V šere horských smrečín

Režie:

Scénář:

Kamera:

Zdeno Vlach

V tomto prírodnom dokumente sa divák môže zoznámiť s neobyčajne zaujímavými obrazmi zo života fauny a flóry z biotopu horských smrečín. (oficiální text distributora)

whack

Krásy horských smrečín, prírodných lesov Slovenska, ktoré by sme si mali chrániť a ctiť. Film popisuje zložitý ekosystém prírodného lesa, ktorý sa skladá z tisícov druhov rastlín, živočíchov, húb a mikroorganizmov vytvárajúcich sieť života s nekonečnými väzbami. Prítomnosť odumretých stromov, najmä vo forme povalenej hmoty v rozličnom stupni rozkladu, je pre prírodné lesy nepostrádateľná. Prirodzené lesy sú natrvalo schopné udržovať sa vlastnými vnútornými silami, nepotrebujú k tomu žiadnych lesníkov, ktorí takzvaným „prečisťovaním“ ekosystém iba degradujú a ničia. Sami si porovnajte tieto prírodné lesy s tými, čo vám rastú za sídliskom. ()

tron

„V lese je skon rovnako dôležitý, ako zrod.“ Skvelý atmosférický názov a skvelé atmosférické zábery na majestátne slovenské temné lesy a hory, kde sa v hmle ukrývajú medvede a diviaky, zurčí potok a na oblohe sa vznášajú orly. Ročné obdobia sa tu striedajú nemilosrdne a bez vyjednávania. Hojné letá, pučiace jari, studené zimy, dni sa krátia, teploty klesajú a pribúda hmly. Akonáhle ale kameru prestanú zaujímať tieto veci a začneme sa dozvedať informácie o zvieracích obyvateľoch lesnej ríše, je to stále zaujímavé, ale už to nie je ono. ()