Attonitas

všechny plakáty

Polícia v opustenom kaštieli uprostred sídliska Radvaň v Banskej Bystrici nájde obhorené mŕtve telo. Študentka Jana má pocit, že je to jej bývalý, ktorému sa po prázdninách nevie dovolať. Navyše z okna privátu uvidí v noci v okne kaštieľa zvláštne tiene. Jej spolubývajúca, študentka filmovej fakulty Elena, sa vydá aj s Kamilom a kamerou do kaštieľa, aby to bližšie preskúmala. V kaštieli sa ozývajú čudné zvuky, vedľa nich z nevysvetliteľných príčin niečo spadne. To ich presvedčí, aby sa na kaštieľ pripravili dôkladnejšie. O týždeň Jana a jej štyria spolubývajúci z privátu, vybavení kamerami a vysielačkami obsadia na noc kaštieľ s cieľom zachytiť kamerami zvláštne úkazy. Netušia, že to, čomu budú čeliť v najbližších hodinách, bude za hranicami ich chápania aj vlastnej existencie. Situácia sa vymkne spod kontroly a zdá sa, že jediný dôkaz udalostí onoho večera sa nachádza na záznamoch kamier. (oficiální text distributora)

Campbell

Attonitas překvapil. Začátek mi připadal dost zajímavý a scény kdy se natáčely scény kde bylo ve starém kostele viděno světlo nebo když v pozadí je vidět muž aniž by si toho divák mohl všinmnout mi přišly hodně fajn a je vidět že Mottl FF žánru poměrně slušně rozumí. Film má slušnou atmosféru a ubil mě do křesla hodně slušně. Bophužel posledních 15 minut je hodně stupidních a přijde mi jako kdyby chtěly udělat plot twist jako z filmu Hra nebo Saw. Bohužel jim to nevyšlo a působí to strašně hloupě a naivně. Když nepočítám konec a herce kteří mi přišly celkem slabý tak můžu říct že po Zlo je tu další Slovenský horor v subžántu FF který se nemusí za nic stydět. ()

AlistairMir

Holky hezké a prostředí opuštěného kláštera taky, ale to je asi to jediné, co se dá na filmu vyzdvihnout. Vidět je velký kulový, postavy se chovají retardovaně, pobíhaj sem a tam, řvou, nadávaj a dělají vše proto, aby jim člověk přál smrt. Kdo čekal, že plíživé cosi bude v nocí pohlceném klášteru diváka děsit, ten se brutálně spletl. Za celej film se objevila asi jedna trochu napínavá scéna a zbytek je jak 10x louhovanej čajíček. Když to srovnám s jiným slovenským FF hororem, pyšnícím se jednoduchým názvem ZLO, tak Attonitas prohrává na celé čáře. ()

klerik

Druhý oficiálny slovenský horor a opäť znesiteľný. Ale... ZLO bolo jednoduché a vo vlastnej prostoduchosti zábavné. Skrátka pri troche režisérskeho talentu nemalo čo pokaziť. V Attonitas je tiež pár skvelých nápadov, ale tentoraz ide o niečo sofistikovanejšiu hru, než by sa na prvý pohľad zdalo. Pri spätnom pohľade tak paradoxne hororové pobehovanie po temnom kaštieli pôsobi trochu zbytočne dlhé. Herci odvádzajú slušné blairwitchovské výkony, lenže tým, že horor je premiešaný s krimitrilerom nie sú vystrašené spovede do kamery dostatočne silné, ako keby film končil "štandardne" (čiže v štýle BLAIR WITCH či REC). Vo výsedku tu máme niekoľko pôsobivých drobností ("opekačka"), priehrštie zaujímavých technických nápadov (využívanie policajných kamier, webkamera, pretáčanie filmu) a trochu pridlhý pobyt v tme (prekvapivo dobre nasnímanej tme, takže divák vidí všetko, čo treba). Po dlhšej dobe ide o žánrový film, kde si pri odchode z kina rekapitulujete, ako to celé vlastne bolo... Film sa možno tvári chytrejšie, než v skutočnosti je, ale určite sa dostatočne odlíšil od konkurencie, aby sa naňho nezabudlo. Ak chcete vidieť, ako sa dajú deväťdesiate roky (VRESKOT, TEMNÁ LEGENDA, TAJOMSTVO MINULÉHO LETA) natočiť modernejšie a na slovenský spôsob, pokojne skúste Attonitas... ()

Autogram

Téma: Strach. Za mňa dobré, až vynikajúce. Má to nápad, atmosféru, dobrú hudbu, prirodzene hrajúcich a rozprávajúcich hercov a skvostný záver. Len ten žáner found footage je trochu nepresný, keď ide o profesionálne zostrihaný a ozvučený materiál z asi desiatich profesionálnych kamier, ktoré si aktéri vo filme len tak požičali. Zdalo sa, že film vypustil paru asi v polovici, ale až potom to prichádza. O strach aj bez nadprirodzených javov nebola núdza, hlavné je pozerať v noci a so zvukom na sluchátka, vtedy to naozaj vynikne. Silné štyri hviezdy a horor vyzerá na žáner, ktorý na Slovensku funguje. –––– Keby dačo, tak točíme bakalárku. Čo je aj pravda. ()

pornogrind

Slovenská hororová pecka.Dostala mě zcela nepřipraveného.Ze začátku jsem měl obavy,protože to vypadalo jako totální sračka,ale rychle se to rozjede a je to fakt mazec.Pro mě rozhodně lepší než skvělé Zlo.Proč mi Češi nemáme koule na to aby jsme natočili taky nějakou hororovou pecku?No možná jo.Na obzoru je film Svatý Mikuláš,ale ještě se mi zatím nedostal do ruky.Tak doufám,že to bude stejná pecka jako Attonitas ať můžu říct,že i mi Češi máme koule na pořádný horor. ()

• Snímka Attonitas sa nakrúcala dvanásť dní v lete 2011, osem až dvanásť hodín denne a v opustenom kaštieli na sídlisku Radvaň v Banskej Bystrici, ktorý si tvorcovia prenajali za 2000 eur. Celý film stál 274 000 eur bol stopercentne financovaný zo súkromných zdrojov. (Sufferer)
  • Režisér Jaroslav Mottl věnoval film všem, kteří mu věřili, pracovali nad rámec svých povinností a sil a věnovali mu kus života. (Terva)
  • Když Petr (Peter Brajerčík) padá okolo 80. minuty na dveře, má na sobě černou bundu, avšak po nalezení je jen v bílém trikotu. (Terva)

Časové pásmo bylo změněno