Hei tai yang 731

• Hongkong 黑太陽731 (více)
všechny plakáty

Film pojednává o chodu japonského koncentračního tábora v Číně, kde se provádí řada pokusů na lidech. Zahrnuje řadu velice drsných, smutných, krutých a brutálních scén, které se údajně v táboře odehrávaly. (Flipnic)

lamps

Nebýt dosti chabého zapojování dokumentaristických postupů, které mají navozovat auru skutečných událostí a vytlačovat ten až mytologický opar kolem jednotky 731, o níž se toho zase tolik neví, mohlo jít o docela silný snímek - napovídá tomu minimálně závěrečná scéna, která zanechává ten úlisný pocit nekonečného mrazivého ticha. Jenže ta odtažitá dokumentární nátura tam je a hlavně jejím přičiněním se jaksi rozpadá celá podstata sdělení - historické poučení se totiž nejeví jako cíl, nýbrž jako prostředek k chladné rekonstrukci lidských zrůdností, před nimiž se neuhýbá pohledem (i když minimálně u třech scén zavřít oči doporučuji - hlavně u té s 'oholenýma' rukama mě zamrazilo jako snad nikdy). S žádnou postavou se nemáme šanci nějak identifikovat (ale měli bychom, protože v centru má stát rebelie mladých a nevinných rekrutů) a v paměti utkví divákovi spíše zlomky, které sílu samy o sobě nepostrádají - i když efekt většinou pramení jen z krutých výjevů a nesmírně přesvědčivých vizuálních triků, u nichž mám odůvodněné obavy, že to často ani triky nebyly (pitva malého kluka byla podle režiséra real a nevěřím, že kočka rozmašírovaná stovkami krys skutečná nebyla). Není to příjemný film, jen ne tím způsobem, jak by být měl. 40% ()

matestlust

Nudná, čínská, rádoby šokující ,,Cat trojka" ,která, ačkoliv obsahuje pár brutálních scén, tak není vůbec tím, na co si hraje. Děsí jen skutečnost, že se to celé opírá o doložené a pravdivé příběhy...ačkoliv těžko říct, do jaké míry to kopíruje tehdejší realitu. Film je, jako celek, jedna veliká kopice nudy a těch pár (opravdu jen pár) experimentů je prostě málo na to, aby to v člověku zanechalo nějaký, řekněme stísněný a neklidný pocit. Ve své době uměli HK tvůrci natočit daleko více šokujících kousků...tak trochu nechápu ten status ,kultu" , v rámci exploitation subžánru, zrovna u tohoto. ()

