Musíme si promluvit o Kevinovi

• Velká Británie We Need to Talk About Kevin (více)

Eva (Tilda Swintonová) se kvůli svému synovi vzdá nadějné kariéry, ale již brzy po porodu zjišťuje, že v jejich vztahu není něco v pořádku. Kevin (Ezra Miller) se od raného věku agresivně vymezuje vůči svému okolí a především vůči své matce a jeho nenávist v pubertě kulminuje v nejvyšším zločinu vraždy. Ani ve vězení jej však matka neopouští a vzájemný vztah plný nepochopení, zklamání, nenávisti… a lásky… tak pokračuje dál. (oficiální text distributora)

Lischai

Jestli máte kamarádku, která měla sen cestovat po světě a teď to vypadá, že si vezme týpka pod svoji úroveň a povije mu dítě, doporučte jí tenhle film a bude to v cajku. Teď vážně: bezvýchodná deprese, která je hlavně od scény s dřezem hodně intenzivní. Nějak mi tam ale scházela cesta k pochopení Kevina. Týpek osciloval mezi polohou "otravné dítě" a "antikrist 666 poklekněte, Bafomet mezi námi", ale to všechno bez náznaku nějaké výchovné chyby Tildy Swinton. Prostě se tak narodil a proto dělá peklo, konec diskuse -- takže to není ani tak studie poškozeného děcka, spíš freska o tom, jak nahouby může být rodičovství. ()

Mefistofelle

Naprostá pecka! Dokonalé rodinné drama na téma vztahu matky a jejího nemilovaného dítěte. Je to velmi emotivní od začátku do konce, plné pozoruhodných kamerových záběrů a skvělých dialogů. Co se však musí ocenit především je herecké tango, které předvádějí Tilda Swinton a Ezra Miller. To, jak ztvárnili vztah matky a syna, je něco neuvěřitelného. Víc k tomu nemám co dodat, rozhodně všem doporučuju. ()

shyster

Asi jako jeden z mála jsem knihu četl a film naprosto mění vyznění celé knihy. Samotná kniha se vraždě na střední škole věnuje tak z 1/8 a více času věnuje vztahu matky se synem. Tady je to naopak a samotný vztah je jen nahodile vyjádřen scénami z knihy, přičemž základní otázka knihy není "Proč si to udělal?" ale "Proč jsi mě nezabil?" (čtenáři budou vědět), která se ve filmu vůbec nevyskytuje. Po režisérské stránce je ovšem film zvládnutý na jedničku. ()

Caym

Další z hororů na téma "zlý chlapeček" a "vyvražďovačka ve škole". Maminka se snaží tatínkovi říct, že chlapeček je zlý, ale tatínek to nevidí (jak jinak), chlapeček mezitím roste a je čím dál horší (ale nikdo neví, proč vlastně - ani divák, ani maminka, no a tatínek o tom samozřejmě vůbec nic neví). Čekala jsem psychologii, čekala jsem rozklad osobnosti - dočkala jsem se profi zfilmovaného materiálu na tolikrát probírané téma (v médiích, v literatuře, v novinách, v debatách těch a oněch). Ohraná otázka, žádná odpověď, žádná hloubka, žádná výpověď, nepříjemné pocity se mě nedržely ani pět minut po filmu, vlastně snad ani během filmu. Tilda je fantastická herečka, natočené to bylo skvěle, ale víc nic. Hon na mě měl tisíckrát větší dopad (když jsme u nedávno vzniklých filmů, co řeší nějaké ty sociální problémy a silná společenská kafíčka). ()

Aelita

Tak za prvé rozčiluje mne arogantní a bezohledná rozmařilost přírody, která rozhazuje tam, kde by měla šetřit, a škudlí tam, kde by měla být štědrá. Mám na mysli rajčatové bitky v Itálii a hladomory v Africe. Ale ještě víc mne rozčiluje, že lidé jsou tak hloupí, že se chovají podle přírodních zákonů, nikoliv podle toho, co obecně počítají za správné. Za druhé chci definovat, kde je člověk přítomný. Člověk je přítomný vždy ve stavu svého vědomí. Pokud člověk na něco myslí nebo pokud se mu něco vybavuje, či pokud si něco představuje, anebo pokud se soustřeďuje na nějakou činnost, je částečně nepřítomný. Pokud je vědomí vypnuté (spánek, bezvědomí), je člověk zcela nepřítomný. Za třetí forma nespokojenosti a protestu je daná fantazií a omezena svědomím. To, co ukazuje tento film, je podle mne silné téma – pomsta jako protest člověka s nadprůměrným intelektem proti jeho nedobrovolné vědomé existenci ve světě, kde se necítí být šťastný. Téma nabývá na síle tím, že se jedná o pomstu dítěte na vlastních rodičích. Tento film dokázal zprostředkovat toto téma pouze přes stavy vědomí, přes přítomnost a částečnou nepřítomnost. ()

Streeper

Začátek filmu byl pro mě trochu pomalý a nudný, bylo to zmateně sestříhané a vůbec jsem netušila, co se ve filmu děje, ale čím více to směje je konci tím jsem příběh začala chápat a dílky skládačky skvěle zapadly. Tilda Swinton byla úžasná, já mít takové dítě, tak buď zabiji jeho nebo sebe. Silný film, který ve mě zanechal zmatek, ale v příjemném slova smyslu, jen se mi moc nelíbil ten střih mezi scénami. ()

