Dark Was the Night

Záhadná síla ukrytá v lesích za malým izolovaným městečkem Maiden Woods vzbuzuje strach v jeho obyvatelích, zatímco se šerif Paul Shields (Kevin Durand) snaží ochránit své milované a zároveň porazit démony ze své minulosti. (oficiální text distributora)

stration

Film, který sází spíše na atmosféru, než na komplikovanost děje a akční sekvence. Není to vyloženě na škodu, atmosféra je temná, lesy dostatečně pusté a městečko přiměřeně vystrašené. O to víc je škoda, že se tvůrci asi nechali platit od firmy na CGI, protože se v závěru rozhodli ukázat víc, než by si film s tak pečlivě budovanou atmosférou zasloužil a celé to v na konci sklouzne do jakéhosi survivalu s kladným hrdinou v čele. I tak je to ale celkem příjemná podívaná, na kterou se při zhasnutých světlech a o samotě dobře dívá. ()

hladass

Dokonalý případ promrhané šance na kvalitní horor... Osmdesát minut Heller trpělivě buduje hororovou atmosféru pomocí náznaků, sem tam ukázaných kopyt a velmi působivé kamery, aby poslední destiminutovkou všechno spláchl do hajzlu... Ano, až tak špatný je vzhled divákem očekávaného monstra... Takže za mne nakonec lehké zklamání a s přáním, aby to Heller příště zvládl lépe, protože talent rozhodně má, dám s klidným srdcem za tři... ()

George Stobbart

Príjemný malý horor, ktorý mi pocitovo pripomenul opatrnejšie monster kúsky ako Fessendenove "Wendigo" (lepšie) či Bousmanove "The Barrens" (slabšie). A tak ako ma dokáže zabaviť vydarená, intenzívna monster vyvražďovačka, tak si viem užiť aj takýto pomalší, atmosférický prístup k žánru, pokiaľ to v ňom teda funguje. A tu to fungovalo; fajn postavy, hustnúca atmosféra, obstojné mystérium a vygradované finále, v ktorom našťastie nesklamalo ani finálne odhalenie monštra. Síce to kľudne mohlo byť o 15-20 min. kratšie a filmu by to nijako neublížilo, ale aj tak dobre. ()

maddy

Dark was the Night, Boring was the Movie. B-éčkový monster horor, ktorý sa snaží byť atmosférickým kúskom s postupne budovaným napätím, ale v závere sa celá tá snaha rúca ako domček z karát. Zo začiatku to ešte fungovalo, malebná dedinka, večne zamračené počasie, hustý priľahlý les a v ňom niečo zlovestné. Pomalé, nikam sa neponáhľajúce tempo a postupné náznaky. V tom je film najsilnejší. Bohužiaľ, postupne sa zameria na neustále riešenie obohraných rodinných problémov, až nakoniec divák zistí, že sa v ňom vyše hodiny nič nestalo a celé to dianie je vyslovene o ničom. To sa film snaží dohnať v záverečných pätnástich minútach, kde dôjde na hororové akčné finále, ktoré akoby vypadlo z iného filmu. Odhalí sa ohavne digitálne monštrum a celý film sa zmení až na také lacné monster C-éčko, ktoré sa už ani na sekundu nedá brať vážne. Vo výsledku tak úplne lacné ako monster horor v závere a úplne nezaujímavé ako pokus o atmosférický kúsok z predošlých minút kvôli neustálemu odbiehaniu k riešeniu nepodstatnej rodinnej drámy, navyše tieto dva prístupy k sebe absolútne nepasujú. Pokiaľ by sa pracovalo len s náznakmi, ktorý by sa postupne zintenzívňovali mohol Dark Was the Night dopadnúť omnoho lepšie, stačilo keby si Jack Heller zobral príklad zo svojho predošlého filmu Enter Nowhere, ktorý nepotreboval žiadne CGI a dokázal pracovať iba so samotnými postavami. Takto vlastne ani neviem čo chcel režisér v prípade Dark Was the Night natočiť, pretože film tak nefunguje ani v jednej rovine. A ten trápny záver, pri ktorom som už strhol aj tú zamýšľanú druhú hviezdu radšej ani nespomínam, to už bolo vyslovene na smiech. CELKOVO: 1,5* (3/10) ()

JohnCZ

Dokud se jede v náznacích, tak to funguje velmi dobře. Klasické neznámým zlem terorizované maloměsto je jistota a tady to po stránce atmosféry šlape jak hodinky. Jakmile se odhalí původ, už to takové terno není a naháněčka je to spíš průměrná. A ten cheesy závěr, který tvoří asi posledních 5 sekund, si mohli teda klidně odpustit úplně, to bylo dost pod úroveň filmu. ()

• Scenár filmu bol zaradený do zoznamu Hollywood Blacklist 2009 (ročný prehľad 100 najlepších nezrealizovaných scenárov). Film je voľne založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v anglickom Topshame v roku 1855 a ktoré sú známe ako "Diablova stopa". Mestečko sa ráno prebudilo a na cestách našlo čerstvo napadnutý sneh a na ňom otlačky divných veľkých rozrezaných kopýt, ktoré sa tiahli až do ďaleka. (Scraffy)
  • Film je založen na reálné báji o tajemné bytosti windigo, která je v severoamerických indiánských kmenech tradována ještě z předkolumbovskych dob. Tato bytost se měla vyskytovat na pomezí dnešní Kanady a USA a naposledy ji byla připisovana úmrtí na začátku 20. století. Podoba windiga se liší dle toho kterého kmene, avšak spojuje vždy zásadní věc a tou je vysoká postava cca 3-4 metry s třiprstými pařáty na nohách a drápy na horních pažích, mrtvolným dechem a nadlidskou silou. V některých bájích má mít i rohy a popelavou kůži a hluboko posazené žhnoucí oči. (SsgtJira)