100 let íránských válek

(TV film)
  • Francie Iran, une puissance dévoilée (více)

Írán má za sebou století válek. Dnes má tato islámská země, i díky svým rozsáhlým nalezištím ropy, velké mocenské ambice. Dokumentární film režiséra Jeana Michela Vecchietta podrobně zkoumá 100 let historie této země – od počátku vzniku moderního státu až po jeho dnešní konfrontaci se Západem. Od roku 1908 až po rok 2008 – od objevení ropy až po jadernou krizi. Velkolepá plavba do srdce země a lidu, barevná freska zaměřená na skutečné příběhy, odhalování archivních snímků a autentických dokumentů íránců. Íránské úřady udělili tvůrcům dokumentu výjimečné povolení. Uvidíte také cenné archivní záběry a dokumenty - a to nejen z Íránu, ale i z celé Evropy, Ruska a Spojených států. (CS Mystery)

Marze

Málo známá historie. To mě pobavilo jak Irán obsadili Rusové, ale nesměli chybět světoví fašisté Britové. Dnes žijí v Iránu v duchovní době kamenné. Mladí se bojí jít do revoluce, protože se oprávněně bojí, kam by to vedlo. ()

MikaelSVK

Zaujímavý dokument nie len o Iráne, ale aj o Strednom (či Blízkom) Východe, kde je kliatbou, no zároveň aj požehnaním nález čierneho zlata resp. ropy. Spomenuté sú takmer všetky udalosti a mená, ktoré sa za minulé storočie v Iráne udiali a vystriedali, no pri niektorých bolo aj na škodu, že sa nešlo aj viac do detailov. Dokument o krajine, ktorú označujú aj ako "laboratórium budúcnosti" bol podľa mňa zaujímavý od začiatku až do konca + orientálna hudba, ktorá sa tam opakovala bola presne na mieste... PS: Hneď po tomto dokumente som si pozrel aj podobný dokument o Iráne, presnejšie o mučeníkoch z iracko-iránskej vojny s názvom Bassidji, ale bol som sklamaný keďže celkom zaujímavá téma bola natočená tak nezaujímavou formou... ()

kaposlav

Keďže sa jedná o Francúzky dokument tak sa domnievam, že informácie týkajúce sa USA, Velkej Británie a Francúzka podali v umiernenej verzii. Napriek polopravdám a vykresleniu, klasicky ako vždy im išlo a ide o demokraciu, slobodu, bla bla bla, aj tak sa vykreslili ako nenažrané kapitalisticko-imperialistické prasce. Nemám pochybnosti, že USA a ich kapitalisticko-imperialistická terorpolitika je a bude dôvod tretej svetovej vojny. ()

majo25

Škoda, že nešli hlbšie do histórie Iránu, ako len do roku 1908. Ale aj tak to bolo celkom zaujímavé a informačne dostatočné. 70% ()

Nolanofil

Veľmi obsiahle, ale za to vskutku informatívne. Našťastie to nejde len po povrchu, ale podstatne silno do hľbky a zameriava sa na najdôležitejšie udalosti ropného boja, medzi najsilnejšími štátmi sveta. ()

RoyBatty444

Dokument idúci do hĺbky posledného storočia vývoja Iránu. Ukazuje snahu krajiny a jej vodcov o zachovnie identity krajiny ako aj sobeckých pohnútok jednotlivcov o to lepšie zlo. ()