Bosch

• USA Bosch
USA, (2014–2021), 52 h 11 min (Minutáž: 39–52 min)

Předloha:

Michael Connelly (kniha)

Hudba:

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Madison Lintz, Mimi Rogers, Paul Calderon, Sarah Clarke, Troy Evans, Gregory Scott Cummins (více)

Série(7) / Epizody(68)

Hieronymus „Harry“ Bosch (Titus Welliver) je v drsném a špinavém podsvětí Los Angeles jako doma. Zkušený a ostřílený detektiv dře dnem i nocí, aby odhalil a dopadl nebezpečné kriminálníky bez ohledu na to, jak moc jsou podlí nebo jak dobré mají konexe. Bosch se řídí heslem „buď záleží na každém, nebo nezáleží na nikom“. A proto opakovaně naráží na chyby systému, který umožňuje lidem s černým svědomím, jako jsou Raynard Waits, Veronica Allenová, nebo dokonce policejní komisař Los Angeles, proklouznout mezerami mezi nedokonalými právními předpisy. Na druhou stranu ubohé oběti zločinů, mezi nimi i Boschova vlastní matka, prostitutka, se kvůli nim nikdy nedočkají spravedlnosti… Bosch a jeho všemi respektovaný parťák Jerry Edgar (Jamie Hector) pracují pod velením poručíka Grace Billetsové (Amy Aquino), schopné a soucitné policistky, jež se ke svému velkému zklamání už několikrát nedočkala zaslouženého povýšení. Billetsová má pochopení pro Boschovo odhodlání nastolit spravedlnost za každou cenu, a když je potřeba, leccos mu odpustí. Oblíbenec celého Los Angeles a současný náčelník policie Irvin Irving (Lance Reddick) se s nejlepším detektivem z oddělení vražd zná už hodně dlouho, ale ne vždy schvaluje Boschovy pracovní metody – zvlášť pokud jdou proti jeho vlastním zájmům. Zdaleka nejvíce si však Bosch rozumí se svou dcerou Maddie (Madison Lintzová), studentkou univerzity, která by se ráda jednoho dne stala právní zástupkyní. V Boschově životě hraje velkou roli také metropole Los Angeles – ať už jde o jeho ikonický dům z padesátých let, který stojí v Hollywood Hills vysoko nad světly velkoměsta, nebo oblíbená místa, jako je mexická restaurace El Compadre, Hotel Ace a lanová dráha Angels Flight. Bosch zná L. A. jako své vlastní boty, možná ještě lépe! (TV Prima)

ApsidalTill

Je neuveriteľné aké tempo a atmosféru dokáže tento seriál udržať počas všetkých svojich doteraz vydaných sérií. V oblasti kriminálnych produkcií neexistuje nič rýdzejšie a čistejšie, než práve Bosch. Herecké obsadenie je doslova ako vytrhnuté z predlohy a na obrazovke si ich obľúbite podvedome až do takého stupňa, že sa vám ich osudy stanú ako vlastné. Pár dní pred začiatkom piatej sezóny je už jasné, že inak na tom nebude ani tá s číslovkou päť. ()

hroubek

S01+S02 - Trvalo mi to pravdu hodně dlouho než jsem se k tomu dostal. A možná o to více si to teď užívám. Je to super. Titus Welliver má obrovský charisma a neskutečně si to tady dává. Ostatní herci mu skvěle sekundují a vytvářejí funkční svět. Líbí se mi atmosféra seriálu, která je specifická a má v sobě jistou špinavost a nepříjemnost - pohled na sluneční LA je úplně jiný, než na New York nebo jakékoliv jiné město z východního pobřeží. Případy jsou zatím zajímavé a umí upoutat pozornost. Zatím jsem objevil jediný nedostatek a tím je lehká natahovanost. Každé řadě by stačilo, kdyby měla osm dílů, a ne deset. Jsem hodně spokojený a těším se až si pustím další díly. 8,5/10 S03 - Další povedená řada. Hodně moc se mi líbí jakým způsobem se zatím každá řada rozjela. Začnete to hezky pomalinku a postupně to začne eskalovat k něčemu většímu a do jisté míry i osobnějšímu. Tvůrci opravdu nikam nespěchají, pečlivě budují atmosféru a ukazují nám, jak může být vyšetřování příběhů zdlouhavé a neuspokojivé. Stačí málo a celý případ se může rozpadnout jako domeček z karet. Z počátku jsem si myslel, že tvůrci těch zápletek nakousli opravdu hodně, ale ve výsledku se ukázalo, že to úplně na pohodu ukočírovali a dali tomu uspokojivé zakončení. Čistě z mého pohledu si myslím, že kdyby tato řada měla o dva díly méně, tak by šlapala o trochu lépe. Místy se tvůrci lehce opakovali. Už teď se těším na další řadu. 8/10 S04 - Tohle byla lahůdka. Čtvrtá řada nabízí oproti předchozím řada malinkou změnu ve vyprávění a z mého pohledu to této řadě moc pomohlo. Nejnovější řada je nejzajímavější, nejdravější a dokáže Bosche fyzicky a psychicky vyšťavit, a udělat to ještě více osobnější, než jsem doufal. Celá řada je velmi energická a dravá, a já jsem měl chuť zkouknout všechny díly hned za sebou, protože to, co se v této řadě řeší si vaši pozornost získá během pár minut. Tvůrci odvedli luxusní práci a já si užil každý díl. Je to parádně napsané, skvělé zahrané (Titus Welliver si to neskutečně dává a ostatní herci mu velmi  zdatně sekundují - Jamie Hector a Lance Reddick), jsou tu funkční zvraty, a samotný případ umí tnout do živého, a velmi krásně ukazuje problémy, které jsou v dnešní společnosti. Čtvrtá řada se moc povedla a já se těším až si dám menší maraton u řady s pořadovým číslem pět. 9/10 S05 - Opět velká lahůdka. První scény z nejnovější řady mě hodně překvapily a já jsem jen koukal s otevřenou pusou, co se děje a hlavně, co se bude dít dále. Tvůrci si pro nás připravili opět skvělou a napínavou podívanou, kdy divák má potřebu si pustit celou řadu na jeden zátah. Místy je to skoro infarktová podívaná, která diváka uzemní. Znovu musím pochválit tvůrce za špičkovou práci s atmosférou, napětím a výstavbou příběhu. Moc se mi líbilo, jak se zbytečně nikam nespěchalo a všechno pomalinku, ale jistě do sebe začalo zapadat, abychom dostali krásný a ucelený obraz. Hodně si užívám samotný nečernobílý svět, kde některé věci nejsou takové, jaké by měly být, ale na druhou stranu jsou věci, které se nikdy nezmění a hrdinové, kteří mají pevné zásady. Po herecké stránce je to bezchybné a každý z herců dostane dostatek prostoru, aby vynikl. Čistě z osobního hlediska jsem čekal, že některé linky bude trochu jinak vygradované, ale to nic nemění na tom, že jsem si tuhle řadu moc užil. 8,5/10 S06 - Další parádní jízda, nebo tentokrát ne? Šestá řada mě opět chytla a já dával jeden díl za druhým. Opět mohu s čistým svědomím napsat, že se jedná o špičkově napsanou a natočenou detektivu, která nás nenechá vydechnout a budeme jí napjatě sledovat. Bohužel je tu jedno velké ALE. Těch zápletek je v této řadě až moc, a tvůrci se s nimi snaží pracovat jak nejlépe mohou, přesto výsledek působí lehce přeplácaně. Problém se ukáže, že tvůrci potřebují každou zápletku a linku nějakým způsobem dokončit a uzavřít, a to jakým způsobem to dělají mi nesedlo. Celé to místy působilo na sílu, vynuceně a některá scénáristická rozhodnutí mi přišla zmatená. Na druhou stranu musím říci, že je zde tolik vynikajících momentů, scén a hereckých výkonů, že tento nedostatek velmi rád odpustím a nebudu na něm tolik bazírovat. Šestá sezóna detektiva Bosche se hodně moc povedla, a já se klepu na poslední řadu. 7,5-8/10 S07 - Povedené a silné zakončení kvalitního detektivního seriálu. První díly mi trochu nesedly, ale jakmile se příběh rozjel a přišel hlavní zvrat v půlce, tak jsem byl jako na trní a musel jsem to hned dokoukat. Tvůrci si celou řadu připravují půdu na velmi stylové zakončení, které je z mého pohledu silné, lidské a hlavně sedí k hlavnímu hrdinovi. Moc se mi líbilo jak to krásně do sebe zapadlo, jak se některé postavy vyvíjeli (Jerry, Irving) a mám radost z toho jak to bylo kvalitně natočené a napsané. Určitě by se našli nějaké chyby, ne každá linka byla úplně soběstačná, ale i tak to nic nemění na tom, že ten konec je perfektní. Krásná práce a já se můžu přesunout k seriálu Bosch: Odkaz, na který se fakt dost těším. 8/10 () (méně) (více)

geklon

Hurá. Retro noir jak se patří. Charisma hlavního hrdina v hluchých místech vylepí, to co by případně nefungovala, nebo jemně skřípalo, ale během té jedné epizody, která přecházela schválení celé série, jich moc není. Navíc se během pilotu setkáváme s velkým množství eventuálních vedlejších postav, které jsou minimálně zajímavé. Koroner v batikovaným tričku a nakrátko střižená velitelka, v obtáhlým tričku u mě vedou. Při správném a střízlivém vedení, tu máme detektivní senzaci. ()

3DD!3

Pilot: Bosch je frajer a zatím to příjemně odsýpá. Spousta povědomých herců dostává konečně větší prostor. Parádně napsané postavy. Příběhově zatím v pohodě, hezky čitelné, čekám jak se to zašmodrchá. Annie Wersching je pořád kus. Po první řadě: Musím říct, že jde o výbornou záležitost. Něco mezi Wirem a Dr. Housem a čím blíž konci tím lepší je. Návykovka. Titus perfektní, atmosféra hustá a nejede to v zavedených kolejích. Začal jsem číst Connellyho Kufrové tango. Bosh je v druhé řadě jistější v kramflecích a výlety do Vegas nabízí lákavé prostředí plné casin a šlapek. Shodou okolností je Kufrové tango, které sloužilo za hlavní zdroj inspirace druhé řady, první Connelyovka co jsem četl a její převedení do seriálové podoby mě potěšilo. Dokonce vylepšilo slabší části knížky. Výhledy z Boshova domu jsou luxusní. Návnada v podobě nové stopy ohledně vraha matky jako finále super. To abychom nepřišli o pesimistickou pachuť v závěru. Těším se na třetí řadu. Pomalejší a sevřenější třetí řada, která i přes pár silnějších momentů ničím nevytrhává. Kromě posledního dílu, to je pane Bosch v nejlepší formě. Vygradovaný dialog s J. Edgarem je třešničkou na dortu. ()

Illy

Můj nejoblíbenější detektiv (spolu s Harry Hollem) si svoji sérii zasloužil. A Titus ho zvládl zahrát s přehledem, nekompromisního buldoka, který sere na politiku a předsudky, hlavní je jen jeho práce. Neodpustí ani nejmenší levárnu, i když přijde o kamaráda či milenku. Pro ty kteří znají knižní předlohu je tohle povinnost. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let