Lo strano vizio della Signora Wardh

• Španělsko La perversa señora Ward (více)

Julie se se svým manželem Neilem vrací z New Yorku do Vídně. Zrovna v tu dobu řádí ve Vídni sériový vrah, který si za oběti vybírá mladé ženy. Na jedné párty Julie potkává svého dřívějšího sadistického milence Jeana a dostává podezření, že právě on by mohl mít s tajemnými vraždami něco společného. (Chatterer)

Koly

Nevím co Sergio Martino neumí, ale vím určitě, co umí na výbornou. Točit kvalitní Gialla. Tohle se mu opravdu povedlo, protože má jednu z nejlepších point, jakou jsem měl možnost v italských filmech vidět. Nesmím taky zapomenout pochválit ústřední hudební "psycho" motiv a spoustu nahých slečen. Dneska to má u mě Sergio za plný počet. ()

danoo

Martino nedosahuje majsterstvo Daria Argenta a hlbšia psychologizácia jeho inak nesympatických postáv napriek odvolávaniu sa na Freuda rovnako absentuje; i cez to všetko je jeho giallo príťažlivé ponukou bláznivej zápletky a ešte bláznivejšieho rozuzlenia - a to všetko podávané s mierne sadomasochistickou oblohou! ()

Luk80

Rok po Ptáku s křišťálovým peřím se představuje Sergio Martino s úchvatnou Edwige Fenech a zajímavě prouzleným dějem. Sex a střepy,Nora Orlandi, Ohh Paura,Paura. ()

Brain-D

Takový druh filmů mě určitým způsobem přitahuje, takže jsem se u toho poměrně bavil. Výborná hudba a napětí, která udělala s normální kriminálky naprostej horor - paráda :) ()

vitekpe

Skvely, a krasne barevny giallo kousek s ikonickou Edwige a spolehlivym Hiltonem. Parada, to se Martinovi povedlo moc pekne. ()

KubykF

Film famózně natočený, práce se záběry super. Samozřejmě k ději a způsobu jak se některé věci přistupuju specificky, takhle se to prostě v Itálii točilo, ale i tak je to kvalitní filmařina s atmoškou. A na konci to rozuzlení! Nevím jak vy, ale já jsem si říkal že dobrý! :) Italská kinematografie skrývá klenoty. ()

Warhorr

Absolutně geniální maestro Martino. Příběh nás tentokrát zavede do Vídně sedmdesátých let kde začne řádit sériový vrah se svou nabroušenou břitvou a mladými ženami s podříznutým hrdlem se to začne jen hemžit. Píšu to téměř pokaždé u každého druhého gialla, obzvlášť u Martina, ale nemůžu jinak. Opět spousta nahoty a několik sexuálních scén. Jo chlapi si tady užijou. Během prvních pěti minut se svlékne tak pět hereček a nahotě neunikne ani hlavní představitelka včetně dalších žen. A že to jsou pořádné kousky. Je pravda, že ten gore tu sice není kdovíjak brutální a taky tu netečou hektolitry krve, jenže tohle všechno zastíní naprosto peckovní, mistrovský a mysteriozní příběh. Posledních dvacet minut si užijeme krásného ''what the fuck ????'' děje a zvraty tady probíhají až do samotného konce kde jsem už raději ani netipoval, jak se to všechno může vyvrbit a kdo za čím vlastně stojí. Tady si opravdu musí divák počkat až na závěrečné titulky. Když už tady máme na hodnocení místo hvězdiček možnost i dát''odpad'', lituji, že neexistuje něco jako ''svkost'', Tento snímek by si to rozhodně zasloužil. ()

mArcElkrIz

Skvělý zářez při putování giallo světem. Pominu-li opravdu dokonalé vypointování, tak to, co mi skutečně zůstalo v paměti (a stále se vrací) jsou vizuální zpracování jednotlivých scén - hradby živých plotů v parku, opuštěná postava u cesty uprostřed nekonečného horského údolí, noční návštěva vily, či scéna v podzemní garáži... Skvostné jsou také detaily výrazů tváří postav odkazující k westernům - a stylové zobrazení protivníka v odlesku slunečních brýlí je opravdovou třešničkou. Jen díky zmlsání vizuální dokonalostí nejlepších děl Argenta za 4. Ale uvidíme, třeba po opětovném shlédnutí přidám. ()

kkarx

Pokusím se rozebrat trochu podrobněji toto slavné Martinovo giallo, které mnozí považují za jedno z nejlepších. Dle mě je to jen nepříliš vydařený pokus zakládající si nikoliv na dobře napsaném příběhu, ale na soft erotických scénách jak už napovídá i samotný název v překladu "Zvláštní neřest paní Wardové". SPOILERY: Do Julie (Fenech) se svým pracovně vytíženým manželem Neilem (Alberto Mendoza) do Vídně. Ve Vídni právě vraždí psychopatický sexuálně narušený sériový vrah mladé dívky, což se Julie dozví při náhodné kontrole vozidla policistou. Tato kontrola připomene Julii jejího bývalého přítele Jeana (Ivan Rassimov), který s ní zacházel velmi dominantně. Ale vtip je v tom, že Julii se tohle zacházení líbilo a užívala si to (to je ona neřest). Není tudíž vůbec žádný důvod, aby si vražy spojovala s ex-přítelem. Nicméně divákovi je to prezentováno jako nějaké její trauma. Julie odejde na večírek, který pořádá její kamarádka Carol, která ji představí svého bratrance George (George Hilton). Na večírku ji čeká překvapení. Je tam i Jean a Julie dostává záchvat, začne zuřit a z večírku odchází. Jean ji před domem chytne, ale Julie nemá zájem. Čirou "náhodou" právě přijíždí její manžel Neil. A teď Julie tvrdí, že Jean je perverzní sexuální maniak! V noci Julie sní o Jeanovi, ale probudí se jako z noční můry. Vážně je to tak stupidní a nedává to žádný smysl. Načež nastává část filmu, kde se Julie stává milenkou George, který je, jak by řekl Angličan "douchebag". Sympatický manžel, který dělá první poslední má prostě smůlu. Nikdy není vysvětleno proč. Někdo ovšem zjistí o jejím vztahu s Georgem a začně Julii vydírat. Je jí řečeno, že má peníze donést do parku. Julie pošle svoji kamarádku Carol, načež Carol je v parku břitvou zavražděna. Julie jde na policii v přesvědčení, že vrahem je Jean. Ten má ale skálopevné alibi. A komisař se dál nestará! Vražda je připsána sériovému vrahovi. Jaká je pravděpodobnost, že ji někdo bude vydírat a na místě určení bude řádit právě sériový vrah? Julii v garážích přepadne maskovaný muž s břitvou. Sériový vrah? Nemožné. Kdo tedy? Jak uvidíme později, opět to nedává žádný smysl. Pak jede Julie s Neilem za Jeanem. Najdou ho s v krvi mrtvého ve vaně. Julie omdlí! Vážně? Tak strašně se ho bála a když je mrtvý tak omdlí? Mezitím je vrah chycen. Pak Julie opět opustí manžela a s Georgem odjíždějí pryč k moři... Proč platila výkupné, když svého manžela stejně hodlala opustit? Proč ji to tak rozrušovalo? Růže s Jeanovým podpisem přicházejí a někdo se ji pokusí zabít harpunou... Julie se psychicky zhroutí v jedné z nejhloupějších scén v historii kinematografie. Pohledem na boty za závěsem! Vážně tam "nastražili" boty a doufali, že se z toho zhroutí? :D Nyní nastává zvrat. Jean je ve skutečnosti naživu a snaží se Julii otrávit plynem. George je zatím na cestě za psychiatrem, že hned musí přijet, protože... Nemám ponětí. Někdo je v psychickém šoku, tak ho necháte o samotě a odjete pryč? Proč prostě nezvedne telefon a nezavolá? Nyní nastavá asi nejstupidnější část filmu. Julie je mrtvá a my se dozvídáme, že Neil, George a Jean byli spolčeni. Neil chtěl zabít Julii kvůli pojistce a George sestřenici Carol kvůli dědictví. A Jean chtěl peníze na život. Je to taková blbost, že to nemá obdoby. To k někomu jen tak přijdete a řeknete "Chci zabít svoji manželku, zabiju tvoji sestřenici" ? Co když by řekl ne? Trochu blbá situace, že? George zabije Jeana a odjede s Neilem. Na konci však zjistí, že Julie je ve skutečnosti naživu, po krátké honičce s policií zahynou. Julie si najde jako milence svého psychiatra a pohádky je konec. V tom filmu nedávalo nic smysl a člověk si pořád říkal "Počkat, co?". Chybí jediná kladná postava. Není komu přát. Julie je nesympatická kráva, George blb, Jean primitiv a Neil se nakonec ukázal taky jako hajzl. Otázky - Julie nenahlásila úmrtí Jeana na policii? Prostě jen tak odjeli z místa? Proč ji to nezajímalo? Jak mohl vrah vědět, že do parku nepřijde Julie ale Carol? Vážně počítali s tím, že se Julie zhroutí? Jak mohli nafingovat smrt Julie? KONEC SPOILERŮ: Extrémně překombinované, spoléhající na nahotu s jedinou zapamatovatelnou scénou v parku, kterou Martino zopakoval v lepším vydání v mnohem kvalitnějším a díky bohu jednodušším Torsu. ještě poslední EDIT: Ještě musím dodat, že jsem filmu dal z úcty k režisérovi (jehož všechny další filmy až do poloviny 70. let považuji za zdařilejší, snad kromě "Eye of the Black Cat", který je opravdu jen ve všech ohledech jen nevýrazný a nudný průměr) šanci minimálně 3x a nedokázal mě zaujmout ani jednou. Největší problém vidím v extrémně protahováném finále, které člověka nenechá na pochybách, že si v Martino se svoji prvotinou vlastně nevěděl sám moc rady a vyznívá skoro až parodicky a to v žánru, jež měl to nejlepší před sebou. () (méně) (více)

