Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

V prostředí jižanského městečka, za horkého léta roku 1970, se rozehrává příběh rodiny Simmonsových. Ten se odvíjí ve vzpomínkách dnes už dospělé dcery Lidie. Hlavními postavami jejích vzpomínek je bratr Stu, otec Stephen, psychicky těžce poznamenaný vietnamský veterán, který si nedokáže udržet práci, a především strom, na kterém si Stu a jeho přátelé postavili své letní sídlo. Zde prožívají chvíle souznění a malých prozření, bojují s dětmi opileckého vdovce Lipnicka a zároveň se jen obtížně vyrovnávají s tím, že jejich otec je outsider. Během léta děti poznávají, že nenávist a řevnivost vede jen k nesmyslné a ničivé "válce". Pozvolna pochopí otcovu filozofii tolerance a vzájemné pomoci, jež ovšem nešťastného muže paradoxně stojí život. (Nova Cinema)

(více)

Recenze (63)

Riddick77 

všechny recenze uživatele

Psychické a socio-ekonomické následky války aneb vietnamský syndrom v plné kráse. Snímek plyne pomalým a rozvážným tempem, což vystihuje dynamiku života v chudých jižanských státech, kde v této době byla nouze o práci. Americký válečný veterán nesmazatelně poznamenán zvěrstvy války ve Vietnamu a vlastní volbou, kterou musel pod tlakem v mezní situaci udělat, se snaží postavit se na nohy a dát si život do pořádku. Velmi dobře zachycené dobové podmínky a strukturální problémy tehdejší americké společnosti (vláda nebyla schopna generovat pracovní místa pro veterány, které sama poslala do zadržovací války). Trošku mě mrzí, že Avnet nešel trochu hlouběji při zkoumání duševního rozpoložení navrátivšího se otce rodiny (Costner), což by dalo příběhu ještě větší jiskru a dramatičnost. Ačkoliv mě udivuje, jak dokáže po svých zkušenost hlavní hrdina zachovat rozvahu a být stále oddaný morálně čistým a demokratickým hodnotám, tak příběh působí velmi nenásilně a věrohodně. Analogie války a dětských rozporů je zachycena báječně a jen dokresluje fakt, že i v civilizovaných podmínkách mohou být jedinci zatlačeni zpět do fáze barbarství. Samotná projekce postavy Costnera do jeho syna (Wood) je velmi zdařilá, i když v daných životních podmínkách asi dosti problematická. Celkově výborný film o post-traumatickém stresu, o hmatatelných následcích vietnamského dobrodružství pro americké vojáky, o dospívání v ne zcela funkční rodině, o lidské hlouposti, odvaze, odhodlání a určitém životním přesvědčení (když se chce, vše je možné - pokud máte naději). 8/10! ()

camper 

všechny recenze uživatele

Abych se přiznal, vůbec nechápu nízké hodnocení, jaké tento film zde na ČSFD má. Dlouho jsem se mu vyhýbal, ale když jsem ho shlédl byl sem překvapen - příjemně. Naprosto výborný zážitek. Nejvíce se mi líbila role Kevina Costnera a to, jak vychovával své děti, zvláště pak syna Stu (Eliah Wood). V tomto filmu nenajdu žádné slabé místo! ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Film, který se v divácky líbivém provedení pomalu valí vpřed, aby se snažil v ne úplně přesvědčivé formě upozorňovat na společenské problémy Ameriky 70. let prostřednictvím dětských očí. Problémem je občasná přemoudřelost dětí, kteří v určitých chvílích neuvěřitelně schopně brání demokratizaci společnosti a útočí na lidskou omezenost a krutost. Na takovou úroveň se nedostává ani většina dospělých. Jsou to sice oduševnělé řeči, ale působí až nepatřičně, obzvláště v porovnání s jejich ostatním nevyrovnaným chováním. Občasná překročení hranice citového vydírání také budí rozpaky. Film zkrátka útočí na diváky všemi povolenými i nevkusnými způsoby, aby sám sobě dodal punc výjimečnosti. Jeho poselství není špatné: snažit se bránit zbytečným konfliktům a rozepřím, které mohou konfliktní situaci pouze vyhrocovat, a učit se kompromisům a spolupráci. Vznešená a chvályhodná myšlenka, bojující proti bezpráví, které plodí pouze další bezpráví. Ale myšlenka nebývá totožná se skutečným životem a ideály tak nedocházejí svého naplnění. V hlavních rolích jsou sourozenci Stu (zajímavý Elijah Wood) a Lidia Joanne (Lexi Randall) Simmonsovi, kteří tráví přelomové léto v jejich životě v dětské bezstarostnosti, řevnivosti, společenské nesmiřitelnosti, zažitém pokrytectví a osobním hrdinství. Z dalších rolí: válečným konfliktem postižený otec dětí Stephen Simmons ("správňácký" Kevin Costner), muž s nejvíce demokratickým pohledem na svět ve městě a okolí, jeho ustaraná manželka Lois (Mare Winningham), hubatá černošská dívka Evaldine (LaToya Chisholm), nejlepší Lidiina kamarádka, děti útočící rodiny Lipnickich Billy (Christopher Fennell), Arliss (Donald Sellers), Leo (Leon Sills), Lester (Will West) a Ula (Jennifer Tyler), jejich otec (Raynor Scheine), opilec a násilník, či rasistická učitelka slečna Strapford (Christine Baranski). Film neurazí, ale svým způsobem provedení ani vyloženě nenadchne. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Dlouhá stopáž tomuto jinak velmi příjemnému rodinnému filmu (ano, tenhle žánr ve výčtu chybí) hodně škodí, v některých momentech jsem se opravdu nudila. Ovšem malý Elijah svým hereckým výkonem strká do kapsy všechny ostatní herce včetně Costnera, právě za něj zvyšuji své hodnocení o *. A ten český překlad názvu mi teda vážně moc neseděl. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Přes dvě hodiny dlouhé drama o životě na venkově? Proboha co to je? Rozhodně je to příběh partičky kluků, o kterém mi bylo okamžitě jasné, jak se vyvine, jak dopadne, a co z toho pramení. Strom snů je hodně pomalý film, který se nikam nežene. Trvá dlouho, a od začátku do půlky se v něm nic zázračného skutečně neděje, to nejlepší si totiž nechá na konec. Ten je teda opravdu dobrý, ale stejnak naprosto chápu zdejší hodnocení. On to vcelku není špatný film. Nemá pevný scénář, nemá pevný bod za kterým by se měl řídit. Je prostě o životě takovém, že život je svině, a ukazuje to z různých stránek pohledu, což není nic neobvyklého. Herci taky válí včetně tehdá malého Elijaha Wooda. Nemůžu říct, že by tento film měl na sobě něco špatného, jen možná je tu fakt, že jsem u něj málem usnul, ale konec mě nenechal. Není to žádný zázrak jak se o něm píše, ale dá se na to příjemně koukat. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (3)

  • Protože hercům v dětských rolí bylo v době natáčení mezi 13–14 lety, byly cigarety, které ve filmu kouřili, vyrobeny ze speciální bylinné směsy. (sator)

Reklama

Reklama