Rumunský barevný širokoúhlý film vypráví příběh z bojů mezi Dáky a Římany na konci prvního století n.l. Římský císař Domicián (Gyorgy Kovács) se vydává dobýt území Dáků. Dácký král Decebal (Amza Pellea) se snaží válce vyhnout a vykoupit mír zlatem, poté však obětuje svého syna Cotysa (Alexandru Herescu) bohům a pouští se do boje s přesilou. Římany vede generál Fuscus (Georges Marchal) a mladý generál Severus (Pierre Brice). Severus se dovídá, že jeho zavražděný otec byl původem Dák a snažil se válce zabránit. Poté, co Severus poznává Decebalovu dceru Medu (Marie-José Nat) a život Dáků, raději se obětuje, než aby bojoval proti své zemi. (jurak)

mac000

Pochopitelně že byly dějiny a la rumunský historický velkofilm idealizované a přikrášlené, ale to přece byly americké filmy Pád říše římské (1961) , Cid (1961) či Čingischán (1963) také. Byla to nezbytná úlitba vkusu mainstreamového diváka té doby, na co byl ochoten jít opětovně do kina. ()

jack_scott

Velice hezký snímek, působícíc v řadě aspektů jak ocliché....no hisorický epos jak se sluší a patří. Příběh je skutečně "jednodušší", takže nemohu dát nad 75%, ale jinak na snímku není vyloženě nic špatného. Výprava je...dobově velice působivá. Režie i herecké výkony jsou taktéž fajn, takže v rámci možností snímku dávám 70% a *** - což je skutečně maximum pro žánr tohoto stylu eposu jako takového. ()

brasek

Nie je to nič úchvatné... V bojových scénach sa filmári snažili, ovšem sú také priemerné a videl som aj lepšie u filmov z rovnakého obdobia. Kvázi milostný román medzi Medou a Severusom nie je veľmi vykreslený, ale o to viac je nudný. Nie je to rozhodne historický film, ktorý by som chcel vidieť ešte raz a veľmi nerád by som ho doporučil na nedeľné poobedie. ()

Oxik49

Po polských Křižácích a Potopě jsem se opět přesvědčil o tom, že i filmy z východního bloku můžou být kvalitní. Bojové scény skvělé, příběh a herecké výkony (v rámci doby) také. Snad jediné, co rušilo celkový skvělý dojem, byla hudba, která mi chvílemi připadala, jako by se do filmu zatoulala z nějaké komedie s De Funésem. To však není nic tak závažného, abych filmu ubral jedinou z pěti hvězd, které si zaslouží. ()

evangelik

Hmmm, jak udělat historický velkofilm? To se vezme deset - patnáct herců, jedna herečka, deset tisíc komparzistů, překroutí se trochu historie, přimíchá trochu limonády, komunistickej erár se pumpne o půlku státního rozpočtu na výpravu a je to... Viděl jsem to jako desetiletý kluk na letním kině a potom teď, o 55 roků později. Tehdy to na mě udělalo mocný dojem. Zapamatoval jsem si jenom tu soutěž v bodání nože mezi prsty do rytmu bubnů. Nejvíc mně vadila obrovská chyba v překladu. Za trest se tehdy legie "decimovaly". To znamená, že každý desátý voják byl na rozkaz velitele popraven. Ve filmu je 2x použit výraz "zničit". Proč jsi zničil Rýnskou legii? To je naprosto zavádějící a matoucí... ()

Sejkorka

Jako kluk v kině nadšen, byli tam hrdinové, bitvy, lepé děvy. A hrál tam Vinetů! Cesta do dětství tentokrát selhala. Špatná kopie, titulky k rumunštině (tenkrát si myslím, že to bylo s dabingem). Navíc ty válečné bojové scény v dnešním měřítku působí fakt směšně. 2* jen kvůli té nostalgii. ()

OtokPag

Miluju tyhle akční scény,1500 maníků zprava,1200 chlapů se štítama z leva a 140 koní čelní útok 👍😂 Skvělému historickému filmu dávám 100%, protože je to navíc dobrej ročník 😋 ()