Jerzy, spisovatel a alkoholik, se snaží pod vlivem lásky k ženě zotavit se ze závislosti. (kamals)

lineker

U strážnýho anděla aneb cesta do hlubin prosáklé alkoholikovy duše. Ten film si mne získával postupně. První půlhodinu jsem si říkal, že tímhle jsem se s Smarzowskim nepotkal. Postupem času, ale porozumíte režisérově záměru a pochopíte, že ty všechny časové roviny, úhybky, flashbacky mají svůj smysl a silnou vypovídací hodnotu. Explicita zde " stejně jako v jiných filmech polského génia" hraje účelnou roli. Divákovi je předkládán obraz totální ztráty lidskosti, soudnosti, zábran. Pohled přes prázdnou sklenku na živoucí trosku, která kdysi byla člověkem. Skvěla antialkoholní příručka. ()

Shadyllady

Úžasné psychologicke drama posbírané z jednotlivych chaotickych vzpominek hlavni postavy. Musela jsem se v tom chvíli orientovat. Je to jeden z těch filmů,  co je lépe shlédnout dvakrát. Ale pozor, není to pěkný pohled. Ovsem naprosto syrově realistický, až to jednoho zaskočí. Nejdepresivnější je však konec a ona pomyslná křižovatka života. Na kterou cestu se vydat? Rozhodně stojí za shlédnutí,  i jako prevence pro budoucí alkoholiky. ()

Polsko opět otevírá bolestivou minulost

Polsko opět otevírá bolestivou minulost

07.12.2014

Wojciech Smarzowski patří v domácím Polsku mezi přední současné režiséry. Každý jeho počin je událost a výjimečný je i v tom, že jeho filmy jsou vysoce úspěšné jak u kritiků, tak u diváků – i přes… (více)