Sám ve stěně

(festivalový název)
  • USA First Ascent - Alone on the Wall
Dokumentární / Krátkometrážní
USA, 2009, 24 min

Hlavním hrdinou filmu je třiadvacetiletý Alex Honnold, který zdolává ty největší stěny bez jištění. Za každou sebemenší chybu ho může potkat trest nejvyšší - smrt. Ve snímku se pokusí o rekordní sólo výstup na 600 metrů vysokou stěnu na Half Dome. Teprve tam Alex poprvé pozná, co je to strach.
Film získal ocenění na všech festivalech, kterých se účastnil. (oficiální text distributora)

DruidKarel

1165. hodnocený film: Krásný dokument o muži, který jako jediný na světě dokáže sám a bez jištění vyšplhat na stěny okolo 600 metrů vysoké. Dělalo se mi ze záběrů docela nevolno a ještě, když onen horolezec dostal malý záchvat paniky. 5* musím dát, protože jsem tak napínavý dokument dlouho neviděl. 5* ()

latvar

Člověk, který sóluje stěny bez jištění lanem zaslouží respekt, obzvlášť když se jedná o stěnu vysokou 610metrů. 60% ()

Ixbalanke

Normálně bych to zařadila pod žánr horor nebo scifi. Je psycho se na to jen dívat!! A kdo má nějaké zkušenosti s lezením, tak si tohle FAKT nedovede představit. That´s life, baby!!! ()

Atheas

Totálně neuvěřitelné, opravdový samuraj, hledíci tváří v tvář smrti, hledájící svou vlastní cestu skrze obrovské výzvy. Člověk, o kterém mohu říci to, že asi ví co chce a jde si za tím s klidem a v dnešní době pozoruhodnou jistotou. A nepokrytě mu samozžejmě musím závidět, určitě jako mnoho z vás co to viděli. ()

R4d3oN

Tihle chlápci zkrátka nejsou normální. Jsou to frajeři, ale zároveň opravdoví blázni. Teplice nad Metují - Mezinárodní horolezecký filmový festival 2011. ()

ondrin

Přes 600 metrů lezen skály bez jištění a to po velmi těžké obtížnosti... Můžou se stát jen dvě věci: 1. Bude z vás mrtvý idiot 2. Bude z vás nesmrtelný hrdina Velký obdiv Alexu Honnoldovi ()

rekkky

Něco takového, co dokáže při výstupech Alex Honnold, nemá obdoby a jeho počínání zasluhuje ty největší poklony. Tento krátký dokument je o jeho nadání zdolat ty nejtěžší stěny, přičemž malý prostor je vyhrazen pro představení jeho přirozeného prostředí, ve kterém se cítí nejlépe. Přiblížení jeho názorů, pocitů a prožitků dodává snímku velké plus. ()

mupimup

Tak tohle, vážení, je snímek, při kterém se mi žaludek strachy schovával za játra a zatmívalo se mi jak na základce při každoročním školním výletu na zubní oddělení. Dokonale znám okamžiky deset metrů nad jištěním, kdy jsem si, nevěda jak dál, opocený strachy uvědomoval, že to paličkování zase není tak špatná zábava. Oproti tomu lezení ve sto metrech jenom v košili fakt neznám, protože k tomu, abych měl na vrcholu problém trefit se tatrankou do huby mi úplně stačí ta standardní varianta. Taky mi ale není cizí ani ten úžasný pocit jistoty, kdy dokonale znáte svojí výkonnost, popřípadě lezenou cestu a prostě víte, že tenhle šutr vás neshodí a že se nemusíte bát. Pokud si ale, i při vší té jistotě, dovolíte pustit fantazii na procházku, zábava nabývá zcela nového rozměru a Klub přátel chodské krajky má opět zbrusu nového adepta na členství. Alexu Honnoldovi buď vyplivla ta část mozku, která je odpovědná za paniku (mě funguje na jedničku), nebo má sebeovládání a schopnost koncentrace jak mistr Yoda při teleportaci na latrínu. Co mu ale, k jeho velké cti chybí zcela jistě, je namachrovanost a strojenost. Pět hvězd jak dělo a co že je vlastně ta filmařina? ()

Oonika

O tomhle sportu jsem nikdy neslyšela a možná bych ani slyšet nechtěla. Celou dobu jsem si říkala, co je to za idioty :) Každopádně dobře natočeno a přineslo neočekávané emoce. Viděla jsem v rámci filmového festivalu Expediční kamera. ()

Spezza

Neskutečné co tenhle borec dokáže. Jeho psychiku bych chtěl mít. Jinak velice hezké záběry krajiny, lezce a hudba k neuvěřitelným výstupům, řekl bych, taky vhodná. Na závěr bych jenom dodal : " Wow,wow,wow ! " ()