Reklama

Reklama

Čínská kapitalistická revoluce

(TV film)
  • Velká Británie China's Capitalist Revolution
Velká Británie, 2010, 2x48 min

Obsahy(1)

V roce 1949 se zmocnila vlády v nejlidnatější zemi světa Komunistická strana Číny. Předcházela tomu řada dramatických let poznamenaných vnitřními nepokoji, zahraniční vojenskou intervenci a občanskou válkou. Mao Ce Tung zahájil nebývalé politické, ekonomické a sociální reformy, které měly pro čínské obyvatelstvo ve svém důsledku osudové následky. Po smrti Velkého kormidelníka a frakčním boji o moc uvnitř KSČ, se ale poměry v Číně začaly měnit. A v osmdesátých a devadesátých letech minulého století svět s překvapením konstatoval, že se ze zaostalé země stává hospodářská velmoc, která časem začala ovlivňovat mezinárodní ekonomiku. Muž, který se o tuto historickou proměnu zasloužil se jmenoval Teng Siao Ping (1904-1997), a této velké, i když rozporuplné postavě čínských dějin, je dvoudílný dokumentární film BBC věnován. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (11)

Brylin 

všechny recenze uživatele

Velmi zdařilý dokument z dílny BBC zachycující v padesátých letech nemyslitelný vzestup kapitalismu v Číně. První díl popisuje samotný začátek volného trhu a druhý díl se významnější měrou věnuje událostem na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 a jejich vlivu na rostoucí hospodářství. Dle mého názoru vyvážený a svižný pohled na probouzejícího se čínského obra s množstvím zajímavých komentářů předních ekonomů. Budíček podnítil jeden z nejvýznamnějších funkcionářů strany Teng Siao Ping a jeho reformy v konečném důsledku dovedly komunistickou velmoc na výsluní světové ekonomiky. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Pěkně a podrobně vysvětlen čínský hospodářský vzestup. Nevěděl jsem, že syna Teng Siao Pinga rudí gardisté vyhodili z okna, zlomili mu páteř a ležel v bolestech ochrnut. Po zrušení kolchozů vzrostla u soukromých vlastníků zemědělská produkce čtyřikrát. To jen ukazuje, že zavedli ve světě socialismus, tam přišla chudoba. ()

Reklama

Luk Skywalker 

všechny recenze uživatele

První část je poněkud méně poutavá než druhá, kde se hovoří i o masakru na Náměstí nebeského klidu. Jinak je dokument o jediné osobě, která to má na svědomí a to je Teng Siao Ping a událostech díky kterým má Čína dodnes kapitalistický systém v komunistickém státě. Jelikož se jedná o dokument z dílny BBC, tak jistá kvalita je zaručena, a pro ty, kteří se chtějí dozvědět, jak k tomu došlo, dokument doporučuji. ()

arcticsky 

všechny recenze uživatele

Dokument o "kapitalistickém" přerodu totalitní sběrbeže tentokrát čínské provenience. Nicméně mám dojem, že se na to díváme pouze my, kteří máme dávno jasno. Nejsem si tedy už jist přínosem těchto dokumentů....Docela mě pobavil komentář agassiho68 - chtít po dokumentaristech, aby se na zločin šli zeptat přímo k viníkům, to je přinejmenším několik týdnů v base a pak vyhoštění, ne-li něco horšího. ()

Aelita 

všechny recenze uživatele

Zcela konvenční dokument mimo jiné odráží i roli jedince v dějinách neboli přesněji osobní naplnění společenského místa/instituce ve smyslu není důležité, kdo přináší myšlenku či vizi, ale je důležitá samotná myšlenka či vize, protože ta je hybatelem, není důležité, jak se jmenuje prezident, ale je důležitá samotná instituce, není důležitá podstata myšlenky či vize, ale je důležité, zdá souzní s duchem doby. Jak řekl Kazatel: Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas. To platí nejen pro lidi, ale i samotné věci a technologie. Třeba taková technologie záznamu myšlenek a instrumenty pro zaznamenání. Nejdříve to byl výhradně lidský jazyk a mozek, pak hliněné tabulky a rákosové stéblo, pak papír a husí brko, pak přišel psací stroj. A právě čínský psací stroj, který vyřešil problém množství čínských znaků, mne fascinoval v tomto dokumentu nejvíce. Vynálezce stroje dr. Lin Yutang si ho nechal patentovat v r. 1946. Stroj obsahoval 7000 znaků, které se psaly pomocí stisku několika kláves. Uprostřed klávesnice se nacházelo tzv. magické oko. Po onom stisku několika kláves se v magickém oku objevila nabídka několika odpovídajících znaků, mezi nimiž si pisatel vybral pomocí tzv. master key, který se dá přirovnat k dnešnímu Enter na PC. Jak vypadal stroj a psaní na něm, ukazuje třeba toto video: http://www.youtube.com/watch?v=oEe7Qz7UTQQ&feature=player_embedded#at=71. No jo, zlatá písmenka, klávesnice, PC a hlavně mazání, nikoliv mazání hlavy. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama