Německo, rok 1772. Mladý student práv a začínající básník Johann Wolfgang Goethe neprožívá zrovna šťastné období. Byl vyhozen z důležité zkoušky z práv a jeho otec ho pošle pracovat k Říšskému komornímu soudu do Wetzlaru s cílem „vyhnat mu tu jeho poezii z hlavy“. Ve své nové profesi se ale rozervaný romantik osudově a nešťastně zamiluje – jeho vyvolenou je mladá dívka z chudých poměrů Lotte Buff, kterou si má brát Goethův nadřízený Albert Kestner. Zdrcený Goethe se uchyluje k psaní a své zlomené srdce si vylije do románu Utrpení mladého Werthera, který vystihne pocity celé generace a zajistí mu nesmrtelnou slávu. (oficiální text distributora)

borohub

Mno žádná sláva, němčina se mi celkem hnusí, takže mě německý dabing přes to anglické titulky a přesto ještě české titulky nějak extra neuspokojili. co se týče filmu, v nějakých chvílích jsem si musel házet facepalm, někdy jsem se naopak musel trošku pousmát. No dávám hvězdu za občasný vtip, další hvězdu za to že to nebyla až taková nuda co jsem čekal. Dal bych hvězdu za to, že jsem se díky tomu ulil ze školy ale to by nebylo jaksi objektivní.. Edit: je jasný že jsem to nepochopil, když chodím do "mateřské školky", na druhou stranu je lepší být mladý a chodit do mateřské školky než být žijící zkamenělina a tento film chápat :) ()

Saesulkun

Když se člověk dívá na takového F. L. Věka, říká si, ale jo, takhle ty lidi v té době mohli mluvit, myslet a jednat. Když se díváte na Goethe!, vidíte lidi, kteří jednají jako v 21. století, akorát holt nemůžou mít na sobě značkový hadry a v rukou mobily a občas prostě musí říct větu typu: "Žádám satisfakci!" A to si přitom s jinými aspekty 18. st. tvůrci vyhráli. Myslím např. špinavé ulice, nebo 3 typy oslovování. (V originále. S českou lokalizací se nikdo nepáral, takže si v ní skoro všichni tykají.) ()

Katy19

Krásný, jemný a citlivý film s dobrými herci. Pokud byl skutečný Goethe stejně tak okouzlující, hmmm... ()

wick

Vtipně natočené drama .....o nenaplněném vztahu známého básníka k jedné dámě. Škoda toho trochu hollyw. konce. ()

robbez

První část filmu mi připadala jako celkem povrchní červená knihovna s trochu křečovitou snahou přiblížit Goetheho osobnost dnešní mladé generaci. Goethe určitě nebyl žádný suchar, ale otevřenost chování postav (hlavně asi Lotte) ve filmu odpovídá spíše vkusu současné doby, než realitě v Německu před více než dvě stě lety. Taky závěrečná scéna není zrovna dvakrát realistická. Tolik lidu by se možná sešlo v ulicích při nějaké revoluci nebo vyhlášení války, ale určitě ne při vydání knihy. Goethe se prý k svému Wertherovi nerad vracel, protože se bál znovu procházet city patologického stavu, z něhož kniha vznikla. On ji napsal, aby se očistil a skutečnost proměnil v poezii. Jiní se ale domnívali, že musí proměnit poezii ve skutečnost. Goethe taky později prohlásil, že tato jeho kniha nevyvolala nemoc, ale jen "odkryla chorobu v mnoha myslích dávno utajenou." ()

Tethys

Docela zábavně zpracovaný krátký úsek Goetheho života (ten se už před Lotty zamiloval dvakrát a pak ještě několikrát-poslední láska po sedmdesátce Ulrika ). Než se oženil žil skoro 20 let s Christiane Vulpius jen na hromádce - což bylo na tu dobu celkem neobvyklé. Takže by si zasloužily tímto odlehčeným způsobem zpracovat i další období jeho života. To by si pak mnohem víc žáků a studentů přečetlo něco z jeho díla a neodbyli to jen naučenou frází, že jde o jednoho z představitelů hnutí Sturm und Drang. Pro mně je zajímavý i tím, že jeho koníčkem byla geologie (vlastnil velkou sbírku minerálů) a např. kromě Karlových Varů v r. 1790 navštívil za tímto účelem Adršpach. ()

rhodos

Mladý zamilovaný Goethe a pro mne nečekaný filmový zážitek. Herci skvěle vybraní a věrohodní. Jen jsem litovala toho hollywoodského konce, což sráží i mé hodnocení. ()

Gigulina

Vcelku povedeny film, az na cesky dabing kdy mistama uplne vypadavaly dialogy. Kdo ma moznost v originale s titulkama, urcite to bude mnohem lepsi. ()