Reklama

Reklama

Wentworth

(seriál)
Trailer
Austrálie, (2013–2021), 79 h 18 min (Minutáž: 44–60 min)

Tvůrci:

Lara Radulovich

Hrají:

Danielle Cormack, Kate Atkinson, Celia Ireland, Shareena Clanton, Robbie Magasiva, Katrina Milosevic, Jacqueline Brennan, Nicole da Silva, Pamela Rabe (více)
(další profese)

Série(8) / Epizody(100)

Obsahy(1)

Strhující drama, jedna z nejlepších ukázek australské dramatické tvorby. Neobyčejně silný a konfrontační Wentworth je moderní adaptací kultovního seriálu Prisoner, který znamenal průlom již před více než třiceti lety.Dějištěm tohoto seriálu je nápravné zařízení Wentworth. Každá epizoda se zaměřuje na jinou postavu a sleduje, jak si vede v ženské věznici, v prostředí, kde delikventky bojují o nadvládu nad spoluvězeňkyněmi. Hlavní role hrají Danielle Cormack jako Bea, Catherine McClements jako ředitelka Jacksonová, Nicole Da Silva jako Franky a Kris McQuade jako Jacs. A v centru toho všeho je Bea Smithová - matka od rodiny z předměstí, která se stala šéfkou obyvatelek věznice Wentworth. (Filmbox)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (48)

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Před pár dny jsem si dala maraton Orange Is the New Black, ale prostředí ženského vězení jsem ani tak neměla dost, takže přišel na řadu dlouho odkládaný australský Wentworth. Tyhle dva seriály jsou ale odlišné jako den a noc. Zatímco Orange sází především na černý humor, Wentworth je drsné drama se vším všudy. A jelikož těm dramatům holduji přece jen víc, dokázal si mě tenhle vynikající kousek podmanit ještě rychleji a závislost se objevila v podstatě hned po prvním díle. Oceňuji tu i parádní práci s filtry a celkově vizuálně zajímavé zpracování, prim ale hrají propracované charaktery, ať už vězenkyň, tak dozorců. 1. série - 90% Druhá série je nesmlouvavá stejně jako nová ředitelka věznice, sadistická manipulátorka, která je na hony vzdálená sympatické ředitelce z první série. V té byl ještě aspoň minimální prostor pro nějaké to odlehčení, druhá řada je už čistá beznaděj. 2. série - 90% Sadistická ředitelka věznice ve třetí sérii rozjíždí svůj psycho teror neskutečným způsobem a válka mezi ní a pár vězeňkyněmi nabírá postupně na obrátkách až do působivého finále. Pro mě zatím nejlepší řada, kterou jsem zhltla na posezení a už se nemůžu dočkat další sezóny. 3. série - 100% Čtvrtá řada se od samého začátku s postavami ani diváky nemazlí. Jedna dramatická událost střídá druhou, o zvraty není nouze a my máme oprávněný důvod se bát o všechny postavy. Finále budou jistě někteří rozdýchávat až do premiéry další řady. 4. série - 100% ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle bezvadný seriál z prostředí ženské věznice jsem viděla poprvé a nečekala jsem takové příjemné překvápko. Víc než krimi mně Wentworth připomínal spíš drama, ale to je celkem jedno. Jela jsem jeden díl za druhým a postupně poznávala každou ženskou představitelku (díky tvůrcům za poměrně podrobné vykreslení charakterů hlavních postav), jaký přestupek je přivedl za mříže, ale stejně se do popředí mého zájmu dostala Franky, která se měnila jak chameleon a s přibývajícími díly mně zalezla pod kůži, ani jsem nevěděla jak. Souhlasím s některými uživateli, že výběr Beau v podání Danielle nebyla zrovna trefou do černého, ale to byla jen malá vada na kráse, protože tam šlo ve finále o všechny ty holky jednotlivě, takže vysloveně nějakým velkým rušivým elementem nebyla. Je to seriál, který má páteř, kde vám na konci spadne brada a budete stejně jako já čekat na další sérii, protože má na ní rozhodně našlápnuto. A na skvělý soundtrack bych málem zapomněla. ()

Reklama

kinghome 

všechny recenze uživatele

Nikdy jsem nebyl na vězeňský drama a ani jsem nikdy nepřemýšlel o tom, že se na něj podívám, jenže pak přišla Hellstruck s tím, že je tu boží drama Wentworth a když jsem se nudil, tak jsem si pustil jeden díl a to jsem neměl dělat! Od tý doby jsem nedělal nic jinýho, než že jsem koukal na Wentworth a na úžasnou, božskou, nádhernou a drsnou Nicole de Silva alias Franky do který jsem se zamiloval od prvního dílu, její postava je napsaná naprosto famózně a přebírá úlohu hlavní postavy, kterou měla být Bea, ale její postava není moc sympatická a prostě to není nic extra, né že bych jí taky neměl rád, ale oproti Franky je to prostě bída. Seriál mě začal bavit už od prvního dílu a bavil mě až do dílu posledního, není tam žádný díl, který by byl nějak extra slabý nebo průměrný. Wentworth je kromě Franky založen ještě na jedný věci, a to je napětí a očekávání, protože postavy jsou napsány tak, že nikdy nevíte co udělají příště. Postava do které bych to nikdy neřekl najednou začne pít a změní se ve zrůdu, nebo zjistím že má svině kterou jsem neměl rád problémy a už mi příjde milejší a v dalším díle to zase brutálně posere, no prostě naprosto vynikající seriál, který si zaslouží 5* a kvůli Franky si ho hodím i do topky, protože takhle Sympatickou herečku jsem už dlouho nezažil ()

Remedy 

všechny recenze uživatele

OITNB jsem si velice zamiloval, a proto jsem neodolal ani tomuto australskému počinu z prostředí ženského nápravného zařízení. Srovnání se zde přímo nabízí a tak nějak úplně nejjednodušeji by se dal Wentworth charakterizovat jako Orange is the New Black v australském a tedy v podstatě mnohem syrovějším a drsnějším podání. I ta atmosféra je zde mnohem tísnivější – srovnejte s OITNB, kde je všechno v podstatě nádherně vymydlené a ta věznice (na to, že to je věznice) působí vlastně docela klidným dojmem. Wentworth je stísněné, depresivní, temné zařízení, kde teče dost často krev a probíhá tam otevřená válka jak mezi vězenkyněmi, tak mezi dozorci. Co do autentičnosti a realistického podání dané látky, hodnotím Wentworth o třídu výše než OITNB (ale i tak si kladu otázku, jestli vůči sobě ve vězení mohou být ženy takové hyeny a svině :))) Na druhou stranu i přes nesporně vynikající a ohromně výrazné postavy (Franky, Jackie, Bea, Fergusonová) není scénář k Wentworthu tak bohatý a tak perfektně propracovaný jako v případě OITNB. Zároveň je ale nutné podotknout, že s přispěním poměrně působivých flashbacků notně roste psychologická hloubka celého příběhu. OITNB zase vypráví mnohem více vedlejších příběhů a měl jsem z něj pocit větší scénáristické „hutnosti“. UPDATE po finále třetí řady Wentworthu: vzhledem k tomu, že jsem měl tento komentář rozepsaný v cca polovině druhé řady, musím tu „nepropracovanost“ scénáře v porovnáním s OITNB vzít zpět a konstatovat, že Wentworth se probojoval do mé top ten mezi běžícími seriály. Finále třetí řady je kulervoucí, dojemné a jedno z nejlepších na poli seriálové scény za poslední léta. Nevím, čím to je, ale ten koncept ženské věznice zpracovaný do seriálového formátu je prostě vynikající a vlastně i dost originální a neokoukaný (a to australské podání ho zase posouvá o něco dál). Aktuálně mě čeká třetí řada OITNB, tak jsem zvědavý, jestli budu nadšený stejně jako u třetí série Wentworthu:))) The Series I – 90%, The Series II – 85%, The Series III – 95% ()

veru_needy 

všechny recenze uživatele

Rivalita vězeňkyň v ženské věznici, politické boje mezi personálem i vedením a do toho všeho vstupuje téměř nevinná Bea, která se postupně přizpůsobuje jak prostředí uvnitř, tak i okolnostem venku za zdí. Strhující příběhy jednotlivých postav se postupně setkávají v ženském nápravném zařízení Wentworth. Jedná se o vážnější drama. Rozhodně se nejedná o žádnou pohádku či komediální odlehčení ve stylu OITNB. Představitelkám a představitelům jednotlivých postav, zrovna tak scénáři, nemám rozhodně co vytknout. Pěkná směsice charakterů, které se podle mého docela reálně vyvíjejí, málokdy jsem měla pocit, že něco bylo slabě představeno. Možná je to právě neokoukanými tvářemi, ale moc se mi třeba líbila postava Liz. Dokázala ve mě vyvolat velice sympatický pocit, hned při prvním setkání. To upřímné "love" na konci každé její otázky směřující k lidem, na kterých ji záleželo, mi bude znít v hlavě ještě hodně dlouho. Franky mě zase naopak v první sérii absolutně nezajímala a místama mi dokonce přišla spíše otravná, nežli jako někdo, kdo má mít respekt u ostatních žen. Ale stačilo chvilku počkat a Franky si prošla tak hezky přirozeným a nenuceným vývojem své postavy, že jsem si nakonec při její finální scéně normálně i pobrečela. Dále mi přišla skvělá Vera Bennett, nejdřívě jako šedá myš a poté jako guvernérka celé věznice. Jen jako jedna z mála všech postav si zahrála ve všech sériích a tak jsme měli možnost sledovat její život krok za krokem a dokázat si ji tak postupem času zamilovat, i přesto, že místama mohla působit poněkud nezajímavě. Já ji měla z nějakého důvodu ráda už od samého začatku; o to větší úsměv mi postava Very přinesla právě na samotném konci. Joan Fergusson naopak jako záporák opravdu výborná, tleskám, prostě vynikající herecký výkon. Nedivila bych se, kdyby jistá Pamela Rabe za tuhle roli sklidila nejedno ocenění. Musím přiznat, že mě dlouho seriál takhle nechytl. Sice mi pár dílů trvalo, než jsem si na to nové prostředí zvykla (byla jsem až moc zvyklá na polehčující okolnosti v OITNB, které v této sérii právě naopak chyběly - což jsem ve finále vnímala jen jako velké plus), ale s rozjezdem druhé série, jsem se nakonec nemohla odlepit od obrazovky. - "My name is Sue, but they call me Boomer, because I am always coming back." ()

Galerie (1 251)

Zajímavosti (8)

  • Za účelem průzkumu, jak vypadá život v opravdovém vězení, se vydal herecký a produkční tým do Dame Phyllis Frost Centre v Deer Parku ve státě Victoria. Jedná se o ženskou věznici s maximální ostrahou a celá skupina se zde setkala s vězeňkyněmi a personálem. (oli009)
  • Velkou favoritkou na získání role Bei Smith byla Tammy MacIntosh. Nakonec ji však dostala herečka Danielle Cormack a Tammy MacIntosh byla později obsazena do role Kaz Proctor. (oli009)
  • Wentworth Gaol je skutečné vězení v Austrálii (1881-1928), nyní je z něj muzeum. (fraktal)

Reklama

Reklama