Fiktivní snímek Špinavý trik, který je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adams) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole. DiMaso je s sebou strhává do světa jerseyských politických machinátorů a mafiánů, který je nebezpečný i lákavý současně. Jeremy Renner představuje Carmena Polita, zaníceného, ale prchlivého politika, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI. Irvingova nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence) by se přitom mohla stát onou příslovečnou poslední kapkou, která způsobí, že se mocné hráze intrik a podvodů definitivně protrhnou. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí. (Falcon)

nirvanafan

David O. Russell si takhle jednou hrál s barbínama, navlíknul jim sexy oblečky a obří paruky. Vymyslel jim pár cool scén a dobrých hlášek a pak už nevěděl, co s nima, tak je zbytek času jenom posouval po place tam a zpátky, občas je strčil do auta nebo na party, aby se zdánlivě něco dělo. Na závěr si vzpomněl, že chtěl točit podfukářskou komedii, tak to sfouknul jedním podvodem a bylo vymalováno. Načančané, snaživě zahrané, ale ve výsledku je z toho jedno velké přes dvě hodiny roztažené nic. ()

erased

Tak nevím, jestli se David O. Russell víc honí za výstřihy krásných hereček, nebo za cenami akademiků. Hlavně ale nevím, jak se mu podařilo už podruhé natočit tak příjemně plynoucí drama k prasknutí napěchované špičkovými monology, dialogy a vtipy. Nepůsobí to rutinně jako Fighter, naopak pomalu a nenuceně tlačí tu plejádu prvotřídních herců k více méně radostnému konci, stejně jako se mu to podařilo se Silver Linings Playbook. Tu absurdní komedii založenou na skutečných událostech tak zvládá i mnohem lépe, než téměř současný, na pilu tlačící Pain & Gain. A přestože výsledek není mimo ty herecké, maskerské a kostýmařské orgie nijak pamětihodný, má stejně jako režisérův zmíněný předchozí film tolik osobitého šarmu, že se mu nedá odolat. Ale třeba jsem se zase jen zahleděl do těch výstřihů. ()

numi

Líbilo se mi karikaturní pojetí postav, balancování mezi humorem a napětím, výstřihy Amy Adams, trvalá Bradleyho Coopera i pupek Christiana Balea. Sympatické! ()

Freemind

Utahané drama bez dramatických okamžiků, retrosymfonie pro tři výstřihy a dvacet bizarních příčesků. Upozornění - největší emoce zažijete při čtení seznamu zúčastněných herců, od tohoto okamžiku už to bude jen horší a horší. Zív. ()

Compote

Nedaří se mi vzpomenout, kdy naposledy jsem asi viděla něco tak nudného a zbytečného, přitom něco, co by námětem a osazenstvem ani jedno z toho být nemělo. Cca od 15 minuty, kdy jsem si uvědomila, jak moc mi jsou děj i postavy ukradené, jsem si přála, aby film už skončil. Bohužel jsem to musela protrpět dokonce, doufajíc, že se mi nějak osvětlí, proč je tenhle kousek nominován (což se nestalo). Pffff, no nic...každopádně Jennifer Lawrence ♥ ()

milicjant

Zatímco v první lajně ochotně spolupracuje duo Tuček Šlajs na svém nejznámějším výstupu, za nimi se obdobně činí world class tracer David Russell (Davide, tohle je Banky. Banky, tohle je David), kterému je evidentně jedno, čí nápady ve svých easy come-easy go kompilátech nakonec použije. Nedokoukáno. ()

kaylin

Dobře napsaný scénář, výborné herecké výkony, ale přitom neskutečně nudný snímek. Co by za to dal každý druhý režisér, kdyby natočil něco podobného, ale v tomhle podání stejně sledujete jen dvě hodiny nudy, aby se tohle všechno projevilo v oslavných posledních 15 minutách, kde čekáte na ono velké finále, které zamává vaším světem. Ano, celou dobu si uvědomujete, že Russell ze svých herců mačká maximum. Možná si i všimnete, jak děsivě dokáže Jennifer hrát očima, ale v konečném důsledku je to prostě jen film, který se tváří strašně umělecky, ale příběhově je děsivě prázdný a ohraný. I to finále je nakonec slabé, ač očekávané v tom smyslu, že někdo někoho ochčije. ()

Tirion

Herecky je to vypiplané dílo a výkony Ch. Balea, A. McAdams, J. Lawrence, B. Coopera a J. Rennera jsou na absolutním vrcholu. Problém je ale režisér (resp. jeho přístup), který se žánrově ztrácí a působí, jakoby nedokázal najít ten správný rozměr, záběr nebo pohled na věc. Technicky asi těžko najít chybu. Masky, kostýmy a výprava - těm nelze nic vytknout. Speciální pozornost zaslouží také skvěle poskládaný kompilační soundtrack. Avšak kvalita scénář prostě nenahrává skutečnosti, že O. Russell viditelně bojuje o místo na výsluní a také o Oscara. Ten scénář na to nemá a divák jakoby nedostával prostor ponořit se do příběhu. Režisér a scénář samotný mu totiž nedávají prostor. Sledujeme tak množství ikonických scén, které sem tam vypadávají z kontextu, ale samostatně jsou mnohdy dokonalé (diskotéka, zpomalovačky, hádky Rosenfelda a jeho blond polovičky, setkání s De Nirem). Ale celek není schopen ustát tu tíhu vykonstruovaného příběhu, který má však chabé základy. ()

vorheese

Dvanáct hodin po shlédnutí už není co psát. Celý "filmový zážitek" vyšuměl a zůstala jen dobře zachycená atmosféra 70.let. A to je na tak ambiciózní počin hodně málo. ()

..Lucas..

Chytrý, zábavný film, který má skvělé obsazení. Snad poprvé se mi opravdu líbil výkon Amy Adams, Jennifer Lawrence nezklamala, podobné role jí sedí, především ta scéna, kde zpívala a uklízela při tom, byla dokonalá. Pro mě na stejné úrovni jako Russellův Fighter, ale Silver Linings Playbook byl přeci jen lepší. ()

DH3Factor

American Hustle je jako člověče nezlob se. V první, poměrně fádní polovině se seznamujeme s jednotlivými hráči na poli. Utváříme si obraz o jejich taktice, vlastních pravidlech hry a touze po vítězství. Kromě toho je to ale jen soubor jednotlivých, nesourodých a značně upovídaných scén bez většího sdělení. Poté začíná samotná hra. Figurky postupují po hrací ploše. Některým se daří přiblížit k domečku, jiné teprve čekají až budou moci do celé věci zasáhnout a dohromady tak vzniká zvláštní propletenec lidských osudů. Zde, (hlavně k závěru) je to o poznání lepší, než rozpačitý úvod. Hlavní zásluhu na tom však mají opět jednotlivé pasáže (arabsky mluvící De Niro, trsající minda Lawrence nebo impulzivní Cooper s telefonem). Špinavý trik není špatný film, leckde i pobaví, má vkusný soundtrack a protagonisté mají o hodně lepší kravaty než ve Vlkoušovi z Wall Street, ale jako celek tak nějak nedrží. Dvanáct nominací na plešouna upřímně vůbec nechápu. Z celého ansáblu si ho zaslouží tak maximálně bloňdatá Lawrence za tu potrefenou pipku z Long Islandu v ženském vedlejšáku. Co naplat, pocit nepochopení hlavounů udělujících zlaté sošky, se u mě za posledních pár let už stává koloritem. ()

Mikita

Dlouho jsem s hodnocením váhala, ale tady je, téměř po 2 týdnech návštěvy kina. Kromě retro prostředí jsem měla stále dojem, že se dívám i na retro styl vyprávění. Od kamery, po střih, přes gradaci vyprávění, už jsme prostě zvyklí na promyšlenější a hravější kousky. Tohle retro ale pasuje do doby, kdy si nejste jisti, komu vlastně fandíte, protože každý je tak trochu parchant. A tak jsem přistoupila na tuhle hru, kdy Bale je prostě hajzl a nikoliv sympatický podfukář z Danyho parťáků. A i konec tomu odpovídá. Dobro nikdy tak úplně nezvítězí, ale je milé vidět začátky potlačování korupce, kdy se vězení ještě nevyhýbalo politikům. Není to oslava nechutného feťáka a děvkaře z Wall Street. Je to skvěle převyprávěný příběh, který mě nakonec docela dostal. Jenn, Amy a Bradley jsou bezkonkurenčně největší tahouni celého filmu. ()

Kaluž

Umolousané. To je to slovo. Cooperovy roztržky s nadřízeným a Rennerovo háro jsou jednoznačně top, ale jinak nuda, šeď, bradavka, pupek, příčesek… Mohla to být mnohem větší prdel, kdyby se tak netlačilo na nějakou hip atmosféru a stylizaci. Vzhledem k slušnému obsazení promarněná šance na masakrální kultovku. Takhle je to za slabší tři. ()

Philcze

Uff. Monotónně zrežírovaná a nezajímavě odvyprávěná krimi dobovka, ze které je moc cítit snaha útočit na ceny. Jeden z těch filmů, který chce dosáhnout kultovního statusu tím, že nechá své postavy dramaticky mlít s newjerseyským akcentem a má to působit chytře. Co totiž prošlo postavám kvůli jejich psychické vyšinutosti v Terapii láskou, působí zde jen jako laciná berlička jak ještě zdramatizovat chatrnou zápletku. O. Russel přestřelil, nechal své herce moc vyblbnout a výsledkem je naprosto nestrhující oscarovka. Z průměru ji tahá jen špičkové obsazení (všichni velmi dobří, obzvlášť potěšili Renner a Cooper) a vtipná historka o rybaření. 60% ()

runner85

Sranda, sám Bradley Cooper to povedal v jednej scénke, že sa cíti zmätený, no tak to sme dvaja ! Je mi úplne jedno či je to na motív skutočnej udalosti alebo je to iba fikcia, to je absolútne nepodstatné, faktom však ostáva, že je to len ukecaná prehliadka klamstiev a manipulovania. Herečky sú ale vybrané naozaj skvelo, Amy Adams v roli krásnej manipulátorky ktorá využije svoju krásu na to aby zmiatla chlapa ... Wau ! Dva dôvody prečo film pozrieť - výstrih Amy je naozaj neodolateľný ! no a je tu pesnička od Tom Jonesa - Delilah ... citát na záver "Ber každého člověka takového, jaký v dané chvíli je. Proč ? Protože nemáš žádnou moc nahradit jeho osobnost, jeho vůli a jeho cestu. To je požehnání, které dostává do vínku každý člověk. Manipulace, byť myšlena z tvého pohledu dobře, vždy ubližuje. Nakonec i ty máš právo se vyhnout tomu, kdo nerezonuje s tvou duší. " ()

salalala

American Hustle je typickou ukázkou hereckého filmu. Každý z ústřední čtveřice tu má svůj moment, kdy vynikne a dá o sobě víc vědět. Zdá se ale, že ženy jsou tu přece jen víc "cítit" a jak Amy Adams, tak Jennifer Lawrence jsou úchvatné a vskutku své postavy zvládají s bravurou. Ale ani pánové nezůstávají moc pozadu a zejména Baleova kreace a fyzická proměna opět potěší a nezklame. A jako by právě na tohle Russell spoléhal, protože on je paradoxně nejslabším článkem. Ne že by jeho režie nebyla zručná, jen je zkrátka bez většího nápadu a jede spíš na jistotu a nepřichází s momentem, který by utkvěl v hlavě nějak výrazně déle. Filmu by ze všeho nejvíc prospělo výrazné zkrácení, protože první hodina se dost táhne a je místy nezajímavá až nudná. V té druhé už se vše rozjede a děj nabere obrátky a tak nějak to začne ubíhat. Jen je problém se zbytečně překombinovaným scénářem, v němž se lze snadno ztratit a tím pádem snad nejde ani odhadnout, jak to všechno nakonec dopadne. Plusové bodíky přibývají za pohodový a trefný soundtrack a parádní retro atmosféru. Z trojice Fighter, Silver Linings Playbook a American Hustle je posledně jmenovaný nejslabší a nebudu se k němu asi vracet zas až tak často. To ale neznamená, že nejde o velmi dobrý film, jen mu toho prostě oproti těm dvěma dost chybí. 70% ()

FilmFan24

Zůčastněný ansábl předvádí pozoruhodné herecké výkony v této podvodnické frašce, kde se o tu - alespoň pro mě - pověstnou třešničku na tomto retro dortu postaral Robert De Niro, který si na malém prostoru střihl po čase zase velkou mafiánskou roli! P.S. Nechápu, že uživatele čsfd tato báječná retro komedie nijak moc nebere (oproti imdb dost propastný rozdíl). ()

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

08.03.2015

Denis Villeneuve teď patří mezi nejvyhledávanější režiséry v Hollywoodu. Rodák z kanadského Quebecu začal točit ještě v minulém století, americkou pozornost ale upoutal až předloňským dramatem… (více)

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky