Reklama

Reklama

Císařův pekař - Pekařův císař

  • Československo Cisárov pekár a pekárov cisár (více)

Obsahy(1)

Slavnou dvoudílnou historickou veselohru Císařův pekař a Pekařův císař natočil s Janem Werichem v hlavní dvojroli režisér Martin Frič v roce 1951. Vyprávění zavede diváka do doby císaře Rudolfa II., kde žije nejen tento vladař, bezmezně milující alchymii a umění, ale i pekař Matěj a mnoho dalších postaviček císařského dvora, které se už dvacet let před natočením tohoto filmu objevily ve Werichově a Voskovcově hře "Golem", uváděné v Osvobozeném divadle. Byla to, jak pravil podtitul, romantická revue a její nezbytnou součástí, tak jako všech představení Osvobozeného divadla, byla Ježkova hudba s Werichovými a Voskovcovými písňovými texty. Z těch, bohužel, do Fričova filmu nepronikla ani jediná. Nicméně svůj evergreen Císařův pekař a Pekařův císař má. Jan Werich spolu s hudebním skladatelem Zdeňkem Petrem pro film napsali od té doby velmi populární píseň „Ten dělá to a ten zas tohle“. Pod návrhy kostýmů byl podepsán slavný Jiří Trnka a ve filmu si zahrála řada skvělých herců – Marie Vášová, Nataša Gollová, Bohuš Záhorský, Zdeněk Štěpánek, František Filipovský. V epizodní roli se v houfu dvorních dam mihne i mladičká rusovláska Věra Chytilová. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (111)

  • Alchymista Scotta (František Černý) ve filmu použil k oblouznění císaře Rudolfa (Jan Werich) směs žitné, rumu a morfia, přičemž to vydával za elixír mládí. Morfium by ale ve své době nemohl mít, jelikož to bylo oficiálně objeveno až v roce 1805. (Nick321)
  • Matějovi (Jan Werich) se v průběhu scén a jeho přechodu z hladomorny na přestrojení za Rudolfa mění hustota plnovousu. (Nick321)
  • Císař Rudolf (Jan Werich) prohlásí svůj záměr spojit v partnery Sirael (Nataša Gollová) a golema. Ovšem dle židovské mytologie byly pro vytvoření golema kladeny přísné podmínky a jedna z nich byla, že golem musí být stvořen bez sexuálního chtíče, protože by se před jeho silou žádná žena nedokázala ubránit. (Nick321)
  • Když císař Rudolf (Jan Werich) v hněvu řve na neoživlého golema a chce jej zničit dělem, dělo míří jiným směrem, než kam křičí Rudolf, přesto dělo golema zasáhne. (Nick321)
  • Císař Rudolf (Jan Werich) i pekař Matěj (Jan Werich) v jeho roli nosí Řád zlatého rouna na modré stuze. Řád se přitom vždy nosil buď na červené stuze nebo na zlatém řetízku či řetězu zvaném kolana. (Korsak)
  • Podnapilý maršál Russworm (Zdeněk Štěpánek) kroutí špičkami na golemově opasku a jednu z nich se mu podaří vytáhnout. Pod špičkou je vlastně schránka na šém („Tady něco je a je to kulatý.“). Astrolog následně oživuje Golema. Golem vstává a špička se z něj skutálí. Je jasně vidět, že Golemovi během chůze špička na opasku chybí. Když si ovšem ve druhé části filmu Matěj Kotrba (jako císař Rudolf II.) Golema prohlíží, tak mu špička na opasku nechybí. Nechybí mu ani po zbytek filmu. (Jan.Kanak)
  • Matěj (Jan Werich) na začátku druhého dějství leze po žebříku z kanalizace, do níž spadl z hladomorny. Ačkoliv plaval ve vodě a ještě na něj při výstupu vylili zeshora vědro vody, vyleze nahoře úplně suchý. (MrAldridge)
  • Matěj (Jan Werich) sklání nad Rudolfa II. (Jan Werich), podřimujícího v křesle. Vlivem trikové expozice (pomocí odrazu v šikmo umístěném skle před scénou) je možno si všimnout límce císařova hermelínového pláště, skrz nějž prosvítá levá část křesla i Matějův plášť. (Lasskoun)
  • Astrolog Tycho de Brahe (Bohuš Hradil) se ve filmu zmiňuje, že kolega Koperník má jiný názor na systém pohybu planet ve vesmíru. Podle historických análů se Tycho de Brahe narodil tři roky po Koperníkově smrti, tudíž se nikdy nemohli setkat, natož si vyměňovat nějaké názory. (Armin82)
  • Když Golem prochází zdí, lze nalevo od něho zahlédnout prchajícího pána s trámkem. Tím nejspíš dělníci místo Golema zeď prorazili. (Reyak)
  • Rudolfa II. (Jan Werich) sa pýta hraběnka Stradová (Marie Vášová), s čím sa to hrá, načo jéj Rudolf odpovie, že tá vec sa volá Kaleidoskop. Císar Rudolf II. nemohol vlastniť Kaleidoskop, lebo ten bol vymyslený anglickým vynálezcom Sirom Davidom Brewsterom až 200 rokov po smrti cisára. (Raccoon.city)
  • Pri záverečnej scéne na zámockých schodoch je na stene vidieť tieň žeriavu, kamery aj kameramana. (Raccoon.city)
  • Scotta (František Černý) číta hebrejský nápis na "šéme"na oživenie Golema zľava doprava, ale hebrejské písmo sa číta sprava doľava. (Raccoon.city)
  • Pri krátkom zábere na Prahu nad hlavami tancujúceho davu je vidieť Malostranský kostol svätého Mikuláša a Národné divadlo. Ani jedna z oboch stavieb za vlády Rudolfa II. ešte neexistovala, takisto je vidno anténu na jednej zo striech. (Raccoon.city)

Související novinky

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (více)

Reklama

Reklama