Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

holistix

Naprosto nepravděpodobně působí dílčí příběh o výhře v loterii, kterou chudí dobrovolně svěří úspěšnému podnikateli, aby ji zmnožil. Taky není pravděpodobné klíčové setkání před klenotnictvím, kde se štěstí na dosah rázem rozplyne. Není pravděpodobné to setkání a není pravděpodobné její chování. Protože s její inteligencí by musela v tu chvíli vědět přesně, která bije. Takže by tomu rozhovoru prostě nějakým způsobem zabránila. Nebo ho alespoň oddálila. Tady to bylo, jako by jí přízrak z minulosti doslova zatarasil cestu pro snubní prsten. (V pohodě, je to pohádkový moment stejně jako samotné setkání s diplomatem.) Také ta následná hádka s nastávajícím prostě nebyla pravděpodobná vzhledem k tomu, jak byli oba inteligentní, že by se nepokusili tu situaci řešit s chladnými hlavami? V tom je Allen nepravdivý, byť má perfektní herce a perfektní dialogy, takže to na první pohled působí pravdivě. V širším měřítku je nepravděpodobný (respektive symetricky potřebný) mid point twist, kdy obě sestry najdou nového, lepšího partnera, přesně jak potřebují. Jako vyloženě zlomyslné pak vidím herecké obsazení ošklivější sestry. Obecně celou dobu řeším, jestli je to sociální drama nebo vrcholně cynická komedie, kde se vysmíváme hlouposti, naivitě, ošklivosti a ubohosti lidí. A to se mi nějak nelíbí. Výkon Blanchett je pozoruhodný. ()

matkoulko

Tak som ešte stihol jedno z posledných predstavení v úplne plnom kine Mladosť... Woody sa nezaprel a hned na začiatku ma hudba spolu s titulkami vtiahli do "jeho" filmu. Film, ktorý mi pripadal zrelší ako iné. Ktorý na mňa pôsobil až desivo realisticky, ale miestami bol príjemne humorne odľahčený. Takými tými drobnými postrehmi zo života. Herecky excelovala Cate Blanchett. Príjemný zážitok... aj keď trochu ladený do smutna (blue) ()

bagetka007

Hm...jakože Allena normálně nemusím, tak tohle se docela povedlo. Cate Blanchett, jak jsi mi v tomhle filmu těžce nesedla! (rozuměj - zahrála jsi to skvěle). 8) ()

agassi68

Už po pár minútach mi to začalo silne pripomínať filmy Woodyho Allena. Ja blbec! Také dialógy totižto nik iný neurobí. Pripočítajte skvelú Blanchett, ktorej ostatní zdatne sekundujú a dostanete lahôdku, ktorá však nie je pre každého. Neodporúčam čerstvo rozvedeným, oklamaným a podvedeným.. ()

GOREGASM

Další skvostná meditace na téma ženské psychiky (nedávno jsem viděl o 25 let starší Another Woman), kterou dokáže Woody empaticky a bez nutného pozlátka analyzovat a servírovat se stejnou lehkostí jako své neurotické konverzačky. Špičkově propracovaný scénář plný životem ošlehaných dialogů je logicky odrazovým můstkem k brilantnímu výkonu Cate Blanchett, jejíž křehkost, aroganci, lásku, přetvářku, sebeklam a všudypřítomné nervové zhroucení pocítíte přímo na srdečním svalu. Intenzita s jakou jde Woody do hloubky zaskočí, skutečně zasmát se téměř není kde a o happy endu také nemůže být řeč. 100% ()

Evander

Obrovské zklamání, film totálně o ničem. Neskonalou bídu dokonale dotváří otřesný hudební doprovod. Takovou bídu už jsem dlouho neviděl a neslyšel. A proč tedy vlastně dávám ty 2 hvězdičky? Hlavně za výkon Cate Blanchett a možná i trochu z lítosti. ()

Rockerman

Nejsem velkým znalcem ani příznivcem Woodyho Allena. Moc filmů jeho réžie jsem neviděl. Nejzvláštnější na tom je to, že když už se někdy na jeho dílko podívám, tak se mi líbí. A nejinak je to i s "Jasmínou". Musí být hodně těžké pro takové lidi, jako je tady Jasmína padat z toho vrcholu blaha, kdy si člověk může dovolit prakticky všechno, na úplné dno. Hlavně psychicky se to zvládá asi velmi špatně, což vidíme ve výborném podání Cate Blanchett i zde v tomto filmu. Je to sice prezentováno i jako komedie, ale je to takový humor, kdy vám úsměv na rtech hodně mrzne. Těším se další snímek Woodyho. Zdá se, že mám co dohánět. ()

Wargoo

V skratke: jediným svetlým momentom, tohto u mňa absolútne nudného filmu je postava Jasmine, v podaní fantastickej Cate, ktorej som Oscara tipoval už počas záverečných titulkov. K Woodyho filmom sa mi ťažko hľadá cesta, a rovnako ako pri Midnight in Paris, aj tu ma proste nenadchol. Ale pri Midnight in Paris ma tam aspoň niečo bavilo (už nepamäťám čo), ale tu sa musím priznať, že Woodyho filmy mi nič nehovoria. Ukrižujte ma ! 2**, za výbornú Cate a ostatných obsadených hercov/herečky. ()

owwidius

Ako vacsina Woodyho kuskov balansuje u mna niekde medzi 3 a 4. K 4-om to vzdy tlacia herci, dialogy a to, ze dokaze vzdy zaujat. A to stale po tolkych rokoch a natocenych filmoch viac menej rovnakym rukopisom - za to si zasluzi rozhodne obdiv. A zase k 3ke fakt, ze nikdy mi filmy od neho nezostanu moc v pamati. Vsetko su to take, sice rozhodne nadpriemerne, ale stale len jednohubky. No a k tomuto konkretne. Ja asi moc nemusim sledovat filmy o vysinutych ludoch, ale zas nemozem povedat ze by som sa nudil a vykon Cate Blanchet a jej oscar je myslim si uplne zasluzeny. Striedanie casovych rovin tiez fajn, aj zopar vtipov tak why not, davam 4. [#21/2014] ()

BOURQUE

Po nie príliš výraznej To Rome with Love je to opäť nadpriemerné dielo od W. Allena. Veľmi dobre napísané a zahrané dialógy, situačné scény a jemný jazz. Výkon C. B Blanchettovej je famózne (dokonale zahraný morálny a psychický pád ženy zo smotánky do kruhu „jednoduchých ľudí“) – zlatá soška je v dobrých rukách. Nominácia pre S. Hawkins je zaslúžená. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

lemonova

Ďaľší Allenov film, pri ktorom jednoducho musím oceniť prevedenie, ale akosi nemôžem stráviť cynizmus. Je to pre mňa podobne ako v prípade Match point precízne vykreslený obraz sveta takého, aký je, charakterov takých, aké sú. Ale niečo tomu chýba. Alebo len nerada od filmu odchádzam s pocitom totálnej skepsy. ()

mala_kea

Tramvaj do stanice Touha v balení od Woody Allena. Sice celý film stojí jen na výborném herectví Cate Blanchett, ale koukat se na to dá. ()

Olík

Bývaly časy, kdy jsem byl skalním fanouškem strýčka Woodyho. Teď už se potkáváme spíše nahodile, každopádně tohle rendez-vous bylo více než příjemné. Alkoholem a sociálními nerovnostmi nasáklá dramedie (no, spíše drama), stojící na vynikající Cate Blanchett, Allenově satirickém popisku rozpadající se osobnosti a zástupu nesympatických postav. Takže jo. Už to sice nejsou zlatá osmdesátá léta, ale pan Allen stále umí. Budu si muset si muset doplnit jeho biografii posledních desíti let….určitě mi uniklo několik kvalitních snímků. ()

rainman93

Film především o Cate. Woody dokáže překvapit, avšak nikoli v tomto snímku. Vše co tu uvidíte, pohrávání si s časovými rovinami, vybroušené dialogy (monology), popisná práce kamery, to vše už tak nějak znáte a nepřekvapí vás. Na druhou stranu je to možná ten důvod proč na Woodyho všichni chodí. Už dávno nejsou jeho snímky plné humoru (především slovního), který kolem sebe šíří malý obrýlený neurotik. Po několika letech psychoanalýtického klystýru se z Woodyho stal znalec lidské mysly a s přehled divákovi podává syrovost nás samotných. V průběhu celého filmu budete chtít Cate nafackovat, až dospějete na konec, budete ji chtít oplakat. ()

jakub.uck

Srovnejme "Blue Jasmine" se Sedláčkovým "Rodina je základ státu". Jistě, film Woodyho Allena je vystavěn kolem postavy Cate Blanchett daleko více než ten Sedláčkův kolem Evy Vrbkové. A to je možná první krok k úspěchu. Zatímco u Sedláčka sledujeme poměrně nezáživný a do jisté míry předvídatelný "útěk" manažera a jeho rodiny před spravedlností, Allen se soustředí na to, co bude "potom". Právě touto cestou, skrze profil hroutící se manželky zvyklé na život v blahobytu, jež se náhle ocitá mezi "normálními" lidmi, byť v hlavě se stále pohybuje kdesi v pohádkové minulosti, se Allenovi podařilo "něco" zachytit. Za pomoci skvěle zvolených flashbacků, zejména s ohledem na vztah dvou sester, ve filmu ožívá osten sociálního napětí, nepěkné kulisy života v luxusu na úkor podvedených. Cesta k pochopení celé té společenské patologie tedy vede právě skrze život a myšlenkové pochody oblouzněné manželky, jež - neschopna jakékoliv sebereflexe - je jednou nohou na pokraji nervového zhroucení a druhou kdesi ve světě iluzí, který si kolem sebe nechala vystavět a v němž na osudech druhých lidí nezáleží. ()

radaza

Filmy se v podstatě dělí na 2 druhy. Pohádky a pokusy zobrazit život. Kdo se jde do kina jen bavit, ten bude zklamán, ale ten kdo hledá různé pohledy na skutečný život, ten může být velmi a velmi....vlastně pobaven. Dovedl jsem na tento film přítelkyni, která nemá ráda Allenovy filmy....ty typické, sarkastické a někdy bláznivé. Byla nadšená. V tom je Allenova síla, umí stále překvapit a je mistr filmař. Jinak mě pobavila účast herců Cannavala a Sarsgaarda, kteří společně vystupují i v jiné současné premiéře - Lovelace. Zajímavá náhoda. A Cate Blanchett? Pro mě další ze zrzavých hereček (např. Streep, ale i Geislerová), které umí být krásné, škaredé....a vždy úžasné herečky!!! ()

ClayGirl

Nic moc jiného zrovna nehráli a zalíbil se mi námět. Nevěděla jsem, jestli mám spát nebo brečet. Tím chci říct, že je to nuda, do které musíte proniknout dostatečně hluboko, abyste mohli sledovat její děj, kterým je postupné psychické zhroucení ženy po tom, co jí zničily život události, které sama nezavinila. Se vší patřičnou melancholií a depresivní atmosférou. Doma možná, do kina na to chodit nedoporučuju. ()

Ihuj

Hodně jiný typ filmu, než na jaké jsem zvyklý, což vnímám jako klad. Bylo pro mě obtížné se ztotožnit s jakoukoli postavou nebo alespoň k některé cítit sympatie. Na opovrženíhodného a čím dál příšernějšího hlavního hrdinu jsem si zvykl už v Breaking Bad, tam jsou ale alespoň některé jiné postavy relativně příjemné :) Zajímavý styl vyprávění, pro mě jistě originální, žánrově těžko zařaditelné. ()

jsemzuzu

Nový Woody nezklamal, ale ani nijak extra nepotěšil. Scénář byl krásně cynický, ale vím, že to Woody umí lépe. Kdo naopak velmi exceloval byla Cate. Její výkon byl na Oscara a závěr filmu mě dostal nejvíce !! ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem