Reklama

Reklama

Scény z předměstí

(festivalový název)
  • USA Scenes from the Suburbs
Krátkometrážní / Drama / Hudební
USA, 2011, 29 min

Obsahy(1)

Nositelé Grammy za uplynulý rok, hvězdní montrealští Arcade Fire, se spojili s režisérem Spikem Jonzem (V kůži Johna Malkoviche, Adaptace), aby z motivů svého alba Suburbs (Předměstí) vytvořili středometrážní film. Snímek doplňuje výběr z nejlepších videí Spika Jonze (LCS Soundsystem, Fatboy Slim a další). (Ostrava Kamera Oko)

Recenze (16)

Gildor 

všechny recenze uživatele

Může to být sebepoetičtější a sebekouzelnější, ale pořád to bude jen postmoderní slepenec nesouvisejících scén. Ano, může to mít význam jeden, ale stejně tak druhý, třetí, či jakýkoliv jiný. Pokud je videoklip k Suburbs sestříhanou verzí tohohle filmu, který dává smysl o něco větší než videoklip, ukažte nám nesestříhanou verzi tohohle, možná pochopíme. Film sice má jakýsi emoční podtext ve stylu "když jsme byli mladí, bylo to cool a free", ale to nestačí; ani v kombinaci s Arcade Fire. Film bez scénáře zkrátka není film. 60% ()

rowdys 

všechny recenze uživatele

SftS má byť ovplyvnený tým, ako členovia kapely v detstve sledovali mládeži neprístupné akčné filmy a horory a väčšinou z nich videli len prvú polovicu, pretože prišli domov rodičia a bolo po premietani. Taký je i Jonzeho kraťas - chýbajúcu polovicu kontextu si musíme domyslieť, no dystopická myšlienka je jasná. Predmestia sú ozaj akési mestské štáty so svojimi neviditeľnými hranicami. Stačí však malá metafora a zhmotnia sa v stanné právo. Znepokojivá no z pochopiteľných dôvodov amplifikovaná melanchólia filmu ma zasiahla dosť nečakane, čo bolo asi i zámerom a ten sa vydaril. Hudba Arcade Fire vystupuje zväčša v úzadí, netlačí sa do pozície rozprávača a skvele dotvára celú nostalgiu. Well done. ()

Reklama

agáta04 

všechny recenze uživatele

Když se minulý rok objevilo video k The Suburbs od Arcade Fire (byl to vlastně trailer k tomuhle filmu), moc jsem ho nepochopila a doufala jsem, že až se podívám na celý krátký film Scenes from the Suburbs, budu mít jasnější představu. V tomto ohledu mě Spike Jonze trochu zklamal, protože divák si toho musí hodně domyslet, ale nakonec to není vůbec špatně. Konečně vím, jak si Arcade Fire představují Suburban War. ()

geklon 

všechny recenze uživatele

Arcade fire je v současnosti nejzásadnější alternativní kapela...velo opus The suburbs z roku 2011 je jejich prozatím nejvyrovnanější a nejexplozivnější počin, který byl pochopen jak kritiky tak na pultech obchodů poměrně velmi slušně prodáván... Spike opět splnil svou roli zaznamenávače podstatných generačních kapel, tak aby vystihl vizuálně poselství audio záznamu...Bravo Spiku ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Krátký film "Scenes from the Suburbs" představuje nápaditý audiovizuální doplněk k albu The Suburbs od kapely Arcade Fire. Vlastně můžeme říci, že spolu s albem a videoklipem k jeho ústřední písni, jenž obsahuje řadu záběrů navíc oproti filmu, ale i plakátem k filmu dohromady utváří multimediální projekt, který divákům a posluchačům přináší strhující melancholický otisk světa, který má tolik společného s tím naším, ale především do diváky zaplavuje různorodými zjitřenými pocity spojenými s dospíváním a jeho nostalgickou reflexí z pozice dospělosti. Premisa filmu doslovně realizuje expresivní texty alba, takže přináší jakousi alternativní realitu současnosti, kde jednotlivé předměstské čtvrtě fungují jako samostatné vojenské státy od sebe dělené střeženými hranicemi. Do tohoto prostředí, kde odstěhovat se do jiné čtvrti vskutku znamená konec dosavadních přátelství a vztahů, je zasazeno retrospektivní vyprávění, jež nám v záblescích ukazuje zážitky skupiny dospívajících přátel během jednoho osudového léta. Monolog vypravěče v úvodu, jenž říká, že si pamatuje jen určité věci a jiné bohužel ne, předznamenává, že i diváci neuvidí celý příběh, ale pouze jeho záblesky, z nichž se sice nedozvíme, co se přesně stalo, ale zato plně pocítíme emocionální dopad událostí a proměn na postavy. V rukou Spika Jonzeho se pak tento koncept přetavil v uhrančivé a omamné dílo, které bravurně vyjadřuje bezstarostnost i zjitřenou emocionalitu mládí, ale i tíhu a bolest z nevyhnutelného konce přicházejícího s dospíváním. To vše je navíc zasazeno do bravurně melancholického světa, jenž je stejnou mírou současný, fantaskní i retro - tvůrci přiznávají cílenou inspiraci filmy Terryho Gilliama, osmdesátkovými snímky pro děti jako "E.T." či "Rošťáci", ale i generačním kultem/guilty pleasure "Rudý úsvit". ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama