Poklid městečka Suddenly čeří maximálně tak neúspěšné nadbíhání místního šerifa Toda Shawa (Sterling Hayden) vdově Ellen Bensonové (Nancy Gates). Ellen je pacifistka, která nesnáší nejen zbraně, ale navíc ještě i ty, kteří je používají. Nedlouho předtím, než má městem projíždět prezident USA (podle roku vzniku pravděpodobně Eisenhower), vyhlídne si psychopatický nájemný vrah John Baron (Frank Sinatra) nejlepší místo, odkud by ho mohl zastřelit. A tím je samozřejmě Ellenin dům.

Film noir o psychopatickém zabijáku natočil v roce 1954 režisér Lewis Allen, který se zaměřil především na prokreslení psychologie vraha Barona. Podle Frankovy biografie od Kitty Kelley se na tento film díval několik dní před vraždou JFK vrah Lee Harvey Oswald. Tento fakt se Frank dozvěděl až mnoho let po tragédii a neprodleně snímek stáhl z oběhu. Když byl film stažen, nastaly problémy s obnovením práv a tak se film stal veřejným majetkem (stáhnout můžete zde). V polovině osmdesátých let film také kolorizovali a to přineslo další skandál, Frankovy legendární modré oči nabarvili na hnědo. (monolog)

liquido26

Dost dobrý noir, který sice neoslní nijak zvlášť složitým nebo hlubokým příběhem, ale rozhodně nepostrádá napětí a Sinatrův psychopat taky stojí za to. ()

kaylin

Konečně poznávám Franka Sinatru i trochu jinak než pouze jako zpěváka. První jsem viděl nedávný remake tohoto snímku, a tak jsem byl docela zvědavý na to, jaké je původní provedení. Už jen skutečnost, že se jednalo o provedení černobílé, mě hodně lákalo, navíc natočené devět let před Kennedyho smrtí. Poměrně intenzivní snímek, kterému ale chybí trochu více dramatičnosti a možná i drastičnosti. Remake není nic skvělého, ale tomuhle přece jen chybí pořádný náboj, i když Frank je v roli šmejda kouzelný. ()

Vampireman

Rozhodně nekonvenční počin, jenže kde končí jistá nápaditost, spouští se wtf sekvence jenž pak zcela vévodí vděčnému konci. ()

radektejkal

Tuším, že se tvůrci filmu dobře pobavili - postavili si hezký hrad, z písku, a z něho se snaží sestřelit prezidenta. Baron Sinatra spojuje v sobě, herecky poměrně přesvědčivě, psychopata (z pochopitelných a objasněných příčin) a diletanta (z neznámých důvodů). Místo, aby své protihráče zavřel do sklepa, konverzuje s nimi jako s rodinou, a nakonec do sebe nechá střílet tři osoby jedním revolverem (z nichž jedna ho mine). Koho mine tento film.... ()

Martin741

Sinatru som nikdy nemal rad, a uznavam, ze za 75 minut tempo kvalitne gradovalo ...... nejak som pretrpel aj Sinatru, rezisersky na urovni : 74 % ()

Topco

Sinatra ako psychopatický vrah a o hlavu vyšší Hayden ako autoritatívny policajt v noirovom B-čku, ktoré postavami a komornosťou nemôže nepripomenúť kultové Key Largo. ()

zette

Pokud pominu par nelogickych a malo pravdepodobnych situaci, musim film ohodnotit maximalnim poctem hvezdicek. Frank Sinatra v roli najemneho vraha byl genialni a jeho postava, stejne jako vsech zucastnenych je velmi dobre vykreslena. Dalsi z velke rady filmu, ktere se odehravaji na malem prostoru a presto si ziskaji vasi pozornost a zvedavost, jak film skonci. Namet je velmi dobry, okoreneny faktem, ze se jednalo o oblibeny film vraha L. H. Oswalda, ktery zastrelil Kennedyho. Vyborny film! ()

mortak

Kdyby tu nebyl Sinatra, tak jde jen o patetický vlastenecký blábol, který místo aby zobrazoval reálnou situaci, vymýšlí si nepravděpodobné dějové konstrukce, aby vštípil lidem ty pravé americké hodnoty (z hlediska realnosti situace se všichni chovají jako naprostí idioti - jak vrazi, tak policisté). Jenže TU JE Sinatra. ()

Mylouch

Švejk by si na to pořídil pořádnej Browning ! Statečně schematická kostra, posouvající příběh do roviny velké komedie, pevné herecké postavy, které patřičnou genderovou dávku hormonů nerozprašují ale odstřikují, celkem poctivá filmařina - i přes některé zásadní scénáristické lapsy stále potřebná základní škola pro dnešní české scénáristy a dramaturgy ! Také ovšem ideologická agitka úrovně, že kdyby se něco podobného ve stejných letech zrodilo východně od linie Vltava-Labe, válelo by se to bez slitování zneuctěno ve zdejším odpadu (srvn. biografii S.Haydena a koneckonců v jiném ohledu i Sinatrovu). Ale třeba by za to ta minuta po páté (než by někdejší průzračné Náhle bylo nahrazeno nějakým maskovanějším Postupně) někomu stála i v tomto případě... ♫ Aranžmá řemeslně kvalitně provedené hudby připomene v úvodních titulcích pozdější verzi My Fair Lady. ()

Han22

Klasický námět - skupina teroristů versus rukojmí v uzavřeném prostoru. Tentokrát je tu ozvláštnění v tom, že teroristi se chystají zabít prezidenta USA a vede je celkem charismastický Frank Sinatra, jinak je to celkem průměr. Psychopatický vůdce, vyděšení lumpové, děda, matka, policajt a dokonce i kluk správní vlastenci ochotni zemřít za vlast a prezidenta. Nic co bych neviděl zpracované tisíckrát a lépe. ()

Maryinka

SUDDENLY není žádné mistrovské dílo, ale vzhledem k tomu, že se tak ani netváří, mu to lze s lehkým srdcem odpustit. Námět je zajímavý, děj se netáhne, dialogy taky neskřípou. Někteří herci jsou docela průměrní (hlavně šerif a ono otravné dítě), o to více ale vyniká perfektní Frank Sinatra, který dokázal ztvárnit postavu psychopata bez přehrávání a to se nepodaří jen tak někomu. Pokud od tohoto filmu nečekáte žádný zázrak, nebudete zklamáni. ()

Huguette

Za Franka bych ráda dala 4*, dokonce i za to, že se film odehrával hlavně na jednom malém místě...mám ráda malý prostor a čím méně lidí, tím lépe. Závěr byl překvapivý!!! Ale Sterling Hayden mě vytáčel, jak rolí, tak způsobem, jak se toho zhostil. A ten chlapec, snad by mi ani nevadilo, kdyby ho "uklidili"... Takže oficiálně 3*, osobně 4*....a myslím, že je fajn film vidět. ()

kkarx

Fantasticky napsané dialogy a monology pro Sinatru. Zatímco Sinatra válečného psychopatického veterána Barona jen výborně hrál, Hayden veteránem skutečně byl a právě jejich konfrontace patří k tomu nejlepšímu z filmu. Tak trochu westernový námět a podívaná. Zklamání je snad jen ten konec a naprosto nelogické nerealistické chování tajných služeb. Nejprve žvaní, jak musí být každý dům obsazený jejich lidmi a pak se na to jen tak vykašlou??? Zmizení šéfa nevadí? Vystrašená matka taky nerozsvítí výstražné světlo? Žádná kontrola domu? Pravá ruka neví, co dělá levá? Celkově to nedává žádný smysl. Ono také když se Baron celý film profiloval jako inteligent a pak nadělá tolik hloupých chyb a nechá se tak snadno rozhodit, tak to člověka též zklame. Jak se na scéně objeví televize a zbraň, člověk pochopí, co měli autoři v plánu a jak to skončí. 7/10 ()

Rattlehead

Není to vůbec špatný film, ale očekával jsem - vzhledem k vysokému hodnocení - více. Největším problémem bude možná režisér (pro mě absolutně neznámý). Natočit tenhle film třeba B. Wilder, H. Hawks nebo W. Wyler, bylo by to určitě o třídu lepší. ()

Rimland

Hayden má opět charisma asi jako šmirgl papír, harant jako vždycky na zabití, a hlavně mi vadila ta jedna zásadní "blbost" ze strany atentátníků - nechat rukojmí nesvázané a s otevřenou hubou (btw, takový tlumiče by taky nebyly na škodu). Na druhou stranu fajn nápad, svižné tempo, slušná atmosféra i napětí, bezva závěr, no a především Frankie, který tu snad poprvé (z těch filmů ve kterých jsem ho zatím viděl) opravdu hrál a já měl konečně pocit, že skutečně sleduju danou postavu a ne Sinatru (jinak nic proti němu, coby pěvec je u mě nepřekonatelný a i když většinou pořádně "nehraje", resp. přehrává, pořád se na něj zatraceně příjemně dívá :-)). ()

ilclassico

Sinatra v béčkovém filmu? I to se stalo. Nebýt jeho, o tuhle reklamu na zbraně a spořádané americké občany by málokdo zavadil. Scénář musel psát nějaký politik. V rámci žánru za 2,5. ()

Kenneth

Na to, že se jedná hlavně o film konverzační, jsou dialogy slabé. Některé situace ve filmu jsou nepřesvědčivé až naivní, což ubírá na napětí. ()

Nesmrtelný Brouk

Nesmrtelný Brouk

19.06.2006

Když Lee Harvey Osvald zastřelil Johna Kennedyho, sledoval několik dní před činem pořád dokola film Franka Sinatry Suddenly, kde Frank hraje psychopatického vraha, který chce zastřelit prezidenta… (více)