Haunted Changi

Singapur, 2010, 80 min

Kamera:

Tony Kern

Andrew Lua

Skupinka mladých filmárov sa rozhodne natočiť dokument o jednom z najstrašidelnejších miest na svete v Singapure. Je ním stará nemocnica Changi, ktorú v časoch druhej svetovej vojny využívala japonská armáda ako popravisko britských a austrálskych dôstojníkov. Lov na duchov sa môže začať. (*CARNIFEX*)

AlistairMir

Horor o slavné nemocnici Changi? No tak to byla pro mě povinnost. Potěšil mě dokument s originálními záběry, který je ve filmu použit a další obrovské plus je, že se natáčelo ve skutečné nemocnici Changi a my, co neplánujeme dovolenou v Singapuru se tak můžeme do nemocnice podívat alespoň takto a film má hned úplně jinou atmosféru. Určitě se dalo několik scén natočit lépe, ale film rozhodně neurazí, umí postrašit, má sympatické herce, super audio a hlavně závěrečná čtvrthodinka pro mě osobně byla hooodně velké psycho a to hlavně proto, že něco malinko podobného se mi kdysi přihodilo (ne mrtvolu s hadem jsem nenašel, ale v divných podzemních tunelech jsem bloudil ) takže jsem plně chápal, jak se asi Andrew cítí a dost mě to znepokojilo, díky oživeným vzpomínkám.Originální konec mě také potěšil. Takže objektivně by byl film za 4* , ale díky mému zážitku musím dát 5* ()

Karamanlis

Opakovaný vtip prestáva byť vtipom a ničo podobné platí aj v prípade found footage hororov, ktorých v poslednej dobe pribúda ako húb po daždi a pôvodné čaro autenticity ručnokamerového štýlu sa s rastúcim počtom filmov, spadajúcich do tejto kategórie akosi začína vytrácať. Haunted Changi mi v mnohých ohľadoch dosť pripomínalo o rok mladší kanadský Grave Encounters, ten bol však predsa len o čosi lepší a strašidelnejší a hoci aj Changi malo najmä v závere svoje svetlé chvíľe, na zanechanie výraznejšieho dojmu to nestačilo. ()

Šakalík

Já se pořád ještě držím přesvědčení, že hororový sub-žánr „found-footage“ má stále co nabídnout, a proto žádným filmem na toto téma nepohrdnu, zvláště když pochází z asijské produkce. Námět tohoto filmu o strašidelné nemocnici není pravda nijak objevný, což ale nemusí být nutně na škodu. Daleko palčivější problém představuje rozháraný děj. Ten je totiž děsně nepřehledný, skáče se v něm o celé dny dopředu, což osobně nesnáším, a filmaři tahají diváka po všech čertech místo toho, aby ho pořádně vykoupali v zlověstnou atmosférou nabitém špitále. Toho se obecenstvo dočká až v závěrečné čtvrthodině, která je výborná, ale pošramocenou pověst snímku to už nezachrání. Kdyby celý film vypadal tak jako posledních 15 minut, mohl to být jeden z nejlepších found-footage filmů. Takhle to vydá jen za trošku lepší průměr. ()

