Myš, která řvala

• Velká Británie The Mouse That Roared (více)

Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa - velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers). Poté co jeden kalifornský vinař začne vyrábět imitaci fenwického vývozního artiklu číslo jedna, Pinotu Grand Fenwick, stihne tuto jedinou anglicky hovořící zemi na starém kontinentě hluboká hospodářská krize. Dědičný ministerský předseda, hrabě Rupert Mountjoy (Peter Sellers), navrhne (s cílem zachránit svou vlast) vyhlásit Spojeným státům americkým válku. Dvacet dobrovolných lučištníků pod vedením velitele vojsk, dědičného polního maršála a vrchního nadlesního Tullyho Bascomba (Peter Sellers), zaútočí na liduprázdný New York, neboť byl vyhlášen cvičný atomový poplach. Uznejte sami, že jenom imbecil by mohl vyhrát takovouhle válku. (Bontonfilm)

MarekT

Jestli něco mám na komediích rád, tak to, že bývají zpravidla apolitické... Fantastická exhibice ostrovního chameleona Petera Sellerse (tentokrát spíše přípomínajícího Pythony) s hutnou invencí a i dnes víceméně aktuálním dějem, navíc hranice, kterou můžete přejít, když ji nikdo nehlídá, nemá chybu, stejně jako zastávka na znamení a společenská hra Diplomacy. Těm, kterým se líbil Strangelove, zaručuji, že se zde pobaví ještě více. "Přiletěli létajícím talířem, je jich tři sta!" - "Marťani, jsou jich čtyři stovky!" - "Napadlo nás tisíce Marťanů!" - "Marťani jsou všude!" ()

darkrobyk

Angličané si dokážou dělat legraci nejen ze sebe, ale především z Američanů. Stačí připomenout břitkou duchařskou satiru O.Wildeho Strašidlo cantervillské a například výrok:,, Britové a Američané jsou vpodstatě stejní, jediné co je odlišuje, je jazyk..." Hrátky s bombou ukazují chtivost velmocí vládnout světu za každou cenu. A nedělejme si iluze, že je to přešlo. Jen se hledají jiná slova, například hlídání demokracie, kontrola mezinárodního obchodu, dohlížení na pořádek apod. Jedno zda-li Rusko či USA, Francie nebo Čína, ambice vlastnit svět přetrvávají. Jak kdysi prohlásil jeden sovětský generál:,, Mír udržíme i za cenu rozpoutání třetí světové války!" Jak nadčasová satira je Myš si lze připomínat stále. A ještě se u toho zasmějete! Takové zajetí amerického generála pomocí indiánských luků a šípů prostě nemá chybu... ()

dopitak

Společně s Beeing there nejlepší komedie Petera Sellerse. Geniální, jak si Britové dovedli utahovat z obou Supervelmocí (ovšem nejvíc z Ameriky), vlastně ještě v době před kubánskou krizí. Kromě zmíněných dvou komediálních Sellersových rolí bych ještě připomenul film Never Let Go, ve kterém Peter exceloval coby šílený mafiánský kápo. ()

gudaulin

Protiválečná satira, která zesměšňuje atmosféru studené války 50. let, kdy byla mezinárodní politika založena na jaderném zastrašování a existovala všudypřítomná psychóza ze zahájení 3. světové války. Tenhle méně známý snímek předznamenává vznik jednoho z nejslavnějších Sellersových filmů Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, kde si tenhle světoznámý komik rovněž střihl několik různorodých rolí. Zatímco ale Dr. Divnoláska byl film novátorský, Myš, která řvala, je snímek staromilský, naivní a vyhlížející, jako by vznikl o 20 let dřív. I přesto je to ale milá zábava, která především v první půli je hodně originální a opravdu vtipná. Nejmenší zemička světa napadne světovou supervelmoc a díky neuvěřitelné shodě náhod ji absolutně pokoří. Ve druhé půli už komedie ztrácí dech a její naivita ještě víc roste a pointa nemá ani zdaleka tu údernost jako v Dr. Divnoláskovi. Celkový dojem: 70 %. ()

Thomick

...a tak se dvacítka občanů Fenwicku alias vojáků vydala s kufry na autobusovou zastávku (na znamení), aby dobyla Spojené státy americké. A po slibném, ryze satirickém úvodu bohužel dává vzniknout spíše nevalné britské verzi klasické francouzské komedie "zlatého věku". Ve výsledku roztomilé, ale přespříliš úsporné dílko. ()

• Scény, odohrávajúce sa v prístavoch Marseille a New Yorku, sa nakrúcali v Southamptone, invázia do ulíc Manhattanu bola nakrútená priamo na mieste, v nedeľné ráno, keď boli ulice ľudoprázdne. (classic)
  • Filmování začalo v polovině října 1958 třítýdenními exteriéry v Surrey a na pobřeží Lamanšského průlivu. 10. listopadu se produkce přestěhovala do ateliérů v Sheppertonu. (Pavlínka9)
  • O několik let později byl Peter Sellers dotázán, zdali by si zahrál v pokračování Myš na měsíci (1963). To už byl Sellers mezinárodní hvězdou a odmítl. Dokonce veřejně prohlásil, že se mu Myš, která řvala vůbec nelíbila. (Pavlínka9)