V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

misterz

Ďalší z filmov, v ktorom známy herec podá jeden zo svojich životných výkonov. V tomto prípade to bol Anthony Hopkins a jeho famózne stvárnenie postavy Clivea Staplese Lewise. Ide o jemný, podmanivý príbeh, úplne odlišný od bežných romantických drám. Od začiatku do konca si plynie svojim tempom, kde prvá polovica akoby postupne diváka pripravovala na tú druhú, vážnejšiu. Ten, kto sa naladí na rovnakú vlnu s príbehom a vydrží až do konca, bude odmenený nádherným záverom s veľkým odkazom. 85/100 ()

boro123

Přiznám se, že o osobě C.S. Lewise toho moc nevím a nečetla jsem ani žádné jeho knihy, přesto se mě tento film hodně dotkl v tom dobrém slova smyslu. Anthony, který je můj nemilejší herec, hraje jako vždy výborně, navíc téměř celou dobu nesleze z plátna, což mě těší, protože na něj bych se vydržela dívat i celé hodiny. Celý příběh je takový jemný, příjemně lidský, navíc zasazený do nádherných kulis Oxfordu. Zas tak často mě filmy nerozpláčou, ale tohoto jsem brečela jako želva minimálně poslední půlhodinu, ale konečné poselství mi na rtech vykouzlilo přece jen úsměv. ()

pepo

Nadhera. Aj ked je to film skor pre nasich rodicov (najma maminy). Hopkins aj Debra Winger su uzasni, pribeh je dojicka slz a cele je to mozno az prilis akademicke. Ale takto si nejako predstavujem pojem kvalitna a elegantna melodrama pre starsie publikum. A tentoraz to nemyslim ako nadavku, pretoze to je vazne nadherny film. Silnych 8/10 ()

Chudobka

Tento film jsem viděla poprvé v době, která byla pro mě obtížná, byla jsem téměř u konce svých sil. Po zhlédnutí tohoto působivého příběhu jsem si zcela jasně uvědomila, co mi chybí ve vztahu s partnerem a svůj život jsem přehodnotila. O výborných hereckých výkonech není třeba psát. Anthony Hopkins je vždy zárukou kvality a Debra Winger mě úplně dostala ve filmu Cena za něžnost. Dnes se na film podívám s odstupem času a s novým partnerem. ()

troufalka

C. S. Lewis se u mne nezapsal jako autorLetopisů Narnie, k těm jsem se dostala až se svými dětmi. Vryly se mi do paměti Jeho Rady zkušeného ďábla. O to víc jsem byla zvědavá na Krajinu stínů. Příběh, který je uvěřitelný, protože se opravdu stal. Nevadily mi ani drobné odchylky od skutečnosti. Žasnu nad polohami Anthony Hopkinse, který dovede zahrát prince i šílence, spisovatele, hrbáče i Picasa. ()

• Anthony Hopkins nahradil v roli Jacka Lewise Nigela Hawthornea, který byl v té době prakticky neznámý. (D3VIL)
  • Barbře Streisand bylo nabídnuto režírování a role ve filmu, Barbra ale odmítla kvůli práci na projektu The Normal Heart (který stejně nebyl dokončen). (D3VIL)