Dych je celovečerný debut mladého flámskeho režiséra Hansa Van Nuffela (*1981), ktorý absolvoval bruselskú filmovú školu Rits. Príbeh sa sústredí na mladého muža postihnutého genetickou chorobou, ktorá oslabuje jeho pľuca. V nemocnici stretáva ľudí, ktorí posledné chvíle jeho života zmenia na nepoznanie. (kisho)

rockwoman

Nádech, výdech, bez bolesti, bez únavy nemusí být vždy samozřejmostí pro všechny. Krásný film a já si při něm vzpoměla na jeden citát. *** Neexistují žádná náhodná setkání. Každý člověk v našem životě je buď testem, nebo darem *** ()

adriane9

Snímky kde hraje (nastávající) smrt hlavní roli, je opravdu hodně a hodně sem jich stačila vidět. Tohle je ovšem jiné už tím že je to belgický počin, že tam jsou fajnový neokoukaní a příjemní herci a hlavně, že nehrají na city. Tak. Nemám ráda ty potoky slz při umírání a tohle bylo tak citlivě chladné, že to zaujme a donutí vidět to jinak a líp. ()

hazaba

Cystická fibróza je nemoc, se kterou se narodíte a u které je více než padesáti procentní pravděpodobnost, že se nedožijete dospělého věku. Tento film ukazuje příběh několika lidí s touto nemocí a jak se s ní vyrovnávají. Flm přesto vyznívá optimisticky: člověk se nemá vzdávat a užívat života plnými doušky, dokud může, aby pak nelitoval, že jej promrhal nicneděláním. Hrozně moc se mi líbila hudba a výkony hlavních představitelů. Mimochodem, Xavier mi trochu připomínal Brada Pitta :-) ()

Misipisi

Na tento snímek jsem se během karlovarského festivalu dostala úplnou náhodou, přesto ho považuji za nejlepší, co jsem měla možnost zhlédnout. Bála jsem se klišé, které jako by se zdálo již neoddělitelné od filmů s podobnou tématikou. Odpovědí mi byl svěží snímek plný humoru, ale i vážnosti. Otevřený závěr nemnohé donutí zamyslet se nad křehkostí lidského života. Z diskuze vyplynulo, že režisér trpí lehkou formou cystické fibrózy. ()

haroska

Film na velké neveselé téma - Cystická fibróza,jež postihuje dva bratry.I přes velmi plynulý děj,sympatické postavy,mnoho vtipných momentů mi přijde,že těch emocí tu mohli vyždímat daleko víc.Očekávala jsem ,že se pobrečím,nicméně kýžené souznení s hlavní postavou se nedostavilo.... ()

gootik

Ten film se mi nelíbil. Ale byl udělaný skvěle. Brilantně. Sledujete na vlastní nebezpečí. Byli jste varováni. ()

gezper

Neoptimistické téma smrtelné nemoci a obtížného, vpodstatě nemožného boje s ní. Malé odlehčení v podobě lehkých sarkastických vtípků, ale žádné velké přehnané množství, pomáhá divákovi o trochu lépe postupně stravovat těžší nosnou stránku filmu. Ale až zas tak mnoho to sledujícím neulehčí. Ač by šlo namítnout pár drobností ke zpracování celovečerní prvotiny autora (divní kámoši, nereálná izolace, přístupnost léků, ..bez spoilerování další úvádět nebudu), tak tah na branku je od autora veskrze silný a to nenásilnou formou. Bodejť by ne, když sám režisér i autor scénaře v jedné osobě trpí též jistým stupňem této zákeřné dědičné nemoci (cysticka fibroza) a tedy z tohoto pohledu se jedná o jistý typ autorské zpovědi. Postupně se film dostane do fáze obtížně zodpověditelné otázky: má okolí právo silně zasahovat do života a voleb takto extrémně nemocného člověka nebo jsou jeho způsoby vypořádávání se s ní čistě a jedině na něm ? [80%] ()

kolly13

Na malém prostoru, s malým rozpočtem a z málo herci se podařilo vytvořit zajímavý příběh smrtelně nemocného teenagera Toma. Netahá za city, nevydírá. Tom se oprskle vysmívá smrti, ze které má strach. Rodiče bojují ze strachem i sami se sebou, mít dva syny blížíce se smrti je hrůzná představa. Oceňuji zejména minimalizaci hluhých míst, takže fillm má i vlastní náboj a divák se může zároveň oddat psychologii postav. ()

rakosabasta

Jediná má výtka k filmu jsou podivní přátelé Toma. Kde mohl někoho takového nabrnkout, když byl pořád po nemocnicích? Ale jak komentoval po projekci režisér: snaha filmařů je ukázat, co největší protiklady. ()

Pompadur

Podle mého názoru jedno z  nejpříjemnějších překvapení letošního karlovarského festivalu. Silný příběh, který pokládá palčivou otázku, co dělat, pokud Vám zbývá jen pár let života, je podložen kvalitní režií (Hans Van Nuffel) i nadprůměrnými hereckými výkony (Stef Aerts, Wouter Hendrickx). Oceňuji, že film z diváka neždímá emoce za každou cenu a hraje spíše na civilnější notu. (MFF KV_04/07/2011) ()

splaty

Protože moje neteř ulétává na filmech typu "romantický smrťák", jak filmům kdy zemře jeden z ústřední zamilované dvojice říkám, byla jsem donucena shlédnout tento film. Jí se moc nelíbil, protože tohle není ten pravý romantický smrťák. Tohle je naopak krásné drama, hluboký film, který oceňuji spíše já. Je to film, který nevydírá, nesoudí a přesto má obrovskou hodnotu. Svým námětem hodně připomíná Five feet apart, ale ten je ve srovnáním s Dechem brak. ()