Sword Art Online

• Japonsko Sôdo Âto Onrain (více)
Japonsko, (2012–2020), 37 h 59 min (Minutáž: 23–48 min)

Režie:

Jošijuki Fudžiwara, Tomohiko Itó, Manabu Ono, Takaši Sakuma (více)

Předloha:

Reki Kawahara (kniha)

Kóiči Jamadera, Takehito Kojasu, Ken Narita, Tomokazu Seki, Jošicugu Macuoka, Natalie Hoover, Cherami Leigh, Ajahi Takagaki, Tóru Ókawa, Terujuki Tanzawa (více)

Série(4) / Epizody(96)

ewi

Pro mě to bylo první setkání s anime - viděla jsem to až od druhé půlky a k tomu v kuse navíc v lehce "pozměněném stavu mysli". Tím by se asi dalo vysvětlit, že jsem to občas těžce nechápala - a závěr jako WTF? Ale rozhodně to byl zajímavý zážitek a pro neznalce anime motivace zkouknout víc děl tohoto žánru. ()

Andrew_Deer

Hodnocení budu upravovat podle postupu příběhem. Kirito Kirigaya je obyčejný hráč. Stane se jedním z tisíce beta testerů novinky "Sword Art Online," která nakonec vydá pouze 10 000 kopií. Hra funguje přes jakýsi nervegear, který si oskenuje hráčovo tělo a pak promítá hráči do mysli průběh klasické MMO hry. Očividně akorát funguje jinak, nepotřebuje klávesnici ani myš, proste používá hráčovy myšlenky. Úžasné, nemyslíte? Vše se ale zvrtne ve chvíli, kdy hráči zjišťují, že byli ve hře zavřeni a jakkoli se pokusí dostat ven, s vyjímkou dokončení hry, znamená smrt. Protože je Kirito betatester, má výhodu - informace jsou moc - zná veškeré bezpečné cesty, vyzná se v dungeonech. Zkrátka ví, jak se dostat na vrchol co nejrychleji. Pomůže mu to? --- 15.7. - Čím dál víc se mně to trefuje do vkusu! --- 23.7. Cítím se dost hloupě, když v MMO hrách umřu a znovu ožiju nebo mě oživí někdo jiný. Připadám si natolik šílený, že bych si SAO i zahrál. XXXXXXXXXXXXX Konečné hodnocení: Moc pěkné, nechá vás to přemýšlet, jak to skončí, bohužel díly, které neseznamovaly s prostředím SAO a ALO za nic moc nestály, animace byla v pozdější fázi průměrná, škoda toho, a do určité doby se nic nového nestalo. Přesto ale 4* za pěkně zpracovaný nápad, ač to mohlo být lepší. ()

char_t

95% za první půlku, 65% za druhou. První část nabízí originální prostředí i příběh, a rozhodně stojí za zhlédnutí. Potěší hlavně perfektně vyvážený poměr akce, dialogů, vztahů... Druhá část trochu vypadá jako na poslední chvíli domyšlený příběh ("Oukej, zní to dobře, ale můžete ještě přidat deset dílů, ať to není moc krátký?"), a veškerá hloubka je ta tam, ale celá tahle nastavená kaše naštěstí netrvá dost dlouho, aby stihla zničit celkový dobrý pocit. Ale druhé sezóny se trochu bojím :-) ()

Moiraine

Po dokoukání Log Horizonu jsem se vrhla na SAO, protože ty dvě anime byly tak neskutečně srovnávané. Kromě faktu, že hlavní hrdinové uvíznou ve virtuálním světě, to nemá nic moc společného. I ten způsob, jakým uvíznou se liší. Trochu mě mrzelo, že po prvních pár epizodách už můžeme na celou tuhle premisu de facto zapomenout, protože se světem MMORPG se tu skoro vůbec nepracuje. Kdyby to byla jiná dimenze, vyjde to vcelku nastejno. To nic nemění na tom, že první polovinu seriálu jsem si užívala. Pak přišel zvrat najednou to bylo jako koukat na úplně jiné anime. A nutno poznamenat, že minimálně o třídu horší. Na druhou sérii se nejspíš podívám, ale spíš proto, že nemám ponětí, co se z tohohle dá ještě dál vytřískat. ()

