Reklama

Reklama

Soumrak indiánského kmene, putujícího do země svých předků.  Americký režisér John Ford (1894-1973) proslul především jako tvůrce westernů, jimž se věnoval už od dob němého filmu. Stačí připomenout klasické ukázky žánru jako Přepadení (1939), Fort Apache (1948), Stopaři (1956) či Muž, který zabil Liberty Valance (1962).
Svůj poslední western Podzim Čejenů natočil v roce 1964 podle skutečné události z let 1878-79, kdy necelé tři stovky indiánů z kmene Čejenů podnikly 2 500 km dlouhou pouť z oklahomské rezervace zpátky na své domovské území ve wyomingském Yellowstonu. Chtěl vyprávět pohnutý příběh strastiplné cesty z pohledu indiánů, neboť, jak sám několikrát poznamenal, zabil jich ve svých filmech mnohem víc než kdokoli jiný od dob generála Custera. A jeho hluboce zakořeněný smysl pro spravedlnost mu velel vyrovnat účty.
Ford do svého epického westernu obsadil přední americké herce - Richarda Widmarka (kapitán kavalerie Archer), Carroll Bakerovou (kvakerská učitelka Wrightová), Karla Maldena (velitel pevnosti Wessels) a Edwarda G. Robinsona (ministr vnitra Schurz), který nahradil nemocného Spencera Tracyho. Role indiánů ztělesnili převážně mexičtí představitelé Ricardo Montalban (Malý Vlk), Gilbert Roland (Tupý Nůž) a Dolores Del Rio (Španělka).
V burleskně pojaté scéně z Dodge City, jež má sloužit jako ironický kontrapunkt k zobrazovanému utrpení původních amerických obyvatel, účinkují James Stewart jako Wyatt Earp a Arthur Kennedy jako jeho přítel Doc Holliday.
Většina exteriérových scén byla pořízena ve Fordově oblíbeném a velmi fotogenickém Údolí monumentů a kameraman William Clothier byl za svoji práci nominován na Oscara. (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (18)

  • Spencer Tracy byl nejprve obsazen do role Karla Shultze. Poté, co dostal infarkt, byl nahrazen Edward G. Robinsonem. Scény byly posléze přetočeny ve studiu, což je nejvíce patrné při závěrečném rozhovoru s Čejeny. (Mol)
  • Průměrná délka záběru je 11,6 sekundy. (Mol)
  • Finálový duel mezi Malým Vlkem (Ricardo Montalban) a Červenou Košilí (Sal Mineo) byl natočen v den, kdy byl zastřelen John F. Kennedy. (Mol)
  • Film bol odfotografovaný v Super Panavision 70 a natočený bol v systéme Technicolor. (westerns)
  • Rozpočet filmu činil viac ako 4 milióny dolárov. (westerns)
  • Spolu s týmto filmom bol natočený aj 18-minútový a 38-sekundový dokumentárny film s názvom Cheyenne Autumn Trail, ktorý mal byť sprievodným dokumentom ku filmu. Dokument nahovoril James Stewart a obsahoval niektoré zábery a miesta z filmu. (westerns)
  • Priemerná dĺžka záberu = 11,6 sekundy a stredná dĺžka záberu = 11,2 sekundy. (westerns)
  • 158-minútovú stopáž filmu považovala spoločnosť Warner Bros. za príliš dlhú, takže štúdio nechalo po prvom uvedení filmu zostrihať scény s Jamesom Stewartom (vo filme hral Wyatta Earpa), čo skrátilo stopáž na 145 minút. Scény boli napokon neskôr obnovené vo vydaniach VHS a DVD. (westerns)
  • Marlon Brando neskôr povedal, že tento film bol oveľa rasistickejší v skresľovaní pôvodných amerických Indiánov ako ktorýkoľvek iný western Johna Forda. (westerns)
  • Režisér John Ford uvažoval o natočení nahej scény s herečkou Carroll Baker kúpajúcou sa v rieke, ale nakoniec sa scéna nenatočila. (westerns)
  • Richard Widmark roky pred natočením tohto filmu si nechal preskúmať skutočnú udalosť indiánov z kmeňa Cheyenne. Materiál priniesol režisérovi Johnovi Fordovi, ktorý zo začiatku nechcel film natočiť. O niekoľko rokov neskôr Ford zmenil názor a požiadal Widmarka, aby vo filme hral hlavnú úlohu. (westerns)
  • Film je natočený podľa skutočných udalostí. Little Wolf bol náčelníkom kmeňa Cheyenne v roku 1878. On a ďalší náčelník odviedli indiánov z kmeňa Cheyenne z ich Oklahomskej rezervácie a odviedli ich späť do ich vlasti v Montane, a to aj napriek stovkám amerických jazdeckých jednotiek, ktoré sa ich snažili zastaviť. Toto sa nazývalo „Cheyenne Autumn Trail“ a táto skutočnosť sa stala základom pre tento film. (westerns)
  • Indiáni vo filme z kmeňa Cheyenne sú v skutočnosti indiánmi z kmeňa Navajo a taktiež hovoria svojim rodným jazykom. (westerns)

Reklama

Reklama