Netvor z Černé laguny

• USA Creature from the Black Lagoon (více)

Vědcům se podaří lapit a omámit netvora. Příšeru záhy okouzlí asistentka šéfa týmu (Julia Adamsová). Osamělý chybějící článek mezi obojživelníkem a člověkem vědcům uteče a unese objekt své vášně. Šéf týmu (Richard Carlson) zorganizuje křižáckou výpravu, jejíž účelem je dívku osvobodit a netvora poslat tam odkud přišel. Výborné herecké výkony, skvělá režie a bravurní design netvora, který vytvořil Bud Westmore, činí z filmu Netvor z Černé laguny nezapomenutelný filmový evergreen. (oficiální text distributora)

PKD

Je to prostě neoddiskutovatelná klasika let 50. a dál, jejíž vliv sahá až daleko za černou lagunu a zasahujíc až do Červeného Trpaslika. Ne, fakt. Má pochvala směřuje k výtvarnému oddělení, které vytvořilo nadčasový oblek onoho Ne-tvora a ty úžasné plavky černovlasé svlečny, jejíž obočí by jí záviděl i Brežnev.:))) Ekologickovědecký podtext tu je sice možná skrytý, leč pro mne osobně viditelný a já se vůbec nedivím, že se Pán-žábra začal chovati tak jak se choval, páč střelit do vás harpunu, to by nadzvedlo i mrtvého. Potěšil Whit Bissell, který o 6 let později účinkoval v jiné squellé SF klasice, The Time Machine. Arnoldova režie je jako vždy, pevná a jistá a nelze jí v podstatě nic vytknouti. Ten chlap, prostě..uměl. Film odsejpá a vám příjde, že trval snad 30min. namísto 80min.;-) Podvodní (nikoli podvodné) záběry byly jistě náročné, ale vyrobeny s jasnou a efektivní účelností a scény, kdy se Ne-tvor plaví pod vodou synchronně s dámou na hladině a vytváří tak skoro zrcadlový obraz, patří k vrcholům tohoto i 2.dílu. Překvapil též slušný počet mrtvých. Název lodi Rita, možná sice přímo neodkazuje na jistou R.Hayworthovou, ale je pěkný.;-) ()

ClintEastwood

Jeden z mála hororových či sci-fi filmů z 50. let, který ani dnešní optikou nevypadá komicky a dá se docela dobře sledovat i v současnosti. Netvor z Černé laguny sice není ani trochu napínavý, ale je to slušně natočená dobrodružná zábava s povedenou maskou (trošku natvrdlého) obojživelníka a několika dobře natočenými podvodními záběry. Jack Arnold tehdy věděl jak na to. ()

Astaroth12

Dokonalá súhra hudby z čierno bielim vizuálom. Scenéria Amazonky aj z jej drsnou prírodou boli sami o sebe strašidelné.Netvor keď prichádzal na scénu tak ho vždy doprevádzala ohlušujúca hudba,ktorá sa snažila ešte viac vyťažiť z napätia a vtedy to platiť mohlo ale dnes už určite nie.Ale aj tak je tento film nasiaknutý atmosférou a aj kamera či herecké výkoni boli užasne.Aj po rokoch ma film silnú atmosféru a udržuje si solídnu strašidelnosť.A nakoniec dodám už len toľko,že maska netvora bola bravúrna. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,300,000Tržby Celosvetovo $-║ Nečakane pôsobivý snímok, kde prevedenie filmu pôsobí nadmieru prijateľne v každom ohľade, či už samotný príbeh, dialógy či samotná maska tej obživenej kreatúry. Pikoška je že film bol uvádzaní do kín ako 3D!!! (a to vážne bol 3D, červeno-modré sklíčkové "papierové" okuliare to istili) "Verím tomu že sa práve Steven Spielberg týmto filmom inšpiroval pre Čeluste." /80%/ ()

Vančura

O existenci tohoto filmu jsem se dozvěděl v komiksu 99 klasických filmů pro lidi v kalupu Henrika Langa a ihned jsem zatoužil ho vidět, protože jsem podlehl dojmu, že by to mohla být skvělá béčková pecka. Což se mi víceméně potvrdilo - NETVOR Z ČERNÉ LAGUNY má vše, co můžete od tohoto filmu čekat. V čemž je řečeno vlastně vše - ten film je mimo jiné neuvěřitelně blbý, a množství nejrůznějších nesmyslů (nejen těch vědeckých), které se zde objeví, ani nemá cenu komentovat. Současně není ani trochu napínavý, spíše jenom směšný (či úsměvný, chcete-li) - a co je asi nejhorší, ke konci i dost úmorný, protože ačkoli má necelých 80 minut, ke konci už se vážně příšerně vleče. Přes to přese všechno má v rámci žánru i své nesporné klady - příběh variující nesmrtelný námět krásky a netvora je dosti zábavný, obzvláště protože na Julii Adams se vážně dobře kouká, a v tomto filmu je to mimořádně pohledná žena a hlavní ozdoba celé té letité podívané. Nejen feministky si ale asi budou rvát vlasy na hlavě z toho, jak se zde uplatňují tehdejší stereotypy o rolích mužů a žen - po této stránce je tento film mimo jiné dosti zajímavou sondou ze své doby, která se dnes jeví asi stejně vzdálená jako křižácké války. No a v neposlední řadě potěší i zajímavý design samotného netvora a spousta podvodních scén, které mě udivily svojí kvalitou (přihlédnu-li k době vzniku a svému údivu, že se v té době VŮBEC DALO točit pod vodou). Sečteno a podtrženo - jste-li milovníkem podobných oldschoolových bijáků, klidně si k mému hodnocení přihoďte hvězdu a jděte do toho - i po těch letech to stále stojí za vidění. ()

• Ricou Browning, profesionální plavec a potápěč, který hrál Netvora pod vodou, musel zadržet během podvodního natáčení dech na čtyři minuty, protože režisér logicky nechtěl, aby byly vidět vzduchové bubliny unikající z Netvorových úst či nosu, jelikož Netvor byl obojživelník. (Mr.Hudson)
  • Původně se film měl jmenovat pouze Černá laguna. (Dreadd)
  • Fyzický vzhled Netvora byl vytvořen podle Oscara, tedy sošky, kterou každoročně uděluje Akademie filmového umění a věd. (Mr.Hudson)

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)