Reklama

Reklama

Vikingové

Trailer

VOD (1)

Vikingský vůdce Ragnar (E. Borgnine) zabil během jednoho ze svých nájezdů anglického krále Northumbrie a zneuctil jeho ženu, královnu Enid (M. Audleyová). Když se království ujal králův bratranec Aella (F. Thring), královna se začala bát o život svého narozeného dítěte, potomka Ragnara a dědice trůnu, a poslala jej z Anglie pryč do Itálie. Jeho loď však napadli vikingové a malý chlapec vyrostl v zajetí jako otrok Erik (T. Curtis) u samotného Ragnara, aniž by kdokoliv znal jeho skutečný původ. Jednoho dne Erik připraví o oko nelítostného válečníka Einara (K. Douglas), Ragnarova syna a svého nevlastního bratra, čímž zažehne mezi nimi plamen nenávisti. Před jistou Einarovou pomstou zachrání Erika čarodějka Kitala (E. Wayová) a spojenec vikingů lord Egbert (J. Donald), který v něm pozná dědice trůnu a vezme jej pod svou ochranu. Einarův únos velšské princezny Morgany (J. Leighová), zaslíbené králi Aellovi, poté rozpoutá otevřený boj na život a na smrt mezi oběma bratry, kteří se do ní zamilují… 50. léta přála historickým velkofilmům, a i když snímky ze středověku zaznamenávaly jistý divácký úspěch, nebyly tak výrazné jako biblické spektákly nebo velkofilmy z antického Řecka a Říma, které tehdejší době kralovaly. Etapa vikingských nájezdů byla pro filmaře ještě méně vyhledávanou tématikou než rytířské příběhy a vzniklo jich pomálu, o to víc však vyčnívá právem úspěšný snímek Vikingové Richarda Fleischera z roku 1958, který je ukázkou kvalitního dobového řemesla. Vznikl na motivy předlohy "Viking" Edisona Marshalla z roku 1951 a do podoby scénáře jej zpracoval Calder Willingham. Natáčel se v autentických lokacích norských fjordů a také u francouzského hradu Fort la Latte (La Roche Goyon), které v nádherných obrazech zachytil kameraman Jack Cardiff. V hlavních rolích se objevili Kirk Douglas a Tony Curtis se svou ženou Jane Leighovou po boku. Ačkoliv byl snímek z hlediska vyobrazení vikingů 8. – 9. století a jejich života v rámci své doby věrohodný, tvůrci navlékli Angličany do kostýmů z pozdější éry vrcholného středověku, aby je odlišili od Seveřanů. Samotný kamenný hrad Fort la Latte, kde probíhala závěrečná bitva, je taktéž dílem až původně gotických architektů z poloviny 14. století. Nic z toho však neubírá na atraktivitě dobrodružného příběhu o souboji otroka a jeho pána o lásku jediné ženy, jenž je hrdým zástupcem svého žánru. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (64)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Dnes jen průměr, ale ve svém žánru stále hodně dobrý film. Na chlapeckého Kirka (Einar) se skleněným okem nelze zapomenout, stejně tak jako na závěrečnou scénu vyrovnávání účtů na nějakých hradbách hradu. Ve snímku mě určitě nadchly oba hlavní výkony, ale špatní nebyli ani ostatní, film byl napěchován skutečnými hvězdami tehdejšího stříbrného plátna. Postavy tedy byly výborně napsány i zahrány, k tomu krásné exteriéry, podařené, dobře choreograficky zvládnuté bitvy a hudba, to byl také balzám pro uši. Tvůrci filmu se podle mého (a když, tak mě opravte), snažili přiblížit co nejblíž realitě nějakého devátého století a podle mého se jim to i s jakousi věrohodností celkem podařilo..Komentář v působivě výtvarném úvodu čte sám velký Orson Welles, to jen tak na konec pro zajímavost.. ()

Helo 

všechny recenze uživatele

Přes padesát let starý film a přesto stále ještě více než dobře koukatelný a to hlavně díky výborné výpravě a kostýmům (pochvala za Vikingy bez rohatých přileb!) a dobře pojatému příběhu. Nemalou zásluhu na tom mají i scénky, kde Vikingové hrají svoje "hry" a vůbec scény z večerních hostin. A dokonce i na šarvátky se dá docela dobře dívat (až na molitanové kameny a házení oštěpů). ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Naivní děj a stejně naivní výkony. Vikingové se nesou přesně v duchu tuctových sandálovek a nic na tom nemění ani pompézně pojatá výprava, včetně závěrečného dobývání. Kirk Douglas si měl na svůj příšerný přeliv nasadit klobouk a místo meče připnout pistole, protože jako vikinský válečník nepůsobil jen směšně, ale i hloupě. 20% ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

No, neveril som im ten ranny stredovek. kulisy z dnesneho uhla pohladu hodne slabe, skor len film poplatny svojej dobre, dnesnemu divakovi -zvyknutemu na Zelene Platno z Matrixu uz nema co povedat a obavam sa ze uz ani nema cim oslovit. A to uvodny komentar cita samotny velikan svetovej kinematografie - Orson Welles, no ale poniektore filmy zastaravaju priserne rychlo - a tu je to evidentne. Kirk Douglas so sklenenym okom sa da jakz -tak zapamatat, ale tempo je plane, slabe, nijak nedokaze divaka udrzat v napati. Esteze tie bitky su dobre choreograficky zvladnute a hudba od Mario Nascimbena bola na urovni : preto dam slusny priemer . 60 % ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Dva fyzicky poznamenaní nevlastní bratři (Einar-K.Douglas bez oka, Eric-T.Curtis bez levé ruky) bojují o princeznu (J.Leighová) ve vynikajícím Fleischerově dobrodružném filmu s dobře napsaným scénářem plným nečekaných zvratů. Oba herci si o něco později finální duel zopakovali v Kubrickově Spartakovi-jen s opačným výsledkem... ()

Galerie (29)

Zajímavosti (16)

  • V rozhovore krátko po uvedení filmu Kirk Douglas aj Tony Curtis povedali, že im bola počas celého nakrúcania zima. Voda vo fjorde bola tesne nad bodom mrazu a teplota vzduchu bola len o niečo teplejšia. (westerns)
  • Na konci filmu je vikingská loď zapálena planoucími šípy v podání tradičního vikingského pohřbu. Režisér Richard Fleischer se velmi staral o to, aby lučištníci procvičili střílení na loď, trénoval je, aby vystřelovali šípy na povel „tři“, a doufal, že alespoň některé šípy vystřelí správně, aby zasáhly plachtu lodi a zapálili jí. Při natáčení režisér řekl: „Dva,“ když jeden příliš nedočkavý lukostřelec vystřelil šíp, který dokonale zasáhl plachtu. Pak Fleischer zavolal: „Tři“ a ostatní lučištníci vystřelili šípy. Fleischer byl se záběrem spokojený a nechal ho ve filmu, protože to vypadalo jako součást obřadu. (Marek06)

Reklama

Reklama