Reklama

Reklama

Český žurnál - Série 3 (2015) (série)


Matrix AB (S03E02)

(epizoda)
Trailer

Obsahy(1)

Situační portrét jednoho z nejvlivnějších mužů české současnosti, politika a podnikatele Andreje Babiše. Filmový štáb jej několik měsíců sledoval v záři reflektorů i v jejich stínu. Setkává se také s osobnostmi, které o Babišovi vydávají nevšední osobní svědectví. Vzniká tak ojedinělý filmový vhled do světa moci. Dokument představuje Andreje Babiše především jako veřejného činitele, který i v politické praxi používá metody, jimž se naučil při své podnikatelské činnosti. Kamera jej zachycuje v neustálém pohybu, na nejrůznějších akcích, mítincích, při osobním setkávání s občany. Je schopen mluvit s bezdomovci a vzápětí jej vidíme, jak anglicky nebo francouzsky konverzuje se zahraničními diplomaty. Na veřejnosti a před kamerou se projevuje ze své lepší stránky. Nikdo však není dokonalý – Babišovu odvrácenou tvář ve filmu charakterizují jeho bývalí spolustraníci a odpůrci. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (193)

NJD 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Maďarský velvyslanec: "Nejdůležitější postavou u nás je Orbán, ten rozhoduje o všem." AB: "No jo, ale když já se s ním setkám, tak mi ti naši stupidní novináři budou říkat, jak není dostatečně demokratický." MV: "Nebojte, my už najdeme cestu." Jak jednoduše ukázat pravou autoritativní tvář AB? Není nutno pokládat mu nepříjemné otázky nebo ho s něčím konfrontovat, stačí jenom natáčet jeho každodenní pracovní život. V jednoduchosti je krása! I když z toho nakonec jde pěknej strach... ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zábavný dokument, bez ohledu na to jaký máte názor na Babiše. Drzý Vít Klusák se opět projevil jako dokumentarista dobře připravený ke své "bitvě"... rozhodně více než samotný AB a hlavně závěr filmu skvěle funguje. Vlastní konfrontace Klusák vs. Babiš je výborně vybudovaným závěrečným duelem a navíc vtipně zakončeným. 75 % ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Mně by ani nevadilo, kdyby tenhle film šel trochu proti Babišovi, protože tady chvílemi vypadá skoro jako člověk. Ale je mi jasné, že to jen hraje. Ostatně je zvyklý se členy konkurenčních stran jednat ve stylu „Já mám víc zaměstnanců, než vy máte členů“. Je příjemné aspoň vidět, že ho někdo naštval. ()

Matty 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

„Podojíte Amálku, dostanete zmrzlinu!“ Muž bez vlastností, morálních zásad a politické vize, zato s takřka neomezenou mocí (oslovení „šéfe“, asociující normalizační komedie, například používá zásadně ironicky, jako sebepotvrzení, že skutečným šéfem je pouze on sám). Klusák nepředkládá nezaujatý portrét Babiše, ale varování před hrozbou, kterou všepožírající „žraloci“ Babišova typu představují pro demokracii (vyprávěcí oblouk výstižně poskytlo Babišovo „pozření“ Rady). V souladu se svým názvem film rozkrývá zejména síť vztahů, které „českému Donaldu Trumpovi“ pomáhají udržet se na vrcholu. Valnou část materiálu tak tvoří Babišova setkání s lidmi z oblasti politiky, byznysu nebo médií („nezávislí“ novináři z ČT a Novy, Macháček z Lidovek). Podlézavost lidí, které si Babiš drží ve svém okolí, vyvažují mluvící hlavy jeho oponentů, sloužící také jako pojistka proti monotónnosti. Mnoho jiných možností, jak dokument učinit konfrontačním, Klusák vzhledem k Babišově neochotě vést dialog (natož připustit něčí opačný názor na věc) zřejmě neměl. Zároveň je třeba dát Babišovi za pravdu, že nebylo úplně košer požádat ho o přímé vyjádření až poté, co byl film dokončen. Závěrečná názorová výměna s režisérem na druhou stranu nijak nenarušuje obraz Babiše jako amorálního populisty, který namísto argumentů ve svůj prospěch napadá ty, kdo stojí proti němu, a které si nemůže koupit za peníze, knihy a koblihy. Kromě toho je pravděpodobné, že kdyby Klusák šel proti protagonistovi stejně otevřeně od začátku natáčení, Babiš by si dříve uvědomil to, co jej nejvíce znepokojuje – svou absenci kontroly nad vlastním mediálním obrazem. Právě nejistota ohledně toho, jak navenek působí, co a jak říká (a možná i obava z kritiky a jejích důsledků), je zřejmě jedním z důvodů jeho neochoty být viděn a slyšen někým jiným než lidmi, jejichž přízeň si koupil. I díky pohotové kameře, vytvářející včasným užitím zoomu nebo zaměřením pozornosti mimo jádro dění (zívající muž na poradě) vtipný doprovodný obrazový komentář, má film ostřejší satirické hrany než se navenek zdá. Kamera zároveň svým „stíháním“ netrpělivého, pořád někam spěchajícího Babiše dává za pravdu Krnáčové, která obdivuje politikovu pracovitost, děsivou ovšem tím, k jakému cíli je napřena. Nejlépe jej pojmenuje jeden přeřeknuvší se občan, když promluví o tom, jak by měl Babiš řídit „svůj stát“. Důvodů, proč by jiní lidé měli vynaložit nemenší úsilí k tomu, aby Babiš žádný stát nikdy neřídil, nabízí Matrix AB nepřeberné množství. ()

Djoker

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak tomu říkám podraz, pane Klusák! Za naše peníze jste natočil Babišovi perfektní promo, které se skoro vyrovná jeho návštěvě Otázek, kde si spolu s dalším hláškujícím bohem Kalouskem stylově potahali Václava Moravce. Navíc mám trochu obavy, že jste původně myslel, že půjde o metlu na voliče hnutí Ano. Opak je pravdou. Bureš na Hrad! ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno