Reklama

Reklama

Vinnetou - Poslední výstřel

  • Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (378)

tron 

všechny recenze uživatele

„Pije ohnivou vodu. Kdo pije, nedrží slovo!“ V r. 1965, kedy mal Posledný výstrel premiéru, som ešte nebol ani zďaleka na svete, ale dostal sa ku mne ako k dieťaťu/puberťákovi v 90. rokoch vďaka ustavičnému reprízovaniu na Nove. Takže Winnetouova smrť vo mne zanechala tragickú traumu na celý život. Z toho dôvodu filmu mnohé odpúšťam a na logické hovadiny sa pozerám s tolerantným úsmevom (banditi si večer, ešte sa len očividne zmráka, líhajú spať, zrazu do toho vtrhne Winnetou, začnú ho naháňať, strih, Winnetoua stále naháňajú a je jasný deň – to ho naháňali osem hodín v kuse?). Kladne hodnotím priamočiary príbeh s minimom postáv (oproti takému Pokladu na Striebornom jazere, ktorý bol pomaly až tímovkou), zaujímavého ústredného zloducha (ktorý je v rámci možností čestný, pochopiteľne až na to finálne svinstvo v skalách), prekrásnu výpravu, oči v dobrom ťahajúce (hoci z historického hľadiska azda absurdné) pestrofarebné kostýmy, veľkolepú akciu (bizarná scéna s plťami, kde správňak Old Shatterhand neváha zapáliť polovicu vodných tokov vo vtedajšej Amerike, aby dosiahol svoje), davové scény (na filme sa očividne nešetrilo). Trocha ma zaskočili početné (pseudo)humorné vsuvky (súvisiace prevažne so Samom Hawkensom). Ak tvorcovia vedeli, ako to chcú zakončiť, a to vedeli, mali to celé poňať o poznanie temnejšie od samého začiatku. Ale z nostalgie neviem ísť pod 4*. V r. 1998 vzniklo absurdné, 170-minútové (!) pokračovanie so 69-ročným (!!) Pierreom Briceom, vychádzajúce zo šialenej myšlienky, že guľka, ktorá Winnetoua zabila, ho v skutočnosti nezabila (!!!), ale celý čas žil v jaskyni (!!!!). ()

Damiel 

všechny recenze uživatele

Marná sláva, Poslední výstřel je jistě nejpůsobivější zfilmovanou mayovkou. Právě díky smrti spravedlivého náčelníka Apačů, která divákovi působí mrazení v zádech, i když už odrostl z dětských střevíců a tenhle film už předtím viděl nesčetněkrát. Svou roli možná hraje také jistá dávka nostalgie, vzpomínky na dětství a pravděpodobně jedny z prvních slz (v mém případě), které člověk při sledování filmu „prolil“ ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

"Posledný výstrel". Pierre Brice mal týmto snímkom skončiť s postavou neohrozeného, chrabrého červenokožca, náčeľníka Apačov - Vinnetoua. Ďaľšie filmové návraty ku tomuto hrdinovy Divokého Západu boli už kvalitou spracovania omnoho nižšie, až to celé skončilo odpadovým televíznym seriálom. Táto časť však ešte má svoje naivne romantické kúzlo a spoločne s jej dvoma prechodcami patrí ku tým najlepším Vinnetouvkam. *** ()

predators 

všechny recenze uživatele

....to jsem tak dneska přišel k babičce a co nevidím? Právě běžely první minuty této jedné z nejklasičtějších westernovek a já už zůstal až do konce. Od Vinnetoua nejde jen tak odejít a už vůbec ne od jednoho z nejdojemnějších dílů. Prostě klasika, která neumírá...tedy bohužel, díky poslednímu výstřelu přišel i poslední výdeh Old Shatterhandova bratra... :-( 85% ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Vinnetou dovinnetouoval a od roku 1965 až do současnosti pravidelně končí dětské sny o neporazitelném rudém kavalírovi z Jugoslávie, který brázdí prérie a pokaždé náhodou narazí na Oldu a hordu nebezpečných banditů, kteří potřebují řádně poučit o právu a spravedlnosti. Celý kmen Apačů pak na něj další rok čeká, jen aby se vrátil, napil se vody a vyrazil opět vstříc dobrodružství (oddaný kmen). Když jsem jako pětileté dítě dostal od rodičů zákaz sledovat Poslední výstřel, myslel jsem si, že mě chtějí ušetřit bolesti nad ztrátou největšího hrdiny všech dob. Až později mi došlo, že na jiném kanále zrovna běželo Přepadení v Pacifiku se Seagalem. Jo, později jsem se na tento díl podíval a nemohl se přestat smát Oldovi, jak ze skály za mohutné střelby řve na tři kilometry vzdálené vojáky: "pozooor, budou na vás střííílet!", pak to koupil Vinnetou. Vždycky mě dostane Rik Battaglia, který hraje záporáky v každé druhé máyovce a vždycky se jmenuje jinak, přesto jeho záporáctví nejde nefandit. 80% ()

Galerie (46)

Zajímavosti (37)

  • Místa natáčení: Jugoslávie: Mali Alan u Obrovacu, Plitvická jezera, Zrmanja-Canyon u Obrovacu, Solin u Splitu, Trogir, Ljubiljana, Vrlika, Crvena Luka. (hippyman)
  • První klapka zazněla v úterý 8. června 1965, tedy jen několik dní poté, co Harald Philipp dokončil práci na Petrolejovém princi (1965). Poslední klapla padla už po 67 dnech – 13. srpna 1965 a část štábu už v Jugoslávii zůstala, protože za deset dní se zde měl točit film Old Surehand (1965). (hippyman)
  • Zatímco dělníci pro jednu scénu připravovali vory, architekt Vladimir Tadej si zatím klidně plaval v řece Zrmanje, do které se dostal i delfín. Jeden dělník toho využil a zavolal: „žralok!“ Tadej rychle vylezl na jeden z nedodělaných vorů, ten byl ale vlhký a kluzký, pročež architekt spadl a zlomil si žebro. Dělníkovi to ale neměl za zlé, měl smysl pro humor. (mar48)

Reklama

Reklama