Cizinec (Daniel Craig), který se probral z bezvědomí poblíž města Absolution, si naprosto vůbec nic nepamatuje. Jediným vodítkem k jeho minulosti je podivný náramek na zápěstí. Celková amnézie je mrzutá věc, obzvlášť když se ocitnete ve městě, které nenávidí lidi odjinud a kde vládne tvrdou rukou nesmlouvavý plukovník Dolarhyde (Harrison Ford), jenž ho řídí metodou pěsti a biče. Absolution žije ve strachu a brzy bude ještě hůř. Shůry přicházejí podivné zvuky a oslepující světla, obyvatelé města beze stopy mizí a nikdo neví, jak se bránit a kdy přijde řada na něj – tomu se říká permanentní teror. Paradoxně právě cizinec, kterého pronásledovali od chvíle, kdy se v jejich městě objevil, se stane jejich jedinou nadějí. Postupně se mu vrací paměť, a jak si vzpomíná, kde byl a co tam prožil, uvědomuje si, že drží v rukou klíč k tajemství, které zdejším kovbojům dává aspoň nějakou naději v boji s  technologicky mnohem vyspělejším protivníkem. Otázkou je, jestli mu chronicky nedůvěřiví obyvatelé uvěří a jestli mu Dolarhyde dobrovolně přenechá otěže vlády nad městem. (oficiální text distributora)

tron

Celé zle. Také zlé, že Jon Favreau následne musel nakrútiť "nízkorozpočtovú melodrámu zo života", aby sa z pekelného nakrúcania Kovbojov a votrelcov dal dokopy (a zo Šéfa tak razom urobil jeden z najlepších filmov roka). Nesympatický Craig, nepríjemne otravný Ford, škaredá Olivia Wilde a vo vedľajších roličkách plno WTF ksichtov (Keith Carradine, Clancy Brown, Walton Goggins...). Triková stránka ma nezaujala, najviac ma ale zaskočilo, že neviem, či som videl pokus o komédiu alebo to nikdy komédia byť nemala a mal to byť vážny westernový sci-fi triler. Lebo ak TOTO malo byť vážny westernový sci-fi triler, potom by mal niekto začať predbežne uvažovať o vyšetrení u odborného lekára. A ak to mali byť noví Piráti Karibiku, potom to vôbec nie je vtipné, ani iným spôsobom zábavné. No proste nechápem. Ale nevadí. ()

B!shop

No po tech tragickejch hodnocenich jsem cekal nejakou sracku, ale nic takovyho se nekona. Jednak tvurci meli naprosto spickovej napad, prece nemusi emzaci utocit jen na Zemi v budoucnosti. Pribeh sam o sobe je sice uz vicemene standard se spoustou klise, ale na to kaslat. Craig vyfasnul super postavu, kde uz na uvod si ziska sympatie, kdyz bez milosti rozmasiruje tri smejdy a spokojene si odkraci s jejich vybavou. Ono celkove na PG-13 to je sympaticky brutalni, i kdyz nic extremniho necekejte. Ze zacatku me stvalo, ze jsou veskery utoky ve tme a clovek nic nevidi a bal jsem se kvality triku, ale nastesti v druhy pulce uz je videt naprosto vse a triky jsou hodne nadrumerny. Emzaci vypadaj sice lehce vtipne, ale to je spis muj problem. Co se tyce Forda, ten se snazi tvarit desne drsne, ale moc mu to nejde. Film ma tak jen dva problemy, ty vztahy mezi jednotlivejma postava jsou misty k smichu a celej dej by se dal smrsknout na 80 minut a ty dve hodinky uz to je lehce natahovany. Ale i tak jsem se bavil od zacatku do konce, jako letni blockbuster idealni. ()

dO_od

// Nevím, co je horší. Představa, že to Craig a spol. natočili jako jeden velkej tunel, nebo že to Jon Favreau myslel vážně. Chápu, že natočit zábavnej a svěží western musí být pro plno lidí sen, tohle je ale fail po všech stránkách - od Orciho s Kurtzmanem to ještě chápu, ale i ty, Lindelofe? Chjo. 3/10 ()

RHK

Čekal jsem průšvih ze spojení sci-fi a westernu (a čekali jej asi i v Holywoodu, proto nechali napsat scénář tandemu hned pěti scénáristů). Ale obdržel jsem solidní akční snímek, spíše western než sci-fi, kde mimozemští vetřelci unášející lidi v létajících strojích plní jen roli nezbytného nepřítele hlavních hrdinů z Divokého západu (Daniel Craig a Harrison Ford). Trailer (ČSFD): http://www.csfd.cz/film/261881-kovbojove-a-vetrelci/videa/ ()

Jara.Cimrman.jr

Měl jsem v sobě patrně málo ohnivé vody na to, abych si skutečně užil zběsilou historku o tom, kterak se mí rudí bratři spojili s bledými tvářemi za účelem obnovení pravidel veřejného pořádku narušeného vesmírnými chuligány. Nicméně dvouhodinové vypnutí mozku občas nezaškodí. ()

xxmartinxx

Zoufale plytká snaha o vymanění se z okovů Iron Mana se Favreauovi nepodařila. Natočil řemeslně zvládnutý film s výbornými herci, který nudí každou vteřinou. Craig a jeho nezúčastněné mlčení to neutáhne, když i Ford jen zmateně těká ve svojí první protivné dědkovské roli. ()

Skejpr

Krajně nevyrovnaný a místy vyloženě neohrabaný film, který sbírá body ve stylovosti (funguje westernová i videoherní stylizace), slušné akci a faktu, že to navzdory všem evidentním mínusům (patos, trapnost, podivný scénář a neuvěřitelné psychologické otočky některých postav) je poměrně zábavné... Noahu Ringerovi ovšem doporučuji narvat do rypáku špunty a už nikdy ho nepostavit před kameru. ()

BadoXXII

Čo na tom stálo 160 melónov? Kovboji a votrelci vypadajú podobne ako Jonah Hex a takú istú majú aj (ne)kvalitu. Jeden charizmatický (nie však v tomto filme) herec v hlavnej úlohe, jedna terajšia sexbomba (ale tak ako nezabrala Megan Fox, nezaberá ani Olivia Wilde), jeden hrozne napísaný scenár a ešte horšia réžia. Film je to veľmi toporný, neprekvapivý, nevtipný, bez napatia a bez naozaj dobrej scény. Celý film som si hovoril len jediné - ako to mohlo celé dobre vypadať. Ale nevypadá... ()

flanker.27

Terapie, díl druhý. "Jedna květina bez listu, druhá bez nohy a třetí bez prstu, to dělá rovné dva dny." Mimozemská logika může být svérázná, přesto ta z Macha a Šebestové jistej smysl dává. Logika alienů z prvního nefalšovaného scifiwesternu však smysl nedává ani trochu, chytřejší jsou i Rusáci ve filmech z reaganovskýho období nebo Indiáni z Větrova. Přitom před jejich nazemivstoupením to budilo i jistý naděje, Craig byl za drsňáka a Paul Dano ještě nebyl trestuhodně nevyužitej. Pak ale asi přebral štafetu další ze šestice scénáristů a podobně jako Američanům v Soulu mu vypadl kolík (páč moc myslel na Olinku a neunesl tíhu), a zatímco se to snažil zamaskovat jeho vrácením zpět, zvládal napsat jenom každou třetí větu. Další už pak radši na kolík ani nešahal a za cenu zopakování několika scén začal znovu od začátku, přičemž si nevšiml, že nepřátelé nejsou rudoši, ale návštěvníci z rudé planety, a tak je nechal pobíhat bez taktiky a logiky sem a tam. Animátorům navíc nějak unikla proporce mezi Alienama a jejich ohnivejma létajícíma ořema, ale to už je jen vrchol nezvládnutého díla. Leč svůj úkol to splnilo, blbej film totiž trochu funguje jako chlast, ve větší míře škodí, ale v přiměřený a při správným mixu blbosti s hloupostí dává na chvíli zapomenout. ()

Morien

Nejásala jsem tak moc, jak jsem si myslela, že budu jásat, ale pořád jsem docela dost jásala. Nikdy jsem nepochybovala o tom, že Třináctka je ve skutečnosti vyšší bytost z nebes. A že Paul Dano by mohl brečet za vlast už jsem nejspíš víc než jednou zmínila. A že bych chtěla, aby mi každou laserovou mimozemskou ránu zašíval Clancy Brown, jsem myslím ještě neříkala. ()

choze

Paradoxně ti mimozemšťani, který tomu měli dodat na zajímavosti, naopak táhnou dolů celkem příjemnej western s hodně slušným castingem (kapitola sama pro sebe je nádherná Olivia Wilde). Chudáci scenáristi se snaží o rychlý tempo kumulováním akce, ale ospalej rejža, neschopnej natočit efektnější akční scénu a vůbec tomu celýmu dát nějaký grády, jim to furt kazí. Ale body za to, že to není žádná pubertální rozjívenost jako MAČETA a že Orci a Kurtzmann si odpustili i debilní infantilní humor pro posledního Pepíka Nováka a jeho retardovanou incestní famílii z Horní dolní, kterej tlačí v TRANSFORMERECH. ()

