Strach nad městem

• Francie Peur sur la ville (více)
TV spot 1

V pařížských ulicích řádí vrah, který si své oběti pečlivě vybírá. Říká si Minos, podle postavy z Dantovy Božské komedie, a svými zločiny chce očistit společnost od bahna, které představují ženy žijící amorálním způsobem. Nejdříve jim vyhrožuje po telefonu a pak udeří. Vyšetřování vede inspektor Le Tellier, který je znám svými poněkud netradičními způsoby a především svou buldočí povahou, s níž se honí za „svými“ zločinci. V tomto případu nemá Le Tellier příliš času, neboť Minos stále uniká a nechává za sebou oběti doslova inspektorovi pod nosem... Strach nad městem byl již šestou spoluprací režiséra Henriho Verneuile a Jean-Paula Belmonda. I zde je Belmondo šarmantní, svůdný a neúprosný. Jeho kaskadérské kousky ho v tomto filmu málem stály život. (Česká televize)

MrPierc

Civilní Belmondo, který vyšetřuje 2 případy najednou. Nedokáže ale určit , který je důležitější. Bohužel se neuchovalo napětí z té doby do roku 2010. Dnes to je již pro filmové diváky banální námět. Nepomohla ani hudba Moriconeho. ()

tomtomtoma

Typická akční kriminálka s charismatickým komisařem Jeanem Letellierem (opět velký sportovní výkon předvádějící Jean-Paul Belmondo), tentokrát s pravou rukou, inspektorem Moissacem (Charles Denner). Jeho hlavním rivalem je pokryteckou výchovou psychický schizofrenik Pierre Valdeck (Adalberto Maria Merli), kterého těšila moc, kterou měl nad svýma ženskýma oběťma, které vraždil ze své pokřivené morálky o cudném chování. Je tak sebejistý, že se pokouší si s Letellierem hrát, ale pýcha předchází pád. Ale Letellier mezitím stihne zatknout drogového překupníka Juliena Dallase (Jean-Francois Balmer), či dostane velkého lumpa Marcucciho (Giovanni Cianfriglia). Je to napínavé s automobilovýma honičkama, běháním na soupravě metra, různé pobíhání a lezení přes střechy a římsy a velká dávka střílení. To vše zvládá Letellier s velkou elegancí. A ještě je nám nabídnuto několik úchvatných pohledů na Paříž. Napínavé, zajímavé, ale nevybočující ze svého žánru. ()

C0r0ner

Že by předobraz pro Fincherovo Se7m? Když se člověk dívá pozorně, najde dokonce několik opravdu velmi podobných scén. Bohužel to ale bylo dost zdlouhavé a místy často spíš k smíchu, nelogické a hloupé. Takový ten film, na který nebolí koukat, ale člověk z něj reálně nic moc nemá. 55% ()

pakobylka

Ten snímek není ani zdaleka tak dobrý, jak se snaží divákovi namluvit. Leč představuje pro mě něco jako jízdenku v čase a vzbuzuje ve mně nostalgické vzpomínky na sedmdesátá léta 20. století, která měla něco do sebe. Jean-Paul Belmondo si svým nezaměnitelným stylem vystřihl roli nekonvenčního policejního komisaře a předvedl pár poctivých kaskadérských kousků, za které si zaslouží i tu čtvrtou hvězdu, na kterou by jinak "Strach nad městem“ neměl nárok. Takže pro tentokrát se nepokoušejte děj nějak moc rozebírat, porovnávat ho se skutečnou policejní prací a hledat v každé scéně logiku - u jiných filmů to taky neděláte. A nesnažte se vykřikovat do světa, že vrah by musel být přinejmenším silně nahluchlý, aby v závěrečné scéně ten vrtulník neslyšel. Prostě se jenom dívejte a bavte se - nic jiného po vás nikdo nechce. ()

zette

Ano, ten vrtulnik opravdu bije do oci. A jinych nelogickych scen by se naslo vice. U Belmondovych filmu ale tyto vady na krase rad prehlednu ( ostatne, je to takovy lidovejsi Bond:-) ).Duo kriminalistu me bavilo svymi praktikami u vyslechu. Scenar take neni spatny a clovek se nemusi bat, ze se za dve hodiny promitani bude nudit. Nektere akcni sceny uz jsou prehnane ( metro ), ale behani po strechach a mezi figurinama ma sve kouzlo. Dobry je i hlavni zaporak a oko divaka urcite zaujme nejeden zajimavy pohled na Pariz. Urcite nadprumerna evropska kriminalka. ()

mortak

Samoúčelná Belmondova kaskaderská exhibice. Scéna v metru je provedena perfekcionisticky, jenže je absolutně nelogická. Když v jejím závěru strojvedoucí otevře dveře jedoucí soustavy plné lidí, jen aby vrah policajta efektně vypadl před protijedoucí vlak, měl jsem chuť zastřelit scénáristu (mimochodem, jeho jméno je dnes velice slavné). V poslední půlhodině, kde se explicitně vysvětluje vrahovo jednání, jsem si opakoval Vodňanského říkanku: Freude, Freude, vždycky na tě dojde. ()

