Poetická černá komedie DELIKATESY je dlouho připravovaným celovečerním režijním debutem souznící autorské dvojice Jeana-Pierra Jeuneta a Marca Cara. Snímek je plodem práce skupiny nadšenců, milujících kinematografii a jako mnoho jiných před nimi toužících natočit film, jaký by sami chtěli vidět. I přes nízký rozpočet, omezující původní plány, se jim podařilo realizovat originální, vizuálně fascinující vizi, nabitou filmařskou energií a inteligencí, smyslem pro absurdní drobnokresbu, něžnou poetičností a přesnými brutálními gagy.

Příběh situují tvůrci do blíže neurčené budoucnosti, snad po nukleární katastrofě, mající ovšem četné znaky 30. a počátku 60. let (doba dětství autorů); kritici si pro označení tohoto stylu vypomohli termínem "retrofiction". Na zbořené periferii ční do noci starý činžák. Jeho majitelem je řezník, jehož krámek s delikatesami přes obecný nedostatek oplývá čas od času masem. Nájemníci-nakupující si to samozřejmě dávají do souvislosti s četnými zmizeními osob. Do domu přichází na inzerát jako domovník bývalý klaun Louison, jehož přítomnost ukončí krutovládu obávaného domácího a nastolí po věčné noci nový den. Ani tajemní trogloté, žijící v kanalizaci a chystající vzpouru, nemohou už zůstat neteční k událostem nahoře, zvláště když je půvabná řezníkova dcera Julie poprosí o pomoc pro Louisona, s nímž ji spojují milostná pouta. Něžný příběh o lásce, překonávající všechny překážky, vychází z tradice francouzského filmu (poetický realismus Juliena Duviviera a Marcela Carného, "předměstské" lidové komedie Reného Claira, něžné crazy Jacquesa Tatiho). Konfrontuje ji však s brutální realitou současnosti, odraženou v estetice a emocionalitě soudobého filmu (bratři Coenové, Peter Greenaway, Terry Gilliam).

Celý Snímek vznikl v ateliéru a hrají v něm málo známí herci, jejichž tváře a stylizovanost hereckého projevu ladí s bizarní atmosférou snímku. I přes četné přiznané inspirace ("Je to trochu tak, jako by se Marcel Carné díval na Spielberga, který zrovna viděl Gilliama, a ten předtím sledoval Leoneho...") je film originální vizí, jež je pro filmové labužníky skutečnou delikatesou. (oficiální text distributora)

Flyer

Vizuální laskomina, která kromě pastvy pro oko přináší celkem drsný příběh okořeněný ještě drsnějším humorem. Jeunetovy filmy vynikají svojí hravostí, tento snímek není výjimkou a řekl bych, že v tomto směru možná i překonává slavnější Amélii. Proč však nedávám maximální ohodnocení? Důvod je zřejmý, první půlka filmu je dokonalá, v druhé půli se ale najdou i některá slabší místa. Například bych lépe propracoval scénky s podzemním obyvatelstvem, takhle vůbec nezapadají do poetiky tohoto filmu a působí nezajímavě a nudně. ()

Aquarius

Veľmi príjemný a pozerateľný francúzsky film od jedného z najznámejších súčasných francuzskych režisérov. Príbeh u mňa nieje na prvom mieste a keďže sa jedná o debut, som ochotný niektoré zakopnutia pustiť z hlavy. Vizuálny stránka je podobná ako v Jeunetových neskorších dielach, t. j. výrazná obraznosť dosiahnutá rôznymi farebnými filtrami (tu hlavne žltým) a vysokým kontrastom. Trocha "fantazijné herectvo", charakteristické výrazne typizovanými až comixovými postavičkami s vytreštenými očami, rôzne nájazdy kamery a celková bezčasovosť (je ťažké určiť kedy sa príbeh odohráva) sú typickými znakmi Jeunetovovej (a nielen jeho) tvorby. Skvelý humor. Krásna Karin Viard. ()

MJMilan

Film Delikatesy je jakousi přípravou na světově známou Amelii z Montmartru. Pár hodně vtipných a dlouho trvajících scén udělalo z tohoto filmu film zajímavý a přitom koukatelný. ()

Idego

V určitých momentech jsem řval smíchy (hlavně Silvie Laguna a její sebevražedná Aurora, u té jsem se popadal za břicho pokaždé, když se objevila na scéně), jindy si zase vychutnával horor / thriller atmosféru. Neuvěřitelná změť šílených postav, pochmurná retro atmosféra, absurdní příběh zabalený do sépiových barev dělají dohromady opravdovou delikatesu. ()

LeoH

No páni, slyšel jsem o tom filmu hodně, ale čekal jsem něco úplně jiného. Nenapadlo by mě, že ta tolik přetřásaná lidožroutská rovina bude tvořit jenom jakousi vlastně nepříliš podstatnou dějovou premisu, ani že ta poetika bude tak poetická :-) Ze všeho, co jsem kdy viděl, se tomu v jistých ohledech nejvíc blíží Bessonova Poslední bitva, ovšem Delikatesy jsou po všech stránkách mnohem dotaženější. Vážně obdivuju takovouhle autorskou fantazii na jedné straně a schopnost dát jí formální řád a vnitřní logiku, až vznikne takhle vycizelovaný, přehledný a navýsost zábavný tvar, na straně druhé. Zatím ****, ale může být, že příště tu pátou přihodím. — P. S.: Tak čtu okolní komentáře a grammar nazi ve mně trpí jako zvíře. Bizarní vs. bizardní 11:7? Je to vůbec možný? ()

senor

Pěkné, narozdíl od Amélie poměrně ucelené, snad i lepší. Pikareskní podivnosti a kresba drobných charakterů je vynikající. To se sice stejně povedlo i v Amélii, ale tam navíc stejně jako u Dlouhých zásnub, přibylo podivně sentimentální a optimisticky vtíravé vidění světa. Tady je to na kost. ()

