V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

Vančura

Jeden z těch filmů o tom, jak je život někdy krutý a současně krásný, což je výpověď o světě balancující přesně na pomezí banálního žvástu a hluboké moudrosti. Lewisovými knihami jsem zcela nedotčen, to mi ale nebránilo nechat se pohnout tímto filmem o jednom výseku jeho života. Příjemná a po všech stránkách zdařilá podívaná, s tklivým závěrem, který by nedojal jen cynika. ()

Tomco

Anthonyho one man show, to bez debaty. Ten chlap strhne aj mŕtveho. Pekný živý film s krásnymi emóciami, náladou, romantikou, má to proste šťavu a Debre to po boku tohto veľkého herca moc sekne. Len "škoda", že Wingerka si (očami citlivého diváka) svojou postavou dáva scenárové repete, ako v parádnej Cene za nežnosť. Podobne ale, ako v spomínanom Brooksovom nesmrteľnom filme aj tu trhala svojim výkonom moje srdce. ()

Faidra

Čím je Amazonka mezi řekami, sekvoja mezi stromy a Bajkal mezi jezery, tím je Anthony Hopkins, jehož talent se tyčí do nedohledných výšek a prostírá do širých dálek, mezi herci. Znalci Lewisova života by mohli namítnout, že Lewis přednášel na Cambridgi a ne na Oxfordu, že Joy Greshamová měla dva syny a ne jen jednoho, že v příběhu chybí řada Lewisových blízkých přátel včetně J.R.R. Tolkiena, že charaktery a podoba postav jsou pozměněny, některé události posunuty nebo vynechány...ale celkově je to tak nádherně, citlivě a v jemných barvách vyvedený příběh, že se člověk těžko zmůže na slova námitek, natož když má slzy v očích a knedlík v krku. Velké uznání hercům, režisérovi a hudbě. "Pain is a part of happiness." ()

patrikus

Velmi pomalý, až lyrický film, který v závěru v citovém měřítku skutečně zasáhne. Zajímavý je především ve filozofické rovině. Nejpůvabnější je ve filmu rozhodně kamera a herectví Debry Winger. Dnes bychom takový film odvyprávěli ve dvoutřetinovém čase, přesto je shlédnutelný i v této příliš ukvapené, až stručné době. Za zmínku stojí také hudba a herecký výkon malého chlapce. A. Hopkins ve filmu nezáří tolik, jako jeho herecká partnerka, přesto má ve filmu zajímavé dramatické nuance a energii, kterou dobře vkládá do postavy spisovatele Lewise, která je tímto zcela uvěřitelná. ()

Enšpígl

Anthony Hopkins zahrál Clivea Staplese Lewise naprosto úžasně a to přitom nemám ani nejmenší šajnu, že nějakej Lewis existoval. No, ale co každej známe někoho, vy Lewise, já zase striptérku Cindy ze Zlatýho stromu a Tlustýho Lojzu z nálevny od Kurelů, heč ! Nicméně zpátky k filmu, ať mě uživatelka Faidra nerozbije držku, že jí tady svejma kecama o mých pofidérních známostech znesvěcuji naprosto nádherný film. Pravda totiž je, že tenhle snímek je doslova balzámem pro lidi s ciltivou duší a srdcem na pravým místě. Navíc v závěru filmu síla příběhu spustila dost hlasitý budíček pro moje emoce. Jo a Anthony Hopkins by si za svůj absolutní herecký výkon zasloužil poctu nejvyšší, které se lidem na této planetě může dostat -- mojí fotografii s osobním věnováním ! ()

• Poslední film Roberta Flemynga. (D3VIL)