The Exploding Girl

• Slovensko Výbušné dievča (festivalový název)
všechny plakáty

Ivy, 20 ročná gymnazistka, prichádza cez leto domov do Brooklynu. Na ceste sa zastaví za priateľom Alom, ktorý sa dostal do situácie, že nemá kam ísť. Ivy presvedčí svoju mamu, aby mohol zostať u nich v byte. Priateľstvo Ivy a Ala sa prehlbuje, dni trávia jedením pizze a v parku počúvajú hudbu. Napriek tomu, že Ivy je nespokojná so vzťahom s Gregom, tají mu svoj vzťah k Alovi. Tým, že trpí epilepsiou, sa naučila zvládať pocity, aby redukovala stres. Ale tento pretlak emócií si napokon vyberie svoju daň a Ivy stráca kontrolu nad vlastným životom. Príbeh lásky a poetická štúdia priateľstva, nenápadného a zdanlivo bezproblémového. (oficiální text distributora)

jemenfoutiste

Po všetkých tých dlhých metaforických odyseách, ktoré síce milujem, ale povedzme si narovinu vyžadujú viac zhliadnutí, kde sa obrazotvornosť miesi s ambiguitou a ambivalenciou prichádza americká nezávislá scéna, a teda že proti spojeniam americký a nezávislý mám nejeden predsudok. Film je postavený na princípe voyerizmu, resp. nezávislom pozorovaní, také ako to môže robiť každý človek, bez kamery, stačí sa pozrieť okolo seba, všetci máme niekoho známeho, kto je tak trochu obyčajný, tak trochu výnimočný. V takzvanej obyčajnosti a jednoduchosti sa nájsť sfilmovania-hodný príbeh, taký jednoduchý, kde všedné dialógy s ukrutne dlhými pauzami zväčša skrz sprostredkovateľa akým je mobilný telefón alebo vyprázdnené dialógy o šaláte alebo nedorozumeniach typu myslela som si, že.....no, ono vlastne nemôžem volať....Osamelosť bez dialógov a vnútorných monológov, na ktoré sme tak nejak už zvyknutý a ktoré očakávame. Malý zázrak, že dokážeme pochopiť myšlienky , aspoň niektoré, na základe výrazov tváre a banálnych rozhovorov. Je to ukrutne pomalé, s neskutočnou atmosférou, a ja som si užívala každý jeden záber. nevšedný. ()