Reklama

Reklama

Špačkovi v síti času

(seriál)
TV spot
Fantasy / Rodinný
Česko, 2013, 7 h 28 min (Minutáž: 28 min)

Scénář:

Lucie Konášová

Hrají:

Leonard Stirský Hädler, Johana Krtičková, Alena Jakobová, Pavel Liška, Klára Issová, Tomáš Hanák, Vladimír Javorský, Miroslav Táborský, Pavel Zedníček (více)
(další profese)

Epizody(16)

Obsahy(1)

Dobrodružné putování malého Matěje Špačka do míst, kterými protéká čas každého z nás. Seriál vypráví příběh rodiny Špačkových, která se náhodou ocitne na festivalu kouzelníků, kde vystupuje i skvělý mág Garibaldini – ve skutečnosti ředitel tajuplného Paláce času, což je prostor, kterým protéká čas každého z nás a kde jsou uloženy svazky lidských životů. Seznámení malého Matěje Špačka s Klementinkou, dcerkou Mistra Garibaldiniho, odstartuje gejzír velice dramatických a také humorných událostí. Spolu s Matějem navštívíme „zásvětní úřad", stáváme se svědky posunů v čase a tím i proměn a korekcí osudů jednotlivých hrdinů, dozvídáme se o přidělování recyklovaného času, máme obavu o to, aby se Zásvětí nezmocnila lidská hamižnost, prezentovaná majitelkou kosmetické kliniky Macháčkovou. Je to seriál vícevrstevný, nabitý dějem, seriál, kde se volně prolíná rovina současného reálného světa s rovinou světa fantazijního a který také retro pohledem nahlíží do minulosti.
Klasický rodinný seriál s fantasktní atmosférou světa ztracených věci, snů i času určený divákům všech věkových kategorií. Zásadní roli má humor, protože celá eskapáda trampot rodiny Špačkových, kteří uvíznou v pasti ztraceného času, má groteskní ladění, i zlo je zde víc humorné než děsivé. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (40)

Gwaihir 

všechny recenze uživatele

Ať si kdo chce co chce říká, mě to prostě bavilo od začátku až do konce a myslím, že kdybych byl ještě dítětem, bavil bych se u toho přinejmenším stejně dobře, přestože se dějem nesou některé opakující se motivy. Celý nápad je totiž poměrně originální, jeho zpracování je příjemně hravé a poněkud svérázná atmosféra působí osvěžujícím dojmem, mimo jiné díky úžasně sympatickému strýčkovi Bertíkovi, dokonale úlisnému úředníkovi číslo 205, roztomilé Klementince s modrými vlásky a samozřejmě i velmi pěkné ústřední písničce. 75% ()

KM Phoenix odpad!

všechny recenze uživatele

Po velmi průměrné prvním dílu jsem si říkal: "Dám jim šanci, třeba se v dalších dílech zlepší". Jak jsem mohl být tak bláhový..., nakonec ten první díl byl nejlepší. Při Smyczkových zkušenostech bych čekal, že se vyhne některým pastím jako je angažování Lišky jako prototypu nešikovného pablba nebo nezvládnutí hysterických dětských herců (?) (obzvláště L.H. Stirský jako Matěj a Alena Jakobová jako Dáda jsou mimořádně nesnesitelní), nicméně se tak nestalo Smyczek nechal věcem nejspíš volný průběh. Proto se tu také objeví podivné trio záporáků/nezáporáků: v podobě neschopného klauna naprosto neschopný Táborský, v podobě 205 oslizlý a nelogický Javorský a v podobě majitelky wellness salonu mimořádně trapná rádoby démonická Stašová. Poslední jmenované ještě sekundují dva plešatí pohůnci ve zlatě lemovaných bombrech a černých brýlích, z nichž Zoran Kovačevič je obzvláště bizarní. Hanák, Issová a Zedníček jsou také hodně průměrní a nepůsobí tak nesnesitelně (až na Zedníčka v roli ducha Alberta Einsteina). Co se týče příběhu a fantasy tématu, tak ten je jaksi v pozadí a o fungování zásvětí se dozvídame pouze nezbytné minimum (což vynikne v momentě kdy chce 205 celý úřad zdigitalizovat - není vůbec jasné co by digitalizovali a k čemu by to vlastně mělo být). Digitální triky jsou na horší úrovni než v půlce 90. let, to se měli tvůrci raději držet triků klasických v podobě maket a miniatur. Celkově je seriál velké zklamání, mohlo to být nápadité oživení zdejší tvorby pro děti, ale celé to končí jako chaotická fraška nejnižší úrovně. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

První díl mi přišel poněkud rozpačitý. Jistě, nechybí tu určitá hravost a fantazie. Koho by nelákali kouzelníci a tajemné kufry a předměty z našeho dětství? Na druhou stranu Liška hraje, já fakt nevím proč, zase blba. Dokázal bych si místo něho představit třeba Lukáše Vaculíka a vím, že by i toho zmateného taťku zahrál daleko líp a přesvědčivěji. Liškovi chybí jakýsi cit, kdy už se křupanské herectví nehodí, protože tím svoji postavu strašně shazuje. Issová hraje kdovíproč uťápnutou pipku. Navíc jí těžko věřit, že je mámou od tak velkých dětí (což platí i na Lišku). A postava Matěje je mi silně nesympatická - co mi má být sympatického na mentálovi, který místo aby pomáhal upevnit kolo, nechá se zavalit lodí? Přitom mu asi musí být jasné, že loď asi autem neodvezou. Nebo model letadla ovládá tak skvěle, že zkazí půlroční práci policajtovi (to mělo být vtipné? Že někdo někomu něco zničí?) nebo zničí sousedce kytku (na tom je taky veselé přesně co?). Linii s benzínem a traktorem jsem taky nepobral, je zde jen proto, aby Špačkovi museli na tom festivalu kouzelníků v zapadákově skončit. Btw, jak se tam tak rychle přemístil zlý kouzelník? Obecně mi vadí nešvar současných českých seriálů a filmů - všechny postavy se chovají jako dementi, jsou uřvané a hysterické, tedy zcela nereálné. A nikoliv, není to vtipné, ta uřvanost. --------- Hned na úvod druhého dílu si říkám, když je kufr tak důležitý, proč jej nechávají volně k dispozici komukoliv, kdo půjde kolem pokoje a nahlédne dovnitř? Také si říkám, že na to, odkud Klementinka pochází a jaké znalosti asi má, se chová docela pitomoučce. Že se Matěj i zde chová jak sobecký pitomec, asi aby Klemče co nejvíc zavařil, to už se asi dalo čekat. Proč si vyloženě chytrý ředitel ústavu času drží tak slizkého zaměstnance, jakým je 205? ()

cyright 

všechny recenze uživatele

Veliké překvapení, obzvlášť na české poměry. Sympatický a vcelku originální fantasy balanc mezi snovostí a praštěností, na který se dalo příjemně dívat díky krásné hudbě, hravém námětu a mnoha dobrým hercům. Jedinou příšerností seriálu je nehorázně toporný Matěj. Kdo tohohle emana protlačil před kameru, dělá filmu medvědí službu. Naopak Klementinka byla bezkonkurenční a s tatínkem ředitelem Hanákem byli neodolatelní. Shrnuto: stal se malý zázrak, zaujal mě pohádkový seriál, a to ještě prosím pěkně český! ()

bubun odpad!

všechny recenze uživatele

Kamenem úrazu je zde hlavně obsazení, tak špatné dětské neherce člověk dlouho neviděl. Přidejme k tomu lacině podbízivé dialogy ("to je husté"), pár špatně hrajících a špatně intonujících dospělých neherců (Predrag Bjelac, Zoran Kovačevič), obsazených patrně pro splnění nějakých multikulti kvót a špatný scénář plný nelogičností (zřejmě spíchlý horkou jehlou: v patnácti dílech se děj zamotá a rozehraje se několik linií, které sledujeme, problémy se zdají být zoufale neřešitelné, a mocnosti typu Javorský neporazitelné, aby se v šestnáctém díle všechno s přehledem a elegancí tak nějak jednoduše vyřešilo a rozuzlilo... ), a máme další seriál pro děti, ty přece zkonzumují všechno, žejo. Škoda. Protože, upřímně, ten původní nápad by nebyl špatný, a některé detaily v něm obsažené mohly působit magicky a mysteriózně (např. navracení dospělým jejich oblíbené, poztrácené hračky a amulety z dětství). Až na ústřední znělku seriálu mi ani hudba nepřišla dobrá (tedy, ne že by mi znělka přišla dobrá, ale přece jen, je to znělka a má potřebné parametry). Hudební doprovod sestává z několika samplů, které nakonec znějí jako ze seriálu Ulice (tam taky mají pro scény s určitým emočním zabarvením stejnou hudební smyčku). A Táborskýho ksicht teď nějakou dobu nechci vidět. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (4)

  • Scény z podzemí budovy Registru času, kde se vyhazují odpadky, jsou točené v budově Staré čistírny odpadních vod v Praze - Bubenči z roku 1906. (KM Phoenix)
  • Protože Karel Smyczek kvůli onemocnění a operaci nemohl na nějakou dobu natáčet, sehnal za sebe na pár měsíců náhradu Martina Dolenského. Po uzdravení si práci rozdělili. Právě proto má seriál dva režiséry. Pár dní na seriálu spolupracoval i režisér Jiří Strach. (josef6)
  • Seriál se natáčel od roku 2010 do roku 2013. Filmovalo se například na zámku Kačina. (tsatsiki)

Reklama

Reklama