Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (148)

Zagros 

všechny recenze uživatele

Jako malý jsem přečetl všechny mayovky, které jsme měli doma, a nebylo jich zrovna málo. Na klasickou trilogii Vinnetou a na Poklad na Stříbrném jezeře jsem nedal (a stále nedám) dopustit. Na ostatních filmy na motivy knih od Karla Maye jsem se ale nikdy nepodíval. Nějak jsem se obával, že to nebude dobré a jen mi to zkazí mou krásnou a romantickou představu o světě Vinnetua. Odvahu na první pokus jsem sebral nedávno a mrknul jsem se na film Mezi supy. Kupodivu jsem byl překvapený, že to není úplně špatné. Dokonce bych řekl, že celý film snese srovnání i se svatou čtyřkou. Má to ovšem jedno velké ALE… tím je představitel Old Surehanda – Stewart Granger. Vůbec mi nesedl. Jeho povýšené a přímo namachrované chování v každém záběru mi pilo krev. Na charisma Lexe Barkera nemá ani zdaleka a jen se naparuje, jak kdyby byl největší borec na světě. To kazilo dojem celého filmu. Navíc byl prý takový i při natáčení na place a další filmy s ním jsou ještě horší. Raději se na ně dívat nebudu. Snímek Mezi supy si i přes otravného Grangera odnese tři dobré hvězdy. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Asi to bude kacířská myšlenka, ale první dvě mayovky s Grangerem nejsou zase až tak špatné. Z hlediska románové věrohodnosti i lepší než třeba Vinnetou II. Výpravností jsou stejné jak "zlatá čtyřka", film má drajv, i pátrání po vrazích pí Baumannové není špatné, ovšem některé dějové lapsy (Old Surehand učil Vinnetoua střílet??), či zbytečně komická figurka Old Wabblea jsou za trest. Je dobře, že scénáristický tandem Keindorff & Sibelius napsali mayovku jen jednu. (Teda podle internetu jo, Old Surehanda, ale v titulcích uvedeni nejsou, možná je tenhle film důvod). 70%. ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Co se týče knižní předlohy Mezi supy je vlastně komplex románů Syn lovce medvědů a Duch Llana Estacada. Nikdy jsem nepřišel na to, co tyto dva romány spojuje, ale autoři scénáře si s tím asi hlavu příliš nelámali a obě dvě díla vycucli vskutku zajímavým způsonem - Baumanové - SLM, supové - DLE, Šošoni -SLM, Stealing Fox (v originálu spíše Bloody Fox) -DLN, Vohkadeh - SLN atd. Nejsrandovnější ovšem je, že byl vytvořen milostný pár z mladého Baumana a slečny Helmersové, tedy postav z úplně jiných knih. Chybu to má jedinou, chybí tady Lex. Střelecký kouzelník Stewart Granger se sice snaží, ale nadarmo. ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Neodmyslitelnou složkou úspěchu Reinlových mayovek je spojení dvou charismatických hlavních představitelů Pierra Brice a Lexe Barkera. Jakmile se tato dvojice rozdělila, ztratily filmové mayovky část svého kouzla. Zajímavé je, že jako životnější a vůbec kvalitnější se ukazují filmy, v nichž vystupuje samotný Lex Barker. Filmy se samotným Bricem jsou slabší. Barkerovi možná pomohla i změna prostředí, nemusel jezdit pořád kolem jednoho vodopádu a kolem jedné skály, také se tu více obměnili herci. Jistě byly orientální mayovky i lépe napsány a natočeny. Ty další americké mayovky už zřejmě neměly být vůbec natočeny, zbytečně devalvují kouzlo trilogie a stříbrného jezera. Jsou šité horkou jehlou. To, co se možná ztratilo v době mayovkománie, kdy byli lidé ochotni nad lecčíms přimhouřit oko, už je dnes bohužel, jasně vidět. Ta kvalita tu chybí. Mezi supy se ještě dá vidět, ale není to film, ke kterému by se člověk vracel. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Dva týdny po poslední klapce druhého dílu 'Vinnetouovské' trilogie se spustilo natáčení dalšího příběhu, který je obohacen zásadními změnami. Kromě Sama Hawkense, což je pro něj již druhá 'Vinnetouovka', tu bohužel schází i samotný Old Shatterhand. A co si budeme nalhávat, bez něj to už prostě nějak není ono. Na druhou stranu tu máme nové postavy a to Old Surehanda a jeho poskoka Old Wabblea. Jak se s ním Vinnetou zná a proč i jeho považuje za svého bílého bratra, je tak trochu záhadou. Dějově patří někam ke konci celé série. Jinak se tento snímek tradičně nijak nevymyká od předchozích mayovek. Tentokrát je vypálen a vyvražděn ranč a kdo jiný než Vinnetou s pomocí Old Firehanda bude pátrat po vrazích. I když to už netočil Reinl, kvalitou nijak nezaostává. Opět tu sice chybí ony kouzelné scenérie, ale ve výsledku to nijak nevadí. Atmosféra je opět honosná. V obsazení tu poznáme spoustu známých tváří, což po natáčení onoho druhého dílu trilogie snad ani nepřekvapí. Gojko Mitič se stal už standardem. Opět tu uvidíme i Terence Hilla, i když coby komparzistu. Překvapením však je Götz George, který zazářil už v 'Pokladu na stříbrném jezeře.' I tento snímek se dá ještě považovat za zdařilý, byť mu chybí určité kouzlo těch předcházejících. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (29)

  • Ze 73 snímků promítaných v sezóně 1964-65 v Německu obsadil Vinnetou – Rudý gentleman první, Mezi Supy druhé a Petrolejový princ šesté místo. (hippyman)
  • Na stejném místě, kde v Pokladu na Stříbrném jezeře stálo El Doro, byla nyní postavena zchátralá zlatokopecká osada se Saloonem. Rovněž ze skály, na níž byl v Pokladu přepaden dostavník, Vinnetou pozoroval bandu Supů v Saloonu. (hippyman)
  • Jméno herečky Gordany Cosić, představitelky Vokadehovy sestry, je sice uvedeno v seznamu obsazených rolí, ve snímku se však neobjevilo - scéna, v níž vystupovala, musela být z důvodu následného zkrácení filmu vystřižena. (hippyman)

Reklama

Reklama