Musíme si promluvit o Kevinovi

• Velká Británie We Need to Talk About Kevin (více)

Eva (Tilda Swintonová) se kvůli svému synovi vzdá nadějné kariéry, ale již brzy po porodu zjišťuje, že v jejich vztahu není něco v pořádku. Kevin (Ezra Miller) se od raného věku agresivně vymezuje vůči svému okolí a především vůči své matce a jeho nenávist v pubertě kulminuje v nejvyšším zločinu vraždy. Ani ve vězení jej však matka neopouští a vzájemný vztah plný nepochopení, zklamání, nenávisti… a lásky… tak pokračuje dál. (oficiální text distributora)

LilyDeLarge

Tilda a Miller v jednom filmu! Uffff, to bude porno. A taky bylo! Nemůžu hodnotit jinak než za pět hvězd. I když pro mě byl docela nezvyk vidět Tildu jako černovlásku, ale to je vedlejší. Tenhle film si bud' zamilujete nebo budete nenávidět. Tilda zahraje jakoukoli roli a Ezra? No, ten má prostě ksicht na všechno - od arogantních zmetků až po sladký a vtipný 'idioty' viz Perks of Being a Wallflower. Navíc musím uznat, že v tomhle filmu mě trochu i děsil - skoro jako by byl Damienův bratr. "You don't look happy." - "Have I ever?" ()

Aper

Tak tohle bylo neuveritelny.. Tilda je fenomenalni a tenhle film se mi zaryl hluboko pod kuzi.. Vyborny a desivy to bylo. ()

LukH

Pominu-li předlohu, ten film se mi líbil. Bohužel v konfrontaci s knihou ten příběh vyšel trochu jinak. A bez znalosti příběhu bych se asi občas ztrácel...POZOR SPOILERY. Vlastně části "PO" bych nic nevytknul, Tilda Swinton je bezvadně emočně robotická, její snaha přežívat ve světě, který už nemůže být jako dřív, je působivá. Bohužel ona je celkem polomrtvá i "PŘED", což se příliš neslučuje s knižní Evou, energickou, úspěšnou podnikatelkou, která sama procestovala prakticky celý svět. A není to jen Eva, i Franklin si melancholicky protančí příběhem, že by tam ani nemusel být. Přitom kniha je nejsilnější v neustálých střetech Evy, Franklina a Kevina a bezmoci Evy bojovat s prohnaností svého syna a slepotou a obviňováním (a debilitou, sorry Frankline) svého muže. Takto když ve filmu přijde Franklin s nápadem na rozvod, člověk téměř nechápe proč. Film pomíjí některé "incidenty", ovšem Celiino oko nikoliv, ale událost podává tak mlžně a bezemocionálně...no prostě "just another day in this family"! Zásadní otázkou příběhu je "proč?", přičemž jednoznačnou odpověď nedostaneme. Každopádně v knize je možné si na motiv udělat nějaký názor, film je v tomto dost plochý. Někde jsem četl názory zasloužilých dobrých matek, že vše je otázka výchovy a že v dobře fungující rodině toto není možné. Omyl, dámy. Může se člověk již narodit "zlý"? Ano. ()

TaNya_

Je zvrácený dát něčemu takovýmu nejvyšší hodnocení? Když cítite k jedné postavě jak naprostou nenávist tak zároveň i cosi jako sympatii, možná i trochu lítost, tak asi jo... Tilda Swinton byla úžasná, ale její akce pro mě občas nebyly úplně pochopitelný. ()

Stillborn83

Nie som veľkým fanúšikom Tildy Swinton, ale toto zahrala úplne excelentne. Fakt sa divím, že nezískala za túto úlohu významnejšiu cenu. Prvých 15 minút som si nebol istý či zvládnem to striedanie časových línií, ale už keď som sa do toho ponoril, nevedel som sa odtrhnúť. Neskutočne deprimujúci dej, ktorý sa stupňoval a stupňoval. Pitvanie v spomienkach utrápenej Evy a jej psychologický rozbor bol naozaj na Oscara. Netradične natočené, mnoho detailov a prirovnaní -  zvuk zbíjačky a detský plač ma nadchol asi najviac, plus facka na ulici, keď ešte vlastne neviete až tak o čo ide, iba to, že sa stalo niečo zlé - už spomínaná excelentná Tilda Swinton, plus všetci traja predstavitelia Kevina. Taktiež famózna réžia Lynne Ramsay (škoda, že jej posledný film You Were Never Really Here je z roku 2017, mimochodom – tiež výborný). A finálna pointa? Išlo o zlyhanie matky a nedostatok materinskej lásky alebo jednoducho bol Kevin od začiatku „porucha“... Je to na vás ()