ad142

V slávnom "žltom roku" 1971 sa do žánru giallo púšťa aj vtedy málo známy režisér Sergio Martino a okamžite sa do neho zapisuje zlatými písmenami. Lo strano vizio della Signora Wardh je totiž po všetkých stránkach skvelý film, v ktorom dominuje výborná práca kamery a viaceré poeticky nakrútené scény, podfarbené priam úchvatnou hudbou. Pre akékoľvek giallo, je akási "skrytá poetika násilia" absolútne podstatná a práve Martino tu prvýkrát ukazuje, že tento žáner mu sadne asi najviac. Asi najkrajšia talianska herečka tej doby Edwiche Feneg tu síce predvádza iba jedinú hereckú polohu a to vyplašenosť, avšak pre jej veľké vystrašené oči a odhalené telo to musí byť odpustené...:) Aj zvyšní herci do tohoto filmu pasujú priam do dokonale a chladné modré oči násilného, ale uhrančivého Ivana Rassimova, či obrovská charizma zvodného Georga Hiltona majú potenciál stať sa až kultom. To všetko vrcholí skutočne perfektne vypointovaným scenárom, a neverím, že sa našlo veľa divákov, ktorí toto veľmi zamotané sprisahanie odhalili. Maximálny počet bodov však nemôžem dať kvôli trochu slabšej prvej tretine a faktu, že ďalšie Martinove gialla ako La coda dello scorpione (1971) či Torso (1973), sú dokonca ešte o malý kúsoček lepšie. ()

1985lula

Neviem sa rozhodnúť, ktorý Martinov kúsok sa mi páči viac, či Lo Strano vizio della Signora Wardh alebo La Coda dello scorpione. Každopádne dvojica Edwige Fenech a George Hilton bola výborne zvolená a nádherne sa na nich pozeralo. Na druhú stranu by to chcelo viac Ivana Rassimova, ten vie ako na milovanie v daždi. :) ()

Tormentor665

Já nevím, mně prostě to rozuzlení do celého filmu vůbec nezapadalo. A nelze to vidět ve špatném scénáristovi, Gastraldi byl přece mistr. Táhne nás to k bizarním sexuální hrátkám,přesto finální motiv má být naprosto jiný. Ale hlavně proč? Za celý film o tom nepadla ani zmínka. Navíc takhle krásné a hloupé prcátko odhodit jen kvůli prachům? No zkrátka za to hvězda dolů, jinak samozřejmě audiovizuální stránka je dechberoucí. ()

G04T

Vidím to už po šestý a nemám slov. Geniální. Nejlepší giallo vůbec a možná i nejlepší film všech dob. Dokážu odpustit i ten konec. Pět hvězd. ()

Pauliee

Skutočne ako už povedali ostatní komentátori je to perfektné giallo. K tomuto štýlu zatiaľ nemám vzťah a nevidel som veľa giallo filmov, takže porovnávať nemám s čím. Ale je to veľmi kvalitne natočená vyvražďovačka so skutočne nádhernou hudbou a poriadnym príbehom. Vyvrcholenie je originálne aj celý dej filmu si myslíte, že kto je vrah a na konci vás čaká prekvapenie. Niektoré dialógy som nerozumel pretože moja angličtina nieje až taká dobrá, ale aj napriek tomu som si tento film užil. Okrem toho tam hrá krásna Edwige Fenech a plno iných nahých krásnych slečien. Priaznivci gore budú mierne sklamaný pretože vraždy sú tu točené štýlom vidím zbraň a striekajúcu krv, ale to mi vôbec nevadilo. ()

Yuri69

Stylové (pokoj s pruhy!) giallo obsazené opakovanou dvojicí Hilton-Fenech. Závěr je naivní až běda, ale lze v rámci žánru lze odpustit. ()

djbarrel

Celkem slabota, nebýt snad celkem povedeného konce, nehodnotil bych ani jako průměr. Pro mě poněkud nepřehledné, nudné a celkově mdlé. Konec vše zachraňuje. 60 % ()

DonBraso

První půle filmu je malinko kousačka nehtů,ale od půky rejža zapne plnej kvalt a jede to jak švýcarský hodinky.Čtvrtý kousek od Martino.Rukopis by zde byl,ono u gialla co chceš.Pravda je,že ty občasný kraťasy do minulosti či spíše špatný sen navozovalo ten mysteriozní tón,který mně ale vůbec nesedl.Jinak je zde už rukopis znatelný a už jsem si rychle zvykl.Co doopravdy pořád nechápu,jak teďka neumí točit hororové sekvence,kterým stačí jen zvuk a kamera.To přesně u těhle italských filmů byl vždycky nadstandartní počin.Příběh je zamotaný a vlastně se nedá uhádnout,ikdyž je to ten vždy nejméně pravděpodobný,přesto vůbec ba naopak závěrečný rychlý bodyček nevadil a filmu tak trochu dal kriminální aspekt,který nemusí sednout každému,protože je to možná až moc přes hranu,ale o tom právě byla ta síla,že už čekáte jen...no popravdě jsem čekal,že tam stejně zahučí s autem:) ()