SonGokussj

Znáte ten pocit, kdy vám zavolají, že jste vyhrál miliony a máte hned nasednou do auta, jet 120km a částku si vyzvednout? S nadšením nasedáte, když v tu chvíli Vám zazní telefon, že je to ještě více. Rozjíždíte auto, po 5 minutách se z hands-free ozve, že se omlouvají, ale částka je jen 1,2Mil. Po dalších 50km už jen 600k, protože se našlo více lidí se stejným losem. Kilometr před cílem vám sdělí, že je to vlastně "pouze" 200k. A když dorazíte na pobočku, otážou se vás "pan Smith?" "ne, House. Gregory House" "Ach tak, spletli jsme si asi číslo. Omlouváme se. Naschledanou. Inu takové pocity ve mně SAO vyvolalo. Příběh zde byl řečen už mnohokráte, proto ho nebudu opakovat. Je to stálá, jistě klesající křivka. S daleko větším spádem od dílu 15. Avšak volba dalšího prostředí si myslím nebyla špatná. Jen byla dost nešťastně zpracovaná. Naskytlo se tam až moc náhod. (sestra / žijící dítě / klíč k adminovi / admin ó velký / deus ex machina) Hudba průměrná. Nic, co by se mi zarylo do hlavy, jako u sérií .hack//, kde je bravurní. Postavy na začátku silné, Kirito byl tajemný, sólista, ale potom potkal Asunu. Která mu totálně podkopala nohy. A když Kirito potkal svou sestru, tak to bylo ještě horší. Přirozená tajemnou vystřídala podivnou - nucenou záštitu, vše bylo zkrátka nepřirozené. Konec velmi předvídatelný, nic šokujícího, klasický scénář "vše je super, ach! nebezpečí, vyřešeno, vše je super" a prakticky nulový chtíč se těšit na další episody od nějakého 15-16. dílu. (dokoukáno jen ze zvědavosti, "jak že to jen dopadne?") Závěr: Pokud bych měl někomu doporučit, bylo by to jen prvních 14-15 dílů. Nebo anime celé, ale připravil bych člověka na to, že ho to zklame. Protože po super akci dvanácti dílů nastane jakýsi propad kvality. Na druhou stranu pvních 12 dílů hodnotím -velmi- pozitivně, byla to super akce, špica, nichijou ze světa online her. 65% [UPDATE 25.04.2017] - Sword Art Online Abridged: je v nynější chvíli 11 dílná, volně přístupná na Youtube, předělávka první poloviny série lidmi, kteří SAO mají rádi, ale cítili, že by to šlo ještě líp. A ono to šlo! Show plná vtipů, uhozených hlášek, naprosto převrácených charakterů postav (Kirito je zm*d), dodatečných efektů, které přispívají vtipům a celkově... Naprosto famózní a geniální projekt. SAO Abridged: 90 % ()

Galerie (1 093)

• Seriál vznikl na základě novely „Sword Art Online“ spisovatele Reki Kawahara. Datování „Sword Art Online“ jako novely publikované na internetu sahá již do roku 2002, samotného knižního vydaní se však novela dočkala až v roce 2009. Seriál nás zavádí do 4 prvních novel, jedenáctá novela byla uvedena na konci roku 2012. (-Victor-)
  • Druhou sezonu lze v původní Light-novele napsané Rekim Kawaharou nalézt jako pátý a šestý svazek pod názvem "Phantom Bullet", v českém názvu "Fantomová kulka". (ČSFD)
  • První ze dvou závěrečných písní „Yume Sekai“ nazpívala zpěvačka Haruka Tomatsu. Poslední ze dvou závěrečných písní „Overfly“ nazpívala zpěvačka Luna Haruna. (CarnTheNunya)