Gilmour93

Rudí, bílí, spojme síly - vetřelci se přemnožili! Výsledek práce přibližně deseti scénáristů na jednom filmu lze přirovnat ke znásilnění berlínské stařenky stejně početnou skupinou rudoarmějců. To znamená nic, čím by se člověk mohl v budoucnosti chlubit.. Jestli se však psychicky připravíte na film s nepříliš viditelným áčkovým rozpočtem a rozkošně béčkovým originálním námětem a přitom se strojem času vrátíte do rané puberty, kdy mastnými póry ještě z hlavy pravidelně unikala snaha o intelektuální image a podobné filmy spouštěly slintací reflex, pak budete až po krk zmáčení ve všemožném klišé odcházet z kina v mezích žánru spokojeni. Skrz Craigovy nohy do O vidím zářnou budoucnost dalších titulů jako "Kovbojové a Gremlini", "Vinnetou vs. Godzilla" a v podobě vrcholu celé série o Divokém západě sužovaném monstry si žádám arcidílo s pacifistickým poselstvím "Predátoři a doktorka Quinnová", podtitul: Když to krvácí, můžeme to i vyléčit.. ()

Mertax

Chce se až říct, že místní hodnocení je proklatě nízko. 65 %. [Originální znění, rozšířená verze] ()

TeeAge

|| Scenár: Damon Lindelof, Alex Kurtzman, Roberto Orci, Mark Fergus, Hawk Ostby / Story by Mark Fergus, Hawk Ostby, Steve Oedekerk / Based on Cowboys & Aliens by Scott Mitchell Rosenberg | Hudba: Harry Gregson-Williams | Produkcia: Brian Grazer, Ron Howard, Alex Kurtzman, Damon Lindelof, Roberto Orci, Scott Mitchell Rosenberg | Distribúcia: Universal Pictures (US), Paramount Pictures (International) | Štúdio: Fairview Entertainment, K/O Paper Products, Platinum Studios, Imagine Entertainment | Rozpočet: 163 miliónov $ | Tržby: 174,822,325 $ || Do prvej polovice výborný film s prúdiacim tempom a ozajstnou westernovou napínavosťou. Do doby, kým sa nezačnú nezmyselné aliancie proti v dennom svetle debilne vyzerajúcim ufónom. Zahadzovať to ale ajtak nemôžem, vďaka Craigovi a napínavému scenáru je to ešte stále príjemný mininadpriemer. ()

genetique

Bola by škoda, kebyže sa zatiahnu mračná nad Favreauovou kariérou len kvôli komerčnému neúspechu tohto filmu, pretože mňa osobne zatiaľ každý jeho film priniesol ak nie do nemého úžasu, tak aspoň k príjemnému prekvapeniu. V neposlednom rade film ťahali aj herci, Craig, Rockwell aj Ford podali znamenité výkony. K tomu im napomáhali veľmi dobre a prirodzene napísané dialógy, okorenené o pár dobrých hlášok. Prekvapivo ma viac bavila prvá polovica filmu, ktorá je zahalená do tajomstva a divák ešte netuší čo sa ide diať. Favreau postupne odhaľuje charaktery postáv, nové krásne lokácie, zvraty a aj napriek jasnému názvu filmu som sa občas pri filme prichytil nepripravený na to, čo ma čaká. Druhá polovica je už klasický príbeh "boja proti niečomu". I keď s perfektnými efektami, akčnými scénami, strihom a kamerou, ale už tak trošku bez nápadu a záverečné scény neboli tak veľkolepé ako som očakával. Favreau ale bez okolkov skúsil niečo málo odlišné, príbehovo možno nie až tak dozreté, ale herecky výborné a technicky premakané, a za to mu patrí môj obdiv a moje štyri. 80%. ()

mysicka

taky se mi ten začátek zamlouval.. jak už tady bylo řečeno, výtečný béčkový námět.. ale čím déle to trvalo, tím víc jsem si přála, aby se někde objevila seržantka ripley a všem zúčastněným stranám za tu bídu natrhla krdel.. a ta závěrečná "jakožemaskroidní" scéna mi dala fakt zabrat.. nechápala jsem, kde se tam ti lidi neustále berou.. se snad zapojili všichni pomocní režiséři, střihači a kameramani.. tak aspoň že na konci nebyl ani náznak dalšího pokračování..:) ()

Madison

Veľmi ambiciózny a sľubný projekt, ktorý nakoniec rozbila žánrová nekompaktnosť. Zatiaľ čo vo westerne "Zabitie Jesseho Jamesa..." poeticko-duchovný motív zapasoval a úplne jednoducho splynul s obrázkami neľútostných zabijakov, tu spojenie žánrov scifi/western nefunguje ani náhodou (a to sa experimentom nevyhýbam). Mohla z toho vzísť vynikajúca komorná dráma - vzťahy medzi postavami sú zo začiatku vynikajúco zadefinované a rovnako i napínavé mimozemské dobrodružstvo. Najviac ma iritoval bláznivý prechod od dobre zabehnutej westernovej konverzačky k bezduchej vyvražďovačke bez jedinej, vkusne naaranžovanej vizuálnej scény. Nechápem, ako to mohli tvorcovia tak pokaziť a pripraviť divákom ďalšiu porciu nezmyselnej zábavy. Pri väčšej snahe mohlo ísť o skvelý hororový zážitok na štýl Votrelca - čo ma pri pohľade na tú áčkovú produkciu (Spielberg, Howard) fakt mrzí. PS: Tvorcovia sa vyjadrili, že sa pri tvorení emzákov inšpirovali votrelcom a predátorom?! Minimálne hlavu by si mali dať transplantovať. Neuveriteľné, že monštrá spred dvadsiatich rokov vyzerali desivejšie, hrôzostrašnejšie než tie súčasné predigitalizované! ()

Hakha

Tak nekonzistentní guláš jsem nečekal a každým novým filmem Jona Favreaua mě připadá, že parádní první díl Iron Mana byla z jeho strany jen náhoda. Režijně nezvládnutá nuda, která proteče mezi prsty a druhý den si na tuto podívanou nevzpomenete. Napětí, gradace, pocit nebezpečí, cool akce a zajímavý příběh se zde hledá horko těžko. Za tolik peněz tak málo muziky a to si tak neotřelá variace westernu a sci-fi s excelentním obsazením zasloužila více, než jen přímočaře nedomrdlou podívanou bez nadhledu. Proč mimozemšťané kradou lidská těla mě doteď zůstává záhadou… logických děr zde není poskromnu a tak tuto podívanou, která stála za houby hodnotím 1,5 hvězdičky… ()

Ainy

Danieli, tady jsi mě dostal... Tvé pronikavé modré oči pod širákem, chladný jejich pohled, naplněný odhodláním zjistit kdo jsem, co jsem, kam jdu a kdo je ten démon. Před tím než jsem se rozhodla tenhle film zhlédnout jsem hodila očkem jak si vede v hodnocení a po zjištění, že je těžce v bledě modré jsem si řekla "no tak jo no, prubnu, když už tam hrají taková esa jako jsou Dany s Harrym". Sci-fi jak vyšité zlatou nitkou, sympaticky zakomponované do doby, kdy se běloši s indiány dohadovali o divoké, americké pláně. Fakt tam byla i chvíle, kdy jsem leknutím málem vyslovila hodně, ale opravdu hodně nespisovné slovo. Takže po prožitém filmovém zážitku a s úsměvem na rtech dávám 4,5 hvězdišky ;-) ()

Botič

James Bond a Indiana Jones bojují bok po boku proti emzákům na divokém západě a není to ani za mák zábavné! Ufff!!! "Dobrý lov" jsem si představoval úplně jinak - Predátore vrať se! ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Westerny jsou zpět

Westerny jsou zpět

22.02.2015

Expendables 3 – Cage, Eastwood, Ford?

Expendables 3 – Cage, Eastwood, Ford?

14.08.2012

Jde samozřejmě především o zbožné přání producentů a tak trochu laciný způsob, jak před premiérou dvojky ještě jednou vydatně zčeřit mediální hladinu. Zkusme si z toho ale vytáhnout i relevantní… (více)

Oldman vs. Ford: high-tech špionáž

Oldman vs. Ford: high-tech špionáž

24.07.2012

V sobotu 21. 7. oficiálně odstartovalo natáčení thrilleru o korporátní špionáži Paranoia. Chrisův mladší brácha Liam Hemsworth (v pořádné akci se předvede díky roli v The Expendables 2) si ve filmu… (více)