ProNotor

Již od začátku filmu mi bylo divné, co se bude asi dít, celkem dlouhá střední pasáž filmu mi přišla poněkud nezáživná, avšak konečná pasáž mě hodně bavila, rozuzlení bylo pro mě šokující, mírně očekávané, ale brutální. Trochu jsem očekával více emocí od hlavní postavy, její reakce mi mnohdy přišly ledově chladné. ()

TommyLeeJape

Jelikož se právě nacházíme v době, kdy v našem milovaném státě klesá porodnost, jsem rád, že nebyl film o Kevinovi nějak výrazně medializován. Přeci jenom se dá chápat jako jistá forma antikoncepce, a mi samozřejmě nechceme, aby budoucí maminky běželi na potratovou kliniku kdykoli se jim na ultrazvuku ukáže pindík. Ve zkratce se jedná o příběh ženy, které zničí život syn, jehož dětská verze (ten menši fracek) se nápadně podobá satanskému dítěti z filmu The Omen. O podobném spratkovi se většinou natočí horor, zde dostáváme drama, retrospektivně odhalující rodinou tragédii. Nečetl jsem předlohu, takže nevím jestli z toho šlo vymáčknout víc, každopádně mě trošku mrzelo, že nedostala více prostoru lukostřelba v tělocvičně školy. Tak či tak, pro mě je to spíše průměr. Tilda byla super. ()

C0r0ner

Jsou filmy, kdy se postavám děje něco špatného, ale divák stejně ví, že to skončí dobře, takže je to vlastně nuda. S Kevinem to je jiné. Postavám se sice taky děje pořád něco špatného, ale ani na moment jsem si nepomyslel, že by to mohlo dopadnout dobře. Režisérku obdivuji především za to, že byla schopná skrz obrazovku předat dál tak zdrcující emoční zážitek. 85% ()

sulimo

Dlouho a marně jsem se snažila najít cokoli, co bych vytknula téhle, ve finále zjevně perfektní záležitosti. Celou dobu, jsem si říkala, co se stalo špatně s malým Kevinem, zdali za to vše zlé mohla chladnost matky, převřelost otce, ale zřejmě se takovýhle věci stávají, nepotřebují příčinu v jiných lidech - něco bylo zkrátka špatně a nikdo za to nemohl, ale mělo se s tim něco dělat. Mimořádně krutý film, který má od počátku mimořádně dusnou atmosféru, která s narůstajícím věkem hlavního hrdiny roste sama a vy jen čekáte na něco, čemu se mělo zabránit, třeba potratem před šestnácti lety. Myslim, že až na mě někdy, nedejbože, polezou chutě pořídit si dítě, tahle filmová antikoncepce bude dost možná daleko účinější než sterilizace. Jo a herci, v čele s Tildou jsou perfektní. ()

kusper

Americká idylka v novém hávu. Podbarvená skvělou hudbou, dokonalou prací s detaily a perfektní Tildou Swinton. Běžte se podívat na toho Keva (K) ()

Pajky3

Že já se do toho filmu vůbec pouštěl. Obsazení mě mělo odradit. Sice oceňovaná přesto chlapská a ošklivá Tilda a k ní do počtu John C. Reilly, kterej si sebou aspoň nevzal svůj pedoknírek. Téma deprese, několik dějových linií, které se prolínají a občas se ztrácím. To mi nevyhovuje. Sice závěrečné představení Kevina bylo zajímavé, ale tenhle film to v mých očích opravdu nezachránilo. A btw, že popadalo pár lidí mi nevadí, ale že odepsal to morče to mu odpustit nedokážu. ()

PavelVanekArt

Znepokojivé a emocionální (ano, protože většinu času je člověk fakt nasranej) drama s pachutí hniloby jménem Kevin. Hodně (ne)příjemně zneklidňující sonda do života zparchantělého zmrda, kdy každých 10 minut čekáme, co dalšího ten filuta provede. Tilda je top notch bez debat a výrazně tomu dopomohl i Ezra. V dnešním světě věřím, že drtivou většinu stopáže nehrál, ale byl sám sebou. Konec mohl být na můj vkus trochu víc zlej, ale zanechalo to i tak působivou stopu v hlavě. Solidní překvapení. 4* a.k.a 75% ()

Riley

To téma bylo zajímavé, ale to zpracování bylo prostě ... divné! Jiné slovo nenacházím. Kdyby mě to občas šíleně nenudilo, tak dám body za originalitu, ale bohužel. Ale trošku psycho atmosféra to teda byla. ()

Bílá velryba jako sci-fi thriller?

Bílá velryba jako sci-fi thriller?

07.10.2012

Nedávno jsme viděli klasiku Hermana Melvillea ve fantasy verzi a dopadlo to strašně (viz Věk draků). Sci-fi variace by ale mohla dopadnout lépe, protože režii si vezme na starost Lynne Ramsay (foto)… (více)

Natalie Portman tasí kolt a dekolt

Natalie Portman tasí kolt a dekolt

28.05.2012

Zahraje si totiž ve westernu Jane Got a Gun. Ten napsal Brian Duffield a přestože jeho údajně vynikající scénář rozpoutal v Hollywoodu rvačku a metání tučnými honoráři, nakonec skončil na „černém… (více)