Další díl cyklu Naše Velká válka – v pořadí devátý – nese podtitul: Zborov – zrození armády. Bitva u Zborova byla prvním samostatným vojenským nasazením československých legií v Rusku. Do té doby bojovaly čs. jednotky roztroušeně u různých útvarů ruské armády a plnily většinou výzvědné a průzkumné úkoly. Před Zborovem vytvořily Československou brigádu, která dostala na starost zhruba desetikilometrový úsek fronty. Proti ní stály rakousko-uherské pluky mezi nimi i dva, které byly doplňovány vojáky z českých zemí. 2. července 1917 zahájily čs. jednotky útok na rakouské pozice v rámci ruské tzv. Kerenského ofenzívy. Během prvních dvou hodin dobyly první dvě obranné linie zákopů a postupovaly dále do hloubky rakouské obrany. Svým nadšením, odhodláním a hrdinskými činy strhly k útoku i sousední ruské jednotky, které na svých úsecích uvízly v nepřátelské palbě. Kolem 18. hodiny, kdy bitva skončila, prorazily legie frontu do hloubky téměř pěti kilometrů, dobyly čtyři obranné linie Rakušanů a obsadily několik vesnic. U Zborova se doslova zrodila československá armáda. (Česká televize)