JohnMiller

Jednotka 731 bola za druhej svetovej vojny, vývojárom chemických a biologických zbraní. Členom tohoto "výskumného" inštitútu nerobil problém, skúmať svoje nebezpečné látky, chemikálie a jedy na ľudských jedincoch. Išlo prevažne o vojnových zajatcov, väzňov ale aj Čínskych roľníkov, keďže tieto experimenty prebiehali iba v Číne za vojny, kedy Japonsko, Čínu ešte okupovalo. Toto obdobie zachytáva táto snímka veľmi nepríjemným, ale miestami nudným, spôsobom. Hlavnou postavou je tu, z pomedzi mnohých, veliteľ, generál Shiro Ishii, prezývaný aj Japonský Mengele, ktorý ovláda celý komplex a dohliada aj na experimenty. Drvivú väčšinu snímky však sledujeme mladých chlapcov, ktorý dostávajú výcvik priamo v samom komplexe, takže sa stretávajú zo všetkým zlom, ktoré sa tu deje. Dosť často sú sami donútení pomáhať starším lekárom. Chlapci dostanú za úlohu napríklad dobiť jedného väzňa tak, aby stratil vedomie. Musia brať mŕtvoly po pitve, alebo respektíve to čo po nich zostane, do spaľovne a tak. Hoci tu bolo nechutností dosť, ešte sa k nim vrátim, nemôžem za to, ale to ostatné okolo toho bola nesmierna nudná vata, ktorá sa ťahala ako sopeľ. Nebolo to ani dostatočne dramatické ani dostatočne dobrodružné, vyslovene tu išlo o pár nehorázne drsných scén, kde som si aj hlavu otočil, ale to je tak všetko. Mám rád staršie filmy, keďže tam išlo vždy o poctivú filmárčinu, žiadne efekty, žiadne počítače, nič. Ale niektoré scénky tu boli naozaj prehnané. Jednej žene nechali odmrznúť ruky. bolo -30 stupňov celzia, jej niekoľko hodín liali na ruky vodu, potom ju zobrali dovnútra a ponorili jej , už modré, ruky do nejakého sajrajtu. Okamžite jej odpadla koža a zostali iba kosti. Alebo chlapíka zatvoria do miestnosti, púšťajú a zvyšujú hlasitosť dovtedy, kým nevy*erie, vlastné črevá. Hodia živú mačku do miestnosti plnej krýs a sledujú, čo sa bude diať. samozrejme mačku zožerú. A nakoniec vedci aj tie krysy podpália, tie sa chúdence rozutekajú, pričom z nich sála oheň. Možno bola mačka fake,nie som si istý, ale tie krysy na 100% NIE!!! Nemám rád, keď sa v starých horroroch ubližuje zvieratám, to si tvorcovia mohli odpustiť. Viac som z toho sklamaný ako nadšený, ale malo to svoje čaro. ()

Shadwell

Nikoliv 666, ale 731. ____ Nesouhlasím s tím, že by se soudruzi v Číně rozhodli znovu vytvořit něco propagandistického proti zlým a chamtivým Japoncům, kteří je štvou jako osina v zadku co svět světem stojí. Za prvé film dosti věrně odhaluje taoistický brainwashing řadových japonských vojáčků (potýkáme se s ním i my tady v Evropě – kupř. při různých anketách; přestože veřejné mínění neexistuje, rozhodujícím způsobem ovlivňuje náš výběr), za druhý tyto zmanipulovaný marionety podniknou proti svrchovaný generalitě vzpouru a za třetí se tvůrcům – ať už záměrně, nebo nezáměrně – povedlo vyvolat v divách mnohem větší pohoršení nad zabitou kočkou, kterou ve filmu doslova rozšmelcuje hejno myší. Jedna jediná kočka... a zastíní genocidu tisíců nevinných (a to říkám jako zapřísáhlý odpůrce speciesismu a antropocentrismu). Inu, svět je dnes samá kuriozita. ()

dr.horrible

Explicitné zobrazenie násilia mi nevadí, kvôli nemu som film pozeral. Čo mi vadí je, že na jednu zvrátenosť pripadá zhruba dvadsať minút nudy, trápnych hereckých výkonov a scenáristických obratov typu: teraz sme urobili toto, teraz poďme urobiť tamto. Navyše Mouové postavy nemajú dušu a čo je horšie, nemajú osobnosť. Sú to všetko len tupé karikatúry. Keď na začiatku zahrabú plačúceho novorodenca snehom, pôsobí to brutálne a znepokojujúco, keď sa ale potom všetci zborovo usmievajú zakaždým, ako rozrežú nejaké decko, je to iba fraška. Okrem toho väčšina toho mučenia vlastne nemá zmysel. Chápem, že úmyslom režiséra bolo hlavne šokovať, ale celý film rozprávajú dokola ako testujú biologické zbrane, a tie goreové radovánky, ktoré nám predkladá, nemajú s nimi predsa nič spoločné. Aký význam pri ich testovaní má napríklad nechať niekomu odmrznúť ruky a potom z nich stiahnuť kožu aj s mäsom? Alebo hodenie živej mačky medzi niekoľko stoviek myší? Žiadny. Je to len trápna samoúčelná snaha natočiť čo najodpornejší film. ()

• Film bol zakázaný vo Fínsku. (Ffcvc)