c.tucker

Belmondova role, ale děj monotónní a velmi zdlouhavý. Zbytečně nasázeny některé pasáže pro ukázku kaskadérských kousků J.P., které tam opravdu nemuseli být. Závěr trochu divný. ()

dr.fish

Klasická kriminálka, honba sériového vraha. Belmondo ji samozřejmě opepřil několika svýma frajeřinkama, takže párkrát se i zasmějeme, ale jinak se celý film bere vážně a tak ho musíme brát i my. Nudit se, to ne, ale odsýpat víc by to možná mohlo. Ale to je možná tím, že já na detektivky zas až tak moc nejsem. Tradičně jsem v půlce usnul a musel si to pak dokoukat. 80% ()

MJMilan

Jeden z filmů, který si užívám a můžu ho vidět třeba po stopadesátépáté. Asi každý ví, že tu Bebel málem přišel o život a i to dává tomu filmu a té scéně, ve které se to mohlo stát takový zvláštní náboj. Bebel je tu nekompromisní tvrďák, tak jak ho máme rádi a zápletka a děj taky nemají chybu. Skvělý film, skvělá detektivka... skvělý Bebel! ()

otík

Tradiční francouzská napínavá kriminálka s Belmondem v nejlepší formě. V Paříži zabíjí maniak ženy, které nežijí zrovna vzorným manželským životem a sem tam si dopřejí nemanželské avantýrky. Vrah přezdívaný Minos si však neměl se zkušeným a vše schopným kriminalistou nic začínat. Film má výborné kaskadérské Belmondovy kousky, více akčních scén by mu však prospělo. Hudba: Ennio Morricone ()

vesper001

Strach jsem měla. A taky závrať, když Belmondo šplhal po střechách. Minos v podzemí nemocnice mě vyděsil k smrti. A před spaním jsem zamkla dveře na všechny západy a vypnula telefon. To snad hovoří za vše. ()

sator

Místy působí hodně naivně až teatrálně, to ale je defakto Belmondovo rukopis...Honičky po střechách bez kaskadérů jsou fakt na hraně... ()

andrii

... tepe dnem i nocí. Vyhlíží Paříž, vyhlíží smrt. Telefon už drnčí. Fantom - "spasitel" hříšných ženských duší se hlásí. Nezavěšujte, prosím. Blíží se setkání Vašeho hrdla a mé ruky... Na vizitce napsáno má poskvrněn neohrožeností. Do nejvyšších pater, po hřebenech střech. Tam, kde je zapotřebí jeho kaskadérský švih a talent. Vyrýsované svaly se do toho pořádně opřely. Zavěšen na laně spouští se do oken. Náramky pro toho polepšitele metropole, štíhlého "hezouna" se skleněným okem. ()

SeanLSD

Začína to ako pekne tvrdá thrillerová kriminálka, náramne zručne režírovaná a skvele napísaná (prekvapivá spolupráca Francisa Vebera, v tomto žánri sa príliš neangažujúceho). Potom nasleduje Belmondova kaskadérska exhibícia, jedna z vôbec najlepších a legendárna ešte aj v jeho filmografií (scény natáčané naostro, bez istenia). Hoci takmer úplne ruší efekt prvej polovice, obe sú brilantné a patria k absolútnym vrcholom jeho filmografie! ()

filmmovier

Výtečný záporák (velká škoda, že jeho identitu poznáme tak brzo, respektive že ji známe), fantastický Bébel v excelentních a neskutečných kouscích, které jsou napínavé a berou dech (metro!) a famózní hudba. Po dějové stránce je film možná maličko odfláklý, ale má patřičnou atmosféru a po herecké, režijní i hudební stránce je to prvotřídní řemeslo, které rozhodně nezapadne a divák si ho bude pamatovat ještě dlouho. Ten film si čtyři hvězdy rozhodně zaslouží, 75%. ()

Mrkvič

Nikdy jsem moc nemusel vážné Belmondovy filmy. Strach nad městem je ale jednou z vyjímek. Když jsem ho nyní viděl, tuším, čím to bylo i před lety. Napětí. To je zde od začátku do konce skvělé. Dlouhé honičky na kterých je vidět propracovanost. Honičky v ulicích, kdy při každém záběru v divákovi roste očekávání. Určitě tomu napětí pomáhají i kaskadérské kousky, na kterých se opět podílel i sám Belmondo. Takže potom odpustím dějovou rozhádanost nebo ty trapné pointy. ()

July

Velmi dobré scény honiček po střechách Paříže a Belmondo jako drsňácký polda, který se ve dvanácti toužil stát členem ochranky. ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo