Reklama

Reklama

Osvobození I - Ohnivá duha

  • Sovětský svaz Osvobožděnije 1: Ognennaja duga (více)
Sovětský svaz / Východní Německo / Polsko / Jugoslávie / Itálie, 1970, 87 min

Obsahy(1)

Epické ztvárnění bojů druhé světové války pod precizní režisérskou taktovkou Jurije Ozerova. Sovětský svaz vyprodukoval v době po druhé světové válce velké množství válečných filmů, často velmi výpravných a v pravém slova smyslu epických. Pětidílná koprodukční série Osvobození představuje jeden z vrcholů snahy o monumentální zobrazení klíčových událostí největšího konfliktu v dějinách – pochopitelně s hlavním důrazem na východní frontu. Její režisér Jurij Ozerov sám druhou světovou válku prožil v řadách Rudé armády – na jejím začátku mu bylo 18 let. V padesátých letech se pak vydal na filmovou dráhu, později v koprodukci s Československem natočil Velkou cestu (1963), film o osudech mladého Jaroslava Haška v Rusku. Na válečné fresce Osvobození, která etablovala jeho kariéru režiséra válečných velkofilmů, pracoval v letech 1967–71. V pěti dílech zde zachycuje hlavní politické a vojenské události let 1943–45. Válka je v Osvobození zobrazována nejen z pohledu jednotlivých vojáků; je zde popsán celý průběh střetnutí, vznik a souhrn záměrů jednotlivých stratégů a jejich dopad na situaci. Vedle skutečných historických osobností vystupují ve filmu i smyšlení hrdinové, nechybí ani milostný motiv. Dokumentární materiály ze sovětských, amerických, britských, německých i francouzských archivů ve spojení s hraným filmem vytvářejí unikátní divácký dojem. Dílo je samozřejmě do určité míry poplatné době svého vzniku, režisér se nevyhýbá patosu a klade důraz na hrdinství ruských vojáků. Svou historickou důkladností a masivním nasazením bojové techniky však velkolepá epopej dodnes patří do povinného kánonu pro fanoušky vojenské historie. Pro filmové nadšence pak představuje neopominutelnou kapitolu v dějinách filmu.
První část série, Ohnivá duha, je věnována největší tankové bitvě druhé světové války, která se odehrála v létě 1943 u Kurska. S použitím vojenské techniky, která nemá ve filmové historii obdoby, se divák stává účastníkem mamutí vojenské operace, ve které se střetla německá a sovětská vojska. (Česká televize)

(více)

Recenze (25)

pakobylka

všechny recenze uživatele

Po 24. únoru 2022 pro mě osobně nehodnotitelné ... ruská agrese proti Ukrajině radikálně změnila můj názor nejen na události Druhé světové - a nejsem schopná přihazovat hvězdy jenom na základě filmařského umu sovětského režiséra ... původní komentář z roku 2015 nechávám čistě pro ilustraci - toho, jak jsem byla naivní a hloupá: ---------- Téměř dokumentární pojetí dává prvnímu dílu výpravné válečné epopeje zcela nový rozměr. Svým stylem víc než cokoli jiného připomíná velkolepou rekonstrukci jedné z nejdůležitějších bitev Velké vlastenecké války. Občas se do záběru kamery dostane i zdánlivě bezvýznamný jednotlivec - to aby bylo dostatečně zřejmé, že armáda se skládá z VOJÁKŮ (kromě toho - i mimo ni se vyskytují stateční civilisté, kteří se v konfliktu nějakým způsobem angažují) ... a každý z nich svým dílem přispívá ke konečnému výsledku. V první řadě musíte akceptovat, že "Ohnivou duhu" filmaři převyprávěli z pohledu vítěze. Víte ... měli na to právo: Dala jim ho jejich vlast - jakkoli se vám to slovo z pozice obyvatele dosti nešťastně globalizované Evropy 21. století může jevit jako zprofanované. Dala jim ho jménem dvaceti miliónů těch, kteří pro ni zemřeli ... nebo kteří se jen ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Ale co je v takových časech "správné místo" ? Pokud válka přijde a bez ohlášení vstoupí do vašich dveří, nebude se účastně vyptávat, jestli se do ní chcete zapojit - nebo jestli se na pár let hodláte uklidit někam do ústraní ... a v závětří si počkat, až se přežene. Protože žádné dostatečně chráněné závětří najednou NEEXISTUJE. 4,5* ... a z úcty ke všem padlým tentokrát zvedám hodnocení na 5*. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Asi nejlepší díl z celé série Osvobození. Je věnován tankové bitvě u Kurska a u Prochorovky bez nadbytečné ideologie a s maximem akce a bojové techniky. Především ta kvanta tanků použitých ve filmu jsou naprosto úžasná. Sověti odhalili termín německého útoku a před jeho začátkem provedli dělostřelecký přepad, který způsobil německým jednotkám ztráty. Němci přesto zaútočili s cílem Sověty obklíčit a zničit. Ani po týdnu bojů u Kurska německé jednotky nebyly schopné prorazit sovětskou obranu a uzavřít obě ramena kleští - původní cíl operace Citadela. Bitva u Prochorovky, kde mělo dojít k uzavření kleští, byla masakrem, obě strany útočily ve střetném boji a nasadily všechny zálohy. Až 6 000 tanků, 4 000 letadel a 2 miliony mužů ve zbrani, šlo o největší tankovou bitvu lidských dějin. ()

Reklama

Thomassi 

všechny recenze uživatele

První díl nejlepšího počinu Jurije Ozerova. Bitva u Kurska - skutečný obrat ve válce na východě a zároveň největší střed obrněných sil v historii válčení. Film je podán až dokumentárním způsobem: politické dění černobílé a válečný příběh barevně. Pro natočení tankové bitvy u Prochorovky musel Ozerov splašit snad veškerý tankový arzenál a toto vše pak proti sobě pustil na natáčecích pláních. Pokoukání je to ohromující a letecké záběry naprosto fascinující. Takto to dokázali pouze Sověti, to se jim musí nechat. Nicméně pár nepřesností se najde i zde (podle Hitlera měla Panzerwaffe 800 tanků Tiger. Což samozřejmě není možné. U Kurska jich bylo nasazeno něco málo přes 100), ale to v celém měřítku nikterak nevadí, navíc bez zbytečné propagandy. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Když Rusové natočí válečný film, tak to stojí za to. Tisíce statistů, stovky tanků, letadel a explozí. Oni by snad byli schopní opravdu každou bitvu rekonstruovat v měřítku 1:1. Není divu, roky 1941–1945 byly, přes děsivých 23 milionů obětí, vlastně nejslavnějším obdobím jejich dějin a vlastně jediným, kterým se mohou chlubit. Dokázali zastavit rozpínavého Hitlera a svět je tehdy, přes všechny vady na kráse, obdivoval. Od té doby už nic dobrého ani obdivuhodného nedokázali. První díl série nabízí to nejlepší. Velkolepé bitvy, jistou rukou dirigované a realisticky podané, a zatím ještě bez výraznějších a historii deformujících ideologických vycpávek. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Keby som sa mal na film pozrieť čisto konzumným spôsobom tak sa vyjadrím v zmysle - megalománia vo filme. Bojové scény sa tu dajú porovnať s tými v Bondarčukových filmoch, všetko maximálne realistické, obrovské masy ľudí a vojenskej techniky bez dodatočných grafických úprav, každý vojak tu má svoje miesto... To ale nie je to najhlavnejšie. Film má aj veľkú historickú výpovednú hodnotu, celková stratégia a priebeh bitky o Kursk (ale aj jej prípravy) sú tu absolútne faktograficky bez chybičky. Jediné čo by som snáď mohol vytknúť je hrdinský pátos (ten je ale pochopiteľný a odpustiteľný) a tiež súboje muža proti mužovi mi miestami prišli dosť infantilne zahrané, ako keby si herci na nejakom kurze precvičovali nové bojové chvaty. Beriem to však iba za také "srandovné" mínus, pretože prínos na poli histórie je veľmi veľký. 80/100 ()

Galerie (8)

Zajímavosti (7)

  • Točilo se i v blízkosti města Perejaslav-Chmelnický nedaleko Kyjeva. Povolení k natáčení na místě skutečných událostí nebylo nikdy získáno. Problém byl v tom, že na bojišti se stále nacházelo značné množství nevybuchlých bomb a granátů, které mohly odpálit pyrotechnické efekty nebo průjezd těžké vojenské techniky. (sator)
  • Bitevní scény byly tak rozsáhlé, že hlavní pyrotechnik V. Sukhetshiy byl uveden v titulcích, což nebylo zvykem. (