Reklama

Reklama

Nepřítel pod hladinou

  • Česko Duel v Atlantiku (neoficiální název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

Ke dnu půjde buď americký torpédoborec, anebo německá ponorka... Ve vodách Atlantiku probíhaly během druhé světové války velké námořní bitvy, které mohly upomínat obří šachové partie. Jeden takový námořní duel představuje ústřední motiv dobrodružného válečného snímku Nepřítel pod hladinou v režii hollywoodského herce Dicka Powella. Když americký eskortní torpédoborec při hlídkové plavbě jižním Atlantikem zachytí na radaru neznámý kontakt, nový kapitán válečné lodi Murrell neváhá sledovat cíl. Jedná se o německou ponorku pod vedením válečného veterána von Stolberga, který se snaží setřást pozornost nepřítele. Začíná neúprosná námořní bitva v podání dvou mořských vlků, kteří si dokáží navzájem dokonale číst myšlenky a předvídat své další kroky. Americký torpédoborec se díky obratnému manévru dokáže vyhnout dvěma torpédům, německá ponorka pro změnu odolává hlubinným náložím. Rozložení sil na moři se mění každým okamžikem a poslat nepřítele ke dnu může jen ten, kdo prokáže pevnější nervy a využije momentu překvapení... Jako kapitán americké posádky se představil hollywoodský klasik Robert Mitchum, jeho protějšek ztvárnil německý herec Curd Jürgens. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (52)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Urobiť pútavú akciu v ponorke nie je jednoduché, keď jedinou akciou je nabíjanie torpéda a vysúvanie periskopu. Nad hladinou a na lodi je to už lepšie, ale aj tak je to celé o dvoch kapitánoch ako dokonalých mužoch dokonale riadiacich svoje vojnové stroje a posádku. Na záver sa to rozbehne aj s happy-endom, ak sa to tak dá nazvať. –––– Vykucháme jim tu plechovku s tím jejich hudebním doprovodem. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,DRŽTE HO ZA RUKY." ,,MÁ IBA JEDNU, PANE." __ Do mojich spomienok spred viacerých rokov (možno 20 dozadu) sa hlboko vryl film o súboji ponorky s vojnovou loďou, preto malo byť sledovanie filmu najmä overením si, či by mohlo ísť o rovnako dielo. Pretože si na celkové podrobnosti a na dej pamätám iba matne (snáď toľko, že tromfy mala v rukách ponorka a na frak dostávala loď, zatiaľčo tu je to skôr opačne), povedal by som, že o ,,Nepriateľa pod hladinou" nešlo. Napriek mnohým rokom od jeho nakrútenia ide stále o veľmi solídnu, skôr napínavú než nervy drásajúcu záležitosť, a i keď som videl z daného obdobia trikovo lepšie kúsky, najväčšími ťahúňmi sú predstavitelia oboch proti sebe stojacich kapitánov. Ako už bolo poznamenané, napriek záverečnej deštrukcii tu skôr zvíťazí ľudskosť a ponúknutie cigarety pôsobí už idealizovane. V 50. rokoch sa udeľoval Zlatý glóbus filmom ,,podporujúcich porozumie" a trocha sa divím, že sa tento počin neocitol medzi kandidátmi. (371. hodnotenie, 26. komentár k filmu) ()

Reklama

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Nejvíce bych zde rozhodně ocenil speciální efekty, které byly na svoji dobu, nebojím se napsat, fantastické, a ani dnes neztratily moc ze svého kouzla. Odnesly si i cenu ve filmové branži nejcennější. Film bych určitě nedoporučil lidem, co moc nemají v lásce příliš dokonalé lidi. Kapitán křižníku sehrál s kapitánem ponorky litý boj o to, kdo je více bezchybný a jedinečný. V podstatě jediné špatné rozhodnutí za celý film vidíte v samotném závěru a nastalo pouze proto, že bylo třeba snímek nějak ukončit. Mnohdy se pánové ve své genialitě přibližovali mně samotnému a uklidňoval mě pouze fakt, že oni jsou na rozdíl ode mne jen filmové postavy, zatímco já jsem skutečný frajer. Taktéž jsem neskákal nadšením z pacifistického závěru plného zahraňování nepřátel i společného pohřbu padlých. V ten moment jsem zadržoval zvracení. Režisér se ale zkrátka rozhodl udělat snímek o střetu dvou gentlemanských armád, které plnily jen své rozkazy, i když to působilo naivně a falešně. Minimálně u kapitána amerického křižníku bych očekával chuť po krvi po vyslechnutí jeho příběhu. Jinak to bylo ovšem milé dílo úměrné době vzniku. [75 %] ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Skvělá záležitost s Robertem Mitchumem. Tento herec mnoha tváří (převážně cowboyských) si v šedesátých letech střihl hodně rolí vojáků. Létal mimo jiné se stíhačkou Sabre nad Korejí v Hunters, Vyloďoval se za Nejdelšího dne v Normandii a zde velí torpédoborci (nikoliv křižníku jak zde někdo uvádí) Haynes. Cestou narazí na německou ponorku a začíná hon na kočku a na myš. Mitchum je zkušený kapitán, umí přemýšlet jako velitel německé ponorky a dělat rychlá protiopatření v případech, které by jiného kapitána zakočily. Německý velitel tam dole však také není žádný začátečník a tak je radarem vybavený torpédoborec s hlubinnými pumami jen o krapet ve větší výhodě než v hlubinách skrytá ponorka s torpédy. Být to o rok později, zavolal by si Haynes na pomoc Catalyny či B24 speciálně vybavené na stíhání a zaměřování ponorek a společně by ji poslali ke dnu. Takto však máme možnost sledovat touhu zlikvidovat nepřítele z obou znepřátelených stran. Srovnání se šachovým turnajem je přesné ! Já se dobře bavil, tak jak to mám u válečných filmů rád. Konec překvapil. Dávám čtyři hlubinné pumy. * * * * ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Hodně se mě líbilo závěrečné finále v podobě takového toho čistokrévného chlapáctví a současně antiválečné vyznění. Jinak obecně mám rád střet dvou chtyrých chlapů jako v totmo případě. Kapitán německé ponorky mě přišel divácky zajímavější a usmíval jsem se nad jeho pohrdáním Hitlerem, které bylo sice jen okrajové, ale o to víc se mě líbilo. Na snímku je sice vidět staří, někdy bylo až okatě jasné že se jedná o modýlek někde v akvárku, ale z hlediska poutavosti vyprávění, co bychom za tuhle poctivku dneska dali. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (15)

  • Hoci sa oceánske scény odohrávali v južnom Atlantickom oceáne, boli natočené v Tichom oceáne. (westerns)
  • Celý film sa odohráva počas 24 hodín. (westerns)
  • Priemerná dĺžka záberu je 8,7 sekundy a stredná dĺžka záberu je 6,3 sekundy. (westerns)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno