Cena lhostejnosti

Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1989, 31 min

Kamera:

Josef Nekvasil

Film z problematiky živočíšnej výroby nášho poľnohospodárstva. Film poukazuje na nízku úroveň práce u dojičiek, problém ustajnenia kráv a nedostatok kvalifikovaného personálu. Je nutné zlepšiť pracovné podmienky v kravíne i v osobnom živote pracovníkov. Ďalej je poukazované na týranie zvierat a zlý vzťah ľudí k zvieratám. Stresové situácie znižujú biologickú hodnotu mäsa.

Film je dokumentárneho charakteru, vhodný pre dospelých. (oficiální text distributora)

kaposlav

Počas dokumentu sa objavil dole popisok z nejakého statku 1989 a na konci v titulkoch tiež rok 1989, ale to je nepodstatné. Študoval som mäsiarčinu 5 rokov a pre mňa nič nové. Je to ako s ľuďmi. Niektorí nevedia čo od radosti a žiju v blahobyte a iní su chudáci čo žiju po kanáloch. V dnešnej dobe je tento dokument pre väčšinu absolútne neatraktívni. Osloví to len pár nadšencov. Videl som omnoho lepšie dokumenty v dobe štúdia na prelome tisícročia. Škoda, že si nepamätám názvy a zrejme na čsfd ani niesu. Na slabé povahy to urobí dojem, ale asi si nevedia predstaviť ako sa dostane mäso na ích tanier. Tento dokument nie je ani 5% z krutej reality, ktorú som zažil ja a nezažil som z ďaleka všetko. Problém je v povahe ľudí a tá sa takmer isto nezmení. Každí sme nejakí a vždy sa nájde chorý človek, ktorý si neváži prírodu a zvieratá, a bude si kompenzovať silou nejaké problémy na zvieratách. ()

Radko

Hodnotný dokument. Popri upozornení na otrasné podmienky ustajneného dobytku a ošípaných na družstvách na sklonku boľševizmu, informuje v rozhovoroch s pracovníkmi družstiev, zootechnikmi, ministerskými úradníkmi a riaditeľom ústavu štátu a práva akadémie vied o bežných skutočnostiach režimu, ktoré neboli a dodnes nie sú príliš často ukazované. Jednak preto, že pri obvyklom popise socializmu sa toto nezdôrazňuje a aj preto, že mnohé veci sú tu, len v pozmenenej podobe, dodnes. Od nerovnosti v platoch vysokoškolákov a nevyučených, berúcich za nekvalifikovanú robotu vyšší príjem, cez problémy prideľovania bytov, kde vládli brutálne nezhody v bytovkách, cez nedostatočné pôžičky, slabú zákonnú úpravu práv zvierat až po bonbónik na záver. Akademik v ňom upozorňuje na propagačný leták Tuzexu (špeciálny obchod socializmu, kde si za bony nakupovali predovšetkým režimní aparátnici a vexláci západný tovar). Leták propaguje predaj zdravého mäsa bez antibiotík a škodlivín, ktorý sa ako dobytok pásol celoročne na lúkach. Následne je ukázaná jedna zo vzorových fariem. Podľa jej vedúceho poskytuje absolútne špičkové mäso, ktoré znesie všetky štandardy a raz by sa mohlo snáď objaviť aj v predajniach. Potvrdzuje to zákulisné reči o špeciálnych farmách, kde sa choval statok a vyrábali potraviny pre potreby vedenia strany a štátu. Produkty boli určené výlučne osobnej spotrebe ich rodín. Stresovými hormónmi, antibiotikami a močovinou nabité mäso nevhodne ustajnených, od výkalov špinavých a týraných zvierat bolo distribuované do bežnej obchodnej siete pre potreby občana socialistickej vlasti. V časoch perestrojky sa držitelia moci teda zjavne snažili upevniť svoju moc aj rozšírením svojich stravovacích výhod pre širší okruh zazobaných šmelinárov. Dnes je situácia v kvalite živočíšnych produktov navonok oveľa komplikovanejšia. Málokto totiž, vďaka šikovnému legislatívnemu lobizmu majiteľov živočíšnych a potravinársko-obchodných korporácií, vie niečo viac o mieste, kvalite chovu a kŕmenia zvierat, z ktorých pochádza mäso z predajní. Uvedomelejší si kúpia polovičky prasiat. Predajcovia kupujúcich presvedčia, že ide o bio odchov. Nečudo, že dokument, vzniknutý v produkcii Československej televízie Praha, nebol dodnes v telke odvysielaný. ()