímek ukočírovala zdatně, nesklouzla do lacině tragické pózy, ale dokázala si udržet zdravý odstup jak ve vztahu k výpovědím svědků, tak ve stylizaci nejvíce emotivních scén (zejména pohřeb Palacha). Ocenil bych i zasazení do kontextu upálení Jana Zajíce a Evžena Plocka (jeho smrt upálením se komunistickým bestiím podařilo ututlat), ale to není výtka, spíše upozornění na další niť Palachova příběhu, který je sám o sobě neuvěřitelně silný a mrazivý. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Veľké činy si vyžadujú odvahu, a Palach ju mal. Možno si ani nevedel predstaviť, aké pohnutie v spoločnosti spôsobí. Preto bolo v záujme strany a vlády, aby Pochodeň č.2 už nemohla vzplanúť. To sa im aj podarilo, možno chýbala Palachova odvaha, a možno sa nič zmeniť ani nemohlo. Na to nám dokument neodpovie, ale všetko ostatné v dokumente je. Fakty, obrázky, archívne videá a hlavne rozhovory s Palachovými súčasníkmi, spolužiakmi, susedmi, prekvapí množstvo detailov. Nič nepresvedčí viac ako priame svedectvo, a tých je plný film. –––– Mně ho bylo tak líto. Já bych ho chtěla pohladit, ale prostě nebylo kam. ()

bari68 

všechny recenze uživatele

Blázon či hrdina?... V tejto otázke sú ľudia, ktorý aspoň počuli o tomto čine rozdelený do týchto dvoch protipólov.Práve tento dokument nechce vás zaradiť do jednej z nich , ale zanalyzovať dokumenty a fakty a určiť si svoj názor.V ďalších otázkach ,či holý život má vyššiu cenu ako sloboda národa je všetko o čo sa tu pojednáva diskutabilné.Jedno je tu,ale jasné, že nič v tomto posolstve a obetovania Jana Palacha nebolo zbytočné,a že hyenské incesty StB z ktorých neraz zamrazí v tomto spomienkovom výročnom dokumente nezostali bez povšimnutia. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (3)

  • Snímek obsahuje také dosud nezveřejněné záběry z Palachova pohřbu a následných demonstrací a zpracovává nové dokumenty a informace vydané archivy Ministerstva vnitra ČR. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)
  • U příležitosti výročí Palachovy oběti vznikla na toto téma i jiná díla. Historickou studii rekonstruující Palachův čin (součást knihy "Jan Palach 69") sepsal Petr Blažek, který byl také hlavním historickým poradcem Kristýny Vlachové při práci na filmu Poselství Jana Palacha. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

Reklama

Reklama