Homerking

Toto ponuré drama se zaměřuje na Evu (Tilda Swinton) matku problémového teenagera, který na středoškolském shromáždění rozpoutá vražedný masakr a zabije několik spolužáků. Film nahlíží na Evy život jak v letech před masakrem tak i po něm. Velmi těžký a nepříjemný film s napětím v každé scéně. ()

drtickaa

Veru, bolo to ponuré, depresívne a v istých častiach má človek chuť ohrýzať si nechty, ale nejaký hlbší dojem to vo mne nezanechalo. Neviem, možno je to tým, že som si to pozrela na Štedrý deň :D Hlavnú zápletku som mala prekuknutú už pri prvom prestrihu a čítať medzi jednotlivými časovými úsekmi mi vôbec nerobilo problém. Nad šedý priemer to stavia iba emočná stránka a herecké výkony. Jedného Oscara pre Tildu a jedného pre toho malého, asi osemročného Kevina, poprosím. A Ezra sa nám pomaličky tlačí do sveta veľkého filmu. PS: Najextrémnejšia scéna vzťahu matka-syn? Masturbácia. 75% ()

Mr.Roman

"Just because you're used to something doesn't mean you like it." Jeden z tých filmov, ktoré skrz svoje kvality diváka veľmi nepobavia a náladu mu rozhodne nezlepšia. Ľutovať stráveného času, minimálne milovníci "silných" filmov, však nebudú. Mimoriadne zaujímavý námet je spracovaný takmer bezchybne, plus je výborne obsadený a geniálne zahraný film. Osobne som o ňom vedel minimum (problémové dieťa, ktoré nemá rado svoju mamu) a som rád, hoci to možno išlo vypointovať ešte o niečo lepšie. We Need to Talk About Kevin.. ó áno to ste mali, dávno a poriadne. P.S. Swinton a spol. tradične výborný a Ezra Miller (mne povedomý z pár dielov Californication) si týmto výkonom podľa mňa rozrazil dvere do Hollywoodu. ()

Unka

90 % Tak pro mě to byl rozhodně jeden z nejpůsobivějších filmových zážitků roku a stavím do ho do špice nejlepších filmů roku. Nejlepších v trochu jiném smyslu než obvykle, ale nelze jinak. Celý film je jedno velké divákovo utrpení, protože sledovat skoro dvě hodiny marný boj matky s nesnesitelným frackem vás nutí několikrát vyslovit kacířskou myšlenku "mít tohle doma, už bych to dávno zabila". Je to nejen sonda do mnoha rodin celosvětové společnosti, ve které se rodí zrůdy, jakou byl Kevin, ale právě, což byl záměr autorky, i sonda do rodinného zázemí takových lidí. Dá se říci, že z tohoto pohledu je to naopak dost filmařsky netradiční pohled, protože většinou jsou vrazi a násilníci vnímáni jako oběti tyranie svých rodičů, kdežto tady je jasné, že oba rodiče se snažili, co jim síly a nervy stačily. Odpověď jednoznačnou na otázku, co Kevina vedlo k tomu, aby byl takový parchant, nedostaneme: evidentně tady hrály roli spíše ty geny než výchova, ale je jasné, že geny musel Kevin po někom mít, a evidentně zrovna jeho matka neměla moc lásky a trpělivosti na rozdávání. Dává tedy spíše otázky, na které odpovědi nenajdete, a zaručuju, že po skončení filmu o něm budete ještě hodně dlouho přemýšlet. Například u nás doma dlouho kolovala otázka: když se ti jako matce narodí takové dítě, zmůžeš s ním něco? Nepomohla by nějaká odborná péče? Geny přece musel po někom zdědit - dá se s tím něco dělat? Atd. atd. atd. ... Film je prostě působivý ve svém drsném obsahu a námětu, v myšlenkách, které vám předhazuje, a už jen tímhle je v letošní tvorbě výjimečný. Co jej rozhodně povyšuje, je kromě exkluzivního výkony Tildy Swinton (rozhodně jeden z výkonů roku a hanba AMPAS, že preferovali Rooney Mara před ní!) i precizní a naprosto přesně zvolené filmařské zpracování - zběsilé střihy, zkratky, střídání časových rovin atd. Ač film skutečně není odpočinkový a nepřináší žádné pohlazení na duši, je filmařsky, herecky a obsahově zajímavý natolik, že určitě není jen pro menšiny a neměli byste si jej nechat ujít! ()