sniper18

Je to celkom dobrý horor zo singapurskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o štvorici mladíkov, ktorí sa rozhodnú urobiť dokument o starej bývalej nemocnici, ktorá sa využívala počas druhej svetovej vojny, malo v nej dôjsť k popravám množstva ľudí a údajne v nej straší a časom si uvedomujú, že s ňou predsa len niečo nie je v poriadku. Spracovanie nie je úplne ideálne, ale som s ním celkom spokojný. Kladom je veľmi krátka dĺžka, takže tu vôbec nie je možnosť nudiť sa, úvod zaujímavo zoznámi s históriou nemocnice a už po štvrťhodine filmu sa dej presunie do nemocnice, čo ma príjemne prekvapilo, síce sa tu ešte prakticky nič nedeje, keďže je práve deň, ale už len predsa je omnoho zaujímavejšie sledovanie toho údajného strašidelného miesta, ako len nudné zoznamovanie s nudnými postavami, ako takmer vo všetkých podobne zameraných filmoch. Ale až tak moc mi nesadlo, že dej tu predstavuje dlhší časový úsek, behom ktorého sa postavy viackrát ešte vrátia domov, takže žiadny pocit neustáleho nebezpečia, ale napriek tomu sú následné návštevy nemocnice a tentoraz v noci čím ďalej zaujímavejšie s niekoľkými zaujímavými situáciami a tá posledná už stojí za to. Len ten úplný záver mi prišiel dosť predvídateľný, ale keďže ten zvyšok dobre funguje aj bez toho, tak mi to vôbec neprekáža. Po hororovej stránke som spokojný, atmosféra ešte spočiatku nie je moc výrazná, ale prakticky celý čas slušne zosilňuje a v závere už ide naplno a podobne je na tom aj napätie, minimálne záverečné presuny úzkymi tunelmi teda dokážu vyvolať nepríjemné pocity, celá táto časť je nadmieru vydarená. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak sa tu samozrejme žiadne kvalitné herecké výkony čakať nedajú, ale na moje prekvapenie mi všetky štyri hlavné postavy sadli a získali si moje sympatie. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, tu nemám čo kritizovať. Tento found footage žáner som už prestal vyhľadávať, väčšinu posledných podobných filmov som nevidel, ale tento medzi nimi patrí rozhodne medzi to lepšie. Ja som spokojný, dostal som približne to, čo som aj chcel. 72% ()

Cechyno4

Opravdu poctivé tři hvězdy. Řekl bych, že tak tři a půl. Velmi atmosférický horor. Příběh není nikterak originální, ale to mi nevadilo. Mám rád horory tipu ala dokument. I jiný asijský horor natočený stylem film/dokument(Noroi) se mi líbil. A u Haunted Changi se mi líbila především již zmíněná atmosféra. Tísnivá atmosféra, ke konci napětí v každé vteřině. Paráda. Je pravda, že místy je film hluchý, nic se v něm neděje a nebo by mohl být více děsivější a napínavější. Je tu i pár lekaček(zvláště na konci filmu). Nejlepší scény byli se stíny a poté s duchem. Konec filmu je opravdu nervydrásající. A mě osobně se i zakončení líbilo. Nadprůměrný asijský horor. A nadprůměrný horor i všeobecně. Opravdu pěkná podívaná. ()

• Pôvodným zámerom tvorcov bolo natočiť dokumentárny film. (Paldiny)
  • Singapurská vláda dlho nevedela ako naložiť s kontroverznou nemocnicou. Jej história začala už v 30. rokoch minulého storočia, kedy v priestoroch sídlila britská vojenská základňa. Tá bola počas 2. svetovej vojny obsadená Japoncami, ktorí ich využívali ako zajatecký tábor, kde držali a mučili väzňov. Zomreli tam stovky vojakov. Po skončení vojny sa tábor zmenil v nemocnicu a vtedy sa začali diať zvláštne veci. Pacienti, ale aj lekári hovorili o stretnutiach s bezhlavými britskými vojakmi v uniformách, akí sa túlali po chodbách nemocnice. Tú uzatvorili v roku 1997. Od tej doby bola táto čierna škvrna Singapuru vďačným pútnickým miestom pre zvedavcov z celého sveta, ktorí túžili spatriť jeden z prízrakov. Neskôr sa nechali počuť, že mali dočinenia s podivnými zvukmi, tieňmi na stenách a prítomnosťou niečoho neznámeho. (BoredKid)
  • Budova sa počas natáčania rekonštruovala na hotel. Je možné si to všimnúť aj počas filmu, kde sa v prvej polovici v jej okolí pohadzujú odpadky a na stenách sú grafity. Zato v druhej polovici sú grafity zamaľované a neporiadok uprataný. (BoredKid)