Reklama

Reklama

Frankensteinova kletba

(festivalový název)
  • Velká Británie The Curse of Frankenstein (více)
Trailer

Obsahy(1)

Barón Frankenstein cez nepriazeň svojich blízkych robí pokusy na mŕtvych, ktorých sa pokúša oživiť cez svoje technické vynálezy. Až sa mu raz tento experiment podarí a v tej chvíli sa mu to vymyká spod kontroly. Oživené monštrum sa dostáva z výskumného laboratória a nezastaviteľne likviduje každého, kto sa mu postaví do cesty... (T2)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (53)

Karamanlis 

všechny recenze uživatele

Vydarená a vďaka určitým brzdiacim autorským právam štúdia Universal aj neortodoxná a svojská frankensteinovská adaptácia od britského Hammeru, ktorá v podstate predznamenala takmer 20 rokov trvajúcu hororovú dominanciu tohto štúdia. Herecký tandem Peter Cushing (barón Frankenstein) - Christopher Lee (aj keď ten v roli kreatúry príliš veľa priestoru nedostal) to rozabaľuje v plnej paráde a zahajuje tu svoju neskoršiu dlhoročnú legendárnu spoluprácu. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Hammerovská variace na jeden z nejznámějších hororových příběhů vůbec a výborná! Ale... "Univerzální filmová verze" příběhu Mary Shelleyové z třicátých let  je natolik dobrá, že se s ní jen stěží dá cokoliv srovnávat a zejména Karloffovo monstrum je prostě nedostižné.  Frankensteinova kletba se ale vcelku chytře nesnaží konkurovat slavnějšímu filmu a předkládá poněkud odlišný příběh, kde je důraz kladen spíš na samotného  Frankensteina než osud nešťastného monstra. A daří se mu to skvěle.  Cushingova barona Frankensteina a jeho de facto zlou a psychopatickou povahu si rozhodně budu pamatovat víc než "zombiemonstrum" páně Lee. Stejně jako  lehce zlomyslný konec a jak jinak než výborné hammerovské kulisy. Čtyři jizvy po skalpelu, herr Baron. ()

InJo 

všechny recenze uživatele

Podobně jako Hammerovská verze Draculy, i tato adaptace Frankensteina má značně svérázně koncipovaný děj. Například mi připadalo, že samotné monstrum je zde trochu podružné a odsunuté na druhou kolej, a že příběh mnohem víc stojí na vztahu (respektive stupňujícím se konfliktu) Victora F., jenž je zde vskutku pojat jako takřka regulérní (i když nejednoznačný a srozumitelně motivovaný) šílený padouch, s jeho učitelem a kolegou Paulem Krempem. Pochopitelně zde najdeme veškeré klíčové znaky studia Hammer - studiovost, specifická béčková atmosféra (právě kvůli ní tyto snímky vyhledávám), velmi dramatická orchestrální hudba a samozřejmě herci Peter Cushing a Christopher Lee obsazení do zásadních úloh. Film nemá zrovna rychlé tempo vyprávění, proto se může zdát o něco delší, než ve skutečnosti je (pouhých 80 minut). To ale kupodivu nebrání ucházející gradaci. Druhá polovina je určitě divácky vděčnější, ale ani první není špatná. Bát se bude jen mizivé procento lidí, ale to bych v tomto případě nepovažoval za neodpustitelný nedostatek. 70 % ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Mám hrozně rád tyhle staré barevnostně pestré interiérové snímky. Lee jako monstrum je hrozně fajn a má koule. jenže tohle je hrozně ukecané a po většinu času málo akční. Že to odbíhá od předlohy, jde si to svou cestou a z Frankensteina to dělá mnohem většího parchanta mi vůbec nevadí. Jen tomu Cushingovi pořád nejsem schopný přijít na chuť. 2.5* ()

Galerie (46)

Zajímavosti (12)

  • Původně měl The Curse of Frankenstein být černobílým snímkem s Borisem Karloffem v roli Barona Frankensteina, ale studio Universal vlastnící práva pohrozilo, že pokud Hammer okopírují nějaké prvky z jejich snímku, budou se soudit. Původní scénář byl proto úplně přepracován Jimmy Sangsterem a snímek točen v barvě. (liquido26)
  • Přestože v prvních scénách přijíždí Paul Krempe (Robert Urquhart) jako učitel teprve patnáctiletého Victora Frankensteina (Peter Cushing), ve skutečnosti byl jeho představitel Robert Urquhart o osm let mladší než Peter Cushing hrající dospělého barona Frankensteina. (Oktavianus)
  • Přestože se Cushing a Lee na place setkali poprvé, není toto první film, kde společně hrají. Oba se objevili již v roce 1948 v Olivierově Hamletovi a také v Moulin Rouge z roku 1952, ale v těchto dvou filmech neměli ani jednu společnou scénu. (liquido26)

Související novinky

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

02.09.2023

Ikonické londýnské studio Hammer Films bylo založeno v roce 1934, a ačkoliv se v prvních dvou dekádách své existence zaměřovalo na filmovou produkci na škále všech žánrů, nejikoničtější snímky, které… (více)

Reklama

Reklama