Hebča

Ještě nikdy mě tolik nedostala vizuální stránka filmu. Těžko se to popisuje, to se musí vidět. Opravdu úžasné. Hlavně nejde vůbec poznat, že to je 15 let starý film, a to mluví za vše. I když je příběh poměrně drsný, je film svým způsobem prostě kouzelný. 18.12.2006 ()

Muse

Další správná bizardní ujetina z dílny režíséra Jeana-Pierra Jeuneta. Prapodivná pohádka zcela nevhodná pro děti neb výhradně určená pro milovníky nevšedních zážitků. Temné prostředí domu, kde hlavní slovo má vlastník, z povolání řezník. A jelikož světem vládne hlad, co na plat.. jíst se musí to, co je zrovna k dispozici. Už samotný pohled na herce Dominiquea Pinona mě dokáže rozesmát, a přidají-li se k tomu nekonečně marné pokusy o spáchání sebevraždy postavy jménem Aurore - bavím se neskutečně. ()

Brandon

Postapokalyptická slátanina, řemeslně na výši, obsahově hluboko v propadu. Nejvtipnějším okamžikem byla technická kontrola již dvakrát spravovaného kondomu za použití sady na lepení duší u kola. Nejprve se nafoukne, pak ponoří do vody, jestli někde není dirka a případně přelepí. Holt doba je těžká, šetřit se musí :-) ()

Mishqo

75% ... Čo budete robiť ak sa vaše zásoby mäsa výrazne stenčujú? Možno aj niečo také ako v Delicatessen. Francúzsky humor, dystopická spoločnosť, expresívne výrazové prostriedky. Bolo to iné, bolo to divné, bolo to aj vtipné, ale iba trochu znepokojujúce. ()

VanTom

Dekadentní francouzská delikatesa, připravená vizionářskými šéfkuchaři Jeunetem a Carem, ve svém svébytně bizarním, černohumorném "postapo" kotlíku smaží celé panoptikum šťavnatých postaviček, neobyčejných obyvatel zchátralého činžáku někde na periferii normálního světa a doby. Brilantní vizuální omáčka jedinečné estetiky pak dostatečně přehluší mírnou připálenost závěrečné (akčnější) třetiny s "troglodyty". ()

liuk odpad!

Delikatesy jsem viděl docela dávno, tak před třemi lety. Zanechaly ve mě takovou porci znechucení, že i když se mi nelíbily, tak si na ně pamatuju dodnes. Proč tedy odpad? Vyvolat v divákovi nějaké emoce, to byl určitě účel. Jenže narozdíl od takového Requiem for a Dream, kde jsem za ten odpor k tomu, co se ve filmu děje, byl "rád", tohle je snad jediný film, kde mi absolutně vadilo, že na mě s úspěchem působí. Proto zcela chápu zde vysoká hodnocení, jenže já bych nejradši vzpomínku na Delikatesy ze svého mozku vymazal. ()

Elrond88

85%, francouzská poetická lynchovka: žánrové zařazení Komedie / Sci-Fi / Romantický bych změnil na Horor / Drama / Krimi :) naprosto skvělé jsou úvodní titulky, asi nejlepší co jsem kdy viděl ()

PollyJean

příjemná místy typicky francouzská slátanina neuvěřitelně vtipných gagů, hluchých míst, poetických momentů, vizuálních kouzel, hororových okamžiků atd. atd. Stačí jen chtít se odlepit od červené niti nutnosti příběhu a můžeme se jen tak bavit v matně naoranžovělém světě. Mě osobně nejvíc sebraly bezeslovné klaunovské gagy (bublina, natírání stropu, nácvik přijetí návštěvy bez brýlí a hlavně hledání vrzající pružiny na posteli), krátké představení obyvatel domu hned na začátku a taky pěkné úvodní titulky. ()

mcleod

Obrazově velmi zajímavý film. Snad nejlepší kamera jakou jsem kdy viděl... jde o velmi povedený rukopis režisérů, který lze zaznamenat i v pozdějších filmech, včetně známé Amélie. Zajímavý, jednoduchý a docela hororový příběh, který tvoří hlavní kostru filmu a je plný napětí, je doplňován vedlejšími groteskovými příběhy, u kterých se divák válí smíchy po zemi. Nejen režie, ale také výborné herecké výkony povyšují film na opravdovou kvalitu. Každopádně jde o jeden z nejoriginálnějších filmů, jaký byl kdy natočen. ()

Kalidor_

Něco mezi Brazilem, Amélií a Sweeney Toddem. Jsem z toho filmu tak nadšen, že se na něj ještě jednou s radostí podívám. ()

Kurikmoon

Divák môže hľadať drobnosti, hravosti v každej postave. Režisér sa netvári nijako vážne. Bavte sa. Prilejeme trošku neBurtonovskej temnej, Green butchers a urobíme s predcíznosťou režiséra Amélie.... Dobrú chuť. ()