První dáma country music

• Česko Havířova dcera (více)

Tento strhující příběh byl natočen podle skutečného životního osudu americké country legendy Loretty Lynn. Loretta (Sissy Spacek) se narodila jako jedno z osmi dětí chudého horníka Teda Webba. Ve čtrnácti letech se seznámila s Doolittlem Lynnem (Tommy Lee Jones), který se do Loretty zamiloval a požádal ji o ruku. Otec Loretty nebyl rád, přesto si Loretta stála za svým a Doolittla si vzala. O šest let později, již jako matka čtyř dětí, začala příležitostně zpívat o víkendech v místních hospodách. Její první singl Honky Tonk Girl zabodoval v hitparádách a otevřel Lorettě cestu do slavné Grand Ole Opry v Nashvillu. Její úspěch ji ukázal jak kladné stránky hvězd v podobě spousty hitů, vyprodaných koncertů či blízkého přátelství s Patsy Clineovou, tak i svoji odvrácenou tvář - vyčerpání z přepracování, nervové zhroucení a problémy v manželství... (Europe Prod.)

noriaki

Country písničky jsou prakticky výlučně o koních a traktorech, takže když Loretta Lynn obohatila žánr o uhlí, zajistila si tím nesmrtelnost. Nebo alespoň takhle jsem to pochopil já, protože i když má Sissy Spacek opravdu nádherný hlas a zvuk je výborný, nepoznal jsem jednu písničku od druhé. Cena Akademie je asi zasloužená. Zahrát uvěřitelně naivní pubertální holčičku i protřelou harcovnici stovek koncertů není jen tak. ()

Dont

Sissy Spacek a Beverly D'Angelo moc hezky zpívají, ale pozitivně rozhodně nemůžu vnímat fakt, že první z obou jmenovaných hrála Lorettu Lynn jako „sotva čtrnáctiletou“ holku i jako o mnoho let starší zpěvačku. Sorry, ale těch čtrnáct se jí prostě nedalo vůbec věřit. Dospělou Lorettu zvládla už na jedničku. Kladně hodnotím dobrý výběr country songů, jako fanoušek country jsem v tomto ohledu nebyl zklamán. Zásadní problém jsem měl se scénářem, za tohle se dávala nominace akademie? Některé dialogy byly příliš naivní až křečovité, Tommy Lee Jones chvílemi působil jako kůl v plotě. Na čtyři hvězdy První dáma country music postrádala dostatečnou kvalitu. ()

Willy Kufalt

Životopisný film o slavné zpěvačce mě hodně bavil zejména do chvíle, než se z Loretty Lynn ve filmu ta slavná zpěvačka stala. Nepovažuji to za paradox, protože děj se pak přesune k typickému dění po závratném vzestupu hvězdy na vrchol včetně všech slastí a strastí ve světě showbyznysu, jak to lze vidět v skoro každém hudebním filmu s hlavní postavou zpěváka nebo zpěvačky a trochu jsem se původně obával, aby nebyl v tomto duchu úplně celý film. První polovina ve znamení rodinného a vztahového dramatu mě hodně vtáhla, nesla v sobě krásnou atmosférou amerického venkova, dokázala v zkratkovitém podání převést na mě spoustu vzájemně odlišných emocí. Druhá polovina plynula alespoň za doprovodu pěkných písniček Loretty Lyn a k závěru mj. pěkným způsobem navázala na linku s rozmanitým manželským vztahem mezi Lorettou a Doolittlem. A po celý čas zde zůstává silnou devizí bravurní výkon Sissy Spacek, která po třicítce dokázala na velkém prostoru hravě ztvárnit 15-tiletou holku a všechny písně navrch se zdařilým napodobením hlasu původní interpretky i nazpívala. Moc pěkné. [75%] ()

Snorlax

Mám ráda Aptedovy filmy, jejich soustředěnost na vztahy, jejich filmovou řeč i skromnou výpravu. Apted i zde ví, kdy být pomalý a soustředit se na precizní zmapování vývoje postav, nebo kdy výrazně zrychlit. Díky tomu předkládá ucelený pohled na Lorettu, která z dítěte vyzrála na dospělou ženu, z dívky předurčené k rození dětí se stala slávou zavalená hvězda. ()

Bivoy

Na to, že country moc nemusím, se mi to docela líbilo :-) Spaceková hraje ráznou a poněkud naivní zpěvačku naprosto skvěle a přesvědčivě. Jen ten rozjezd filmu byl trošku zdlouhavý a konec poměrně předvídatelný - klišé s odchodem z branže spojeným s prášky nebo alkoholem je už trošku moc časté - jako ve WALK THE LINE, ale asi se tomu lze jen těžko vyhnout. Nejlepší scéna je rozhodně ta, kde Lorettini rodiče svolí k jejímu sňatku s Doolittlem a pootevřenými dveřmi ložnice rodičů je vidět na terasu, kde se oba mladí šťastně objímají. ()

• Ako Sissy Spacek, tak Beverly d'Angelo odspievali svoje party bez zaváhania, Sissy naviac vedľa nasávania atmosféry okolo Lorettiných vystúpení, keď s ňou absolvovala jedno turné, spolupracovala s producentom Owenom Bradleyom, ktorý sa preslávil činnosťou pre veľa countryových hviezd. Nie je prekvapením, že produkoval i soundtrack k filmu. (classic)
  • Rodný dom Webbových bol pre potreby filmu znovu vystavený v Hurricane Mills, koncertné zábery potom nakrútili filmári v Ryman Auditorium v Nashville, ktoré hostilo v rokoch 1943-1974 Grand Ole Opry. (classic)
  • Jeden hriech ale film zachoval - Loretta totiž sama tvrdila, že sa vydala v nedovŕšených 14 rokoch a roky udržovala túto fámu. V roku 2012 agentúra Associated Press objavila jej rodný list dokazujúci, že svadba sa konala krátko pred jej 16. narodeninami. Sama speváčka tento fakt odmietla komentovať alebo učiniť nejaké oficiálne prehlásenie, avšak bolo zrejmé, že v štáte Kentucky by podľa zákona nemohla byť oddaná dievčina mladšia ako pätnásť rokov. (classic)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted