Reklama

Reklama

Poklad na Stříbrném jezeře

  • Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)
Trailer 2

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (585)

B!shop 

všechny recenze uživatele

No kdysi sem na tenhle film cumel asi kazdej rok a fakt me bavil, ale kdyz sem ho ted zase po par letech videl, tak i presto, ze trochu funguje nostalgie, vidim na nem chyby a ze jich neni malo. Barker (ze zacatku zarostlej jak dobytek) se tu poprve potkal s Bricem a pusobi tak trochu bezradne, neumi se nejak extra plizit, ruzny gesta jim jeste moc nejdou atd. No a herecky nic moc, coz ostatne plati o vetsine obsazeni (nektery herci jak kdyby vypadli z jinyho filmu at uz vzhledove nebo oblecenim), navic to proste mezi nima moc nefunguje, za coz ale taky muze fakt, ze maj spolu jen par scen, navic se tu neresi, kdo je kdo a hned na zacatku jsme postaveny pred hotovou vec, ze to jsou "bratri" a on je slavnej Shatterhand a on slavnej nacelnik. Coz sice nevadi, stejne tyhle postavy kazdej zna, ale stejne se mohli s nejakym vysvetlenim tvurci obtezovat. Dalsi problem je lehce stereotypni a dost jednoduchej dej, cemuz ani nepomaha, ze casto pusobi dost komicky a nektery dialogy jsou mirne receno naivni. No a navic tu jsou bud super kladasove a nebo zly zaporaci, nic mezi tim a vsichni samozrejme mluvi desne spisovne. Na druhou stranu, tohle vsechno k tomu tak nak patri, navic tu je pekna priroda, prijemna hudba, kvalitni zaporak Herberta Loma a cela sestava vtipnejch vedlejsich postav motylkar, basnik a plesoun. Celkove, objektivne vzato, by to dalo mozna tak tri hvezdicky, ale precejen tohle je klasika, tak musim primhourit oko a dat aspon ty 4* ()

Legas 

všechny recenze uživatele

Tak jsem Poklad po 8 letech zkouknul znovu a musím bohužel konstatovat, že jsem z toho vyrostl. Jakási nostalgie zde je, ale spousta směšných replik také. Děj je prostinký, postavy místy přechází ze svých rolí do jakéhosi postu vypravěčů děje a po čtyřech návštěvách Chorvatska už nevidím dávné časy na divokých prériích, ale Plitvice a jiné krásy Chorvatska. Mayovky už holt nesjou pro mě. Teď se raději podívám na dospělácké westerny jako Tenkrát na západě. Ale ještě nebudu házet flintu do žita. Tuším, že první Vinetou by ode mne mohl získat vyšší hodnocení. Uvidíme zítra, hi hi hi. ()

Reklama

MM11 

všechny recenze uživatele

První z filmů podle předlohy knih Karla Maye a hned takový úspěch. Film ve své době vyvolal doslova hysterii a hlavně (bohužel) nespočet zbytečných pokračování. Hercům se dá stěží co vytknout - i dnes působí jejich výkony přesvědčivě. I když Karl May psal o místě, jenž nepoznal, je filmová adaptace plná atmosféry té doby a oslavou vznešených ideálů. Klasika. ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Film, který je sice Mayově předloze hodně vzdálen, ale rozhodně ne více, než je May vzdálen realitě Divokého Západu. Indiánská tematika je tu v roli jakéhosi pohádkového koření a možná by se film obešel i bez ní, ale kam by se potom poděl klukovský sen o dobrodružství v širých prériích, odvaze a pravém přátelství stvrzeném pokrevním bratrstvím. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Známe je všichni.. Pamatuju si, jak jsem jejich fotografie vystřihoval z novin a časopisů. A určitě jsem nebyl sám. V nákladné mezinárodní produkci, která konečně přinesla ozdravnou kůru pro německou kinematografii, vznikl snímek o idealistickém dobrodruhovi a náčelníkovi Apačů. Společně se vyrovnávají s nástrahami lží a násilí, bojují za spravedlnost a hrdinské činy jim vynesly nesmrtelný obdiv a slávu. Ostatní díly se stále vzdalovaly literární předloze, naivně ilustrovaly pohled na Divoký Západ. Poklad (s dalšími třemi filmy „klasické čtyřky“) ale přišel jako první (1962) a sice se dvojice hlavních aktérů už znala, ale i dnes po více než čtyřiceti lety je obrovským klenotem. Zářivé barvy, neustálé přestřelky, památné melodie, hrdinství – vše v širokoúhlém formátu, na to nelze zapomenout. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (76)

  • Film držel ještě 40 let po premiéře rekord v délce nepřetržitého promítání v českých kinech. Promítal se celých 19 týdnů. (Terva)
  • Lex Barker nad prijatím role Shatterhanda váhal, definitívne ho prehovorila, aby úlohu vzal, jeho štvrtá manželka Irene Labhart. (Raccoon.city)
  • Natáčení se uskutečnilo z drtivé části na Plitvických jezerech, např. u jezer Kaluđerovac (Stříbrné jezero), Galovac (místo, kde má být pověšen Fred Engel ztvárněný Götzem Georgem) a Kozjak (přestřelka). Jeskyně, kde se nachází poklad, se nacházela u již zmiňovaného jezera Kaluđerovac, její exteriéry se ale natočily v improvizovaném filmovém studiu v budově hasičské zbrojnice v Crikvenici. Tulsa a El Doro byly postaveny v Starigradu-Paklenic, Butlerova farma stála v dolině Grobnik, Lex Barker (Old Shatterhand) zápasil s Jozem Kovačevićem (Velký vlk) v okolí Prijeboje a Údolí duchů představovala Velika Paklenica. (hippyman)

Související novinky

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015

06.06.2015

Po těžké nemoci zemřel v pařížské nemocnici herec Pierre Brice. Představitel legendárního Vinnetoua pocházel ze šlechtické rodiny. Vystudoval herectví a v počátcích se živil jako zpěvák. Hereckou… (více)

Reklama

Reklama