Na velikosti záleží

• Izrael Sippur Gadol (více)

Láska, smích a sumo. Proč se otravovat s hubnutím, když se můžete dát na zápasení? Poznání, k němuž dojde čtveřice kamarádů, otevírá množství komediálních situací, ale upozorňuje i na společenský tlak vyvíjený na lidi s nadváhou. Snímek bere sumo jako prostředek uznání i revolty v hubeností posedlé společnosti a sport jako takový ukazuje coby cestu k vyrovnání se s osobními problémy. Pomůže sumo hrdinům ke zlepšení jejich společenské situace a nastolí v jejich rozháraných životech klid? Každá z postav si nese svá tajemství i osobnostní specifika, díky nimž film budí zájem, smích i napětí. Tvůrci dokážou zužitkovat každou nahrávku na vtip a diváky baví pády ze židlí, komickými kontrapunkty i slovními výměnami. Přestože se nebojí žertovat ani o otázkách smrti a za protagonisty si volí hrdiny s nadváhou, nikdy své téma nezneužívají pro pošklebování. A navzdory pochopení pro situaci hrdinů je nevykreslují ani s falešným soucitem. (MFF Karlovy Vary)

gudaulin

Na velikosti záleží rozhodně není film, který by měl ambici jakýmkoli způsobem zasáhnout do dějin kinematografie, a rozhodně bych mu nepřiřadil přívlastky typu výjimečný, špičkový nebo dokonce přelomový. Označil bych ho jako milý, příjemný a vtipný snímek o střetávání rozdílných kultur a především lidských povah. Film se dívá na lidské slabosti s porozuměním a dokonce s láskou a všem, kteří mají větší či menší handicap, sděluje: zkuste ze své nevýhody udělat přednost, je to jen o vynalézavosti. Tenhle snímek mi jednoduše svým jemným humorem a stylem zvedl náladu. Mimochodem, já že jsem tvrdil, že mi nic neříkají romantické komedie? Tahle parta metráčků má mé sympatie, vždyť nevlastní jenom oděv velikosti XXL, ale každý z nich má taky zatraceně dobré srdce. Celkový dojem: 90 %. ()

filip333

Takový super film a já seděl v kině sám, nikde ani živáčka. Opravdu kvalitně natočený a odvyprávěný film. Vzpoura většinovou společností utlačovaných, nebo spíše až šikanovaných pučmelounů, u které jsem se nenudil ani chvilku. Herci byli skvělí, především hlavní představitel. Na scénky - pohovor s dietoložkou, kdy jí kazil statistiku a "malé auto" jen tak nezapomenu. 70% ()

elgreco

Dalo by se říct: Parta špekounů se vyflákne na diety a začne trénovat sumo. Zaděláno na „řachandu“? Kdepak. Hrdinové jsou poněkud zoufalí (ne trapní!) tlustí lidé, nikoli parta legračních špekounů a komediálnost spočívá "v úhlu" pohledu na jejich vlastně dost smutné osudy. Děj je předvídatelný (nikoli tupě šablonovitý) a to je jen dobře. Vše směřuje bez naschválností, kam má a jak má. Herci jsou (jako celý film) příjemně civilní a vše dobře dopadne. Pokud je venku nevlídně, nálada nevalná a život nejde, jak by mohl, je to přesně ta kombinace, kdy tenhle film zafunguje nejlíp. Já jej viděl právě za těchto podmínek a dávám vděčné čtyři hvězdičky – s poznámkou: vážím 70 kilo. ()

Jhershaw

Po velmi kladných ohlasech z MFFKV jsem čekal něco lepšího=zábavnějšího. Vtipné momenty tam byly, předvídatelný příběh tolik nevadil... ale opět se mi projevilo to, že film s mně nesympatickými postavami mě prostě nebaví. Navíc v Aeru několikrát vypadly titulky a jednu krátkou scénu pustili dvakrát (asi jako zaseklá gramodeska). ()

ORIN

Na stylu filmu je hodně znát, že jde o koprodukci a že je film určen pro většinové evropské festivalové publikum. Nic převratného to není, ale jde o vcelku povedenou záležitost, která neurazí a na vzorku několika přátel ukáže vhodnou alternativu pro smíření se s nadváhou, když boj byl už dávno vzdán a nějaká sezení a povrchní snaha zhubnout je jen úlevou vlastnímu svědomí. ()

• Přibližně čtvrt roku před natáčením odjeli tvůrci do Japonska nasbírat informace o sumo. (Nyck)