Kliq

Po zhruba 20 min nič nediania sa a nudy som bol otrávený a znechutený všetkými postavami, ktoré za ten čas mali tu česť sa ukázať na obrazovke. ()

Hank

Bylo to kruté, bylo to nepříjemné a mohlo to být prostě mnohem lepší (z určitého úhlu mě napadl třeba Haneke, který by to rozehrál jinak...). Více psychologie, náznaků, sofistikovanosti a méně efektů, doslovnosti a nápověd. Film rozehraný tak, že z nějž z počátku mrazí a podívaná se stává až krajně nepříjemnou (dětský představil č.2, kterému jsem zlo věřil mnohem více než vymodelované kojenci s třemi šestkami v očích) se proměňuje postupem času a také stárnutím Kevina, v čekání na závěrečný "masakr"a přiblížení cesty a možných motivů. Syn je despotický, matka milující a otec nekňuba. Příliš schématické, škoda, film nezklamal a nescházelo mnoho a dokonce by nadchnul. Knížku si ale každopádně také přečtu. ()

kurzan

Abych řekl pravdu, čekal jsem daleko drsnější (nemyslím teď krvavější) podívanou. Tím jak je to vyprávěné z pohledu matky, která vlastně zpětně syna nenávidí již od první chvíle jeho života a chová se k němu velice chladně, jsem nakonec z filmu neměl vůbez zamýšlený dojem, že syn je téměř ďábel a chová se příšerně ke všem okolo, nýbrž pouze, že se s matkou prostě nesnáší jako mnoho jiných děcek v tomhle i jiných státech a s okolními lidmi celkem v pohodě vychází. Vezměmě si třeba jeho sestru - kdyby se k ní choval neustále zle, projevovala by mu tak veřejně náklonost a chtěla si s ním hrát? Prostě kdyby to bylo podáno klasickou narativní formou a oproštěno od artových prvků, vyznělo by to dle mého daleko silněji. Takhle se to konečné vyústění pro mne těžko zapadající do celkového dějového rámce. Shodou okolností jsem den před tím viděl estonský Klass a jeho dozvuky mi v hlavě stále rezonují, zatímco tento film šel takříkajíc jedním uchem a okem tam a druhým ven. ()

Darkone444

Vynikající, avšak depresivní a ke konci i poměrně děsivé. Obdivuju Tildu Swinton, že to tak skvěle zahrála. Jinak se mi film děsně líbil, ale slabším povahám bych ho nedoporučila. Sama cítím, že budu potřebovat nějakou tu chvíli, než se na něj budu schopná podívat znova. Prostě správná psychárna. ()

Tuco

...ten laxní přístup matky mě ubíjel celej film a myslim, že ubíjel i chudáka Kevina. Škoda rány, která padne vedle. V podstatě jedinej úspěch ve výchově se dostavil po fyzickym trestu, ale tady je to celý postavený na hlavu... ()

soviczka

Nějak mi chybí ta správná slova, už dlouho se mnou žádný film tak moc neotřásl (a to se pořád chlubím, že nejsem žádné ořezávátko...). Naprosto děsivý příběh, kterému neubírá na působivosti ani to, že je vám už od začátku jasné, jak obrovskou tragédií to celé musí skončit. A vůbec mi nevadilo, že se za celý film nedozvím, proč vlastně je Kevin taková zrůda. Eva (náhodně zvolené jméno...?) měla prostě tu smůlu, že porodila zlo ve své nejčistší podobě. Odškrtávám si další antikoncepční film na seznamu a dávám za 5*. ()

Bounce11

Neskutečně depresivní příběh jehož shlédnutí nedoporučuji nikomu, kdo v horizontu nejbližších let plánuje mateřství či rodičovství! Jinak oceňuji rozhodně dosti přesvědčivé herecké výkony a to včetně dětských herců. ()

Bílá velryba jako sci-fi thriller?

Bílá velryba jako sci-fi thriller?

07.10.2012

Nedávno jsme viděli klasiku Hermana Melvillea ve fantasy verzi a dopadlo to strašně (viz Věk draků). Sci-fi variace by ale mohla dopadnout lépe, protože režii si vezme na starost Lynne Ramsay (foto)… (více)

Natalie Portman tasí kolt a dekolt

Natalie Portman tasí kolt a dekolt

28.05.2012

Zahraje si totiž ve westernu Jane Got a Gun. Ten napsal Brian Duffield a přestože jeho údajně vynikající scénář rozpoutal v Hollywoodu rvačku a metání tučnými honoráři, nakonec skončil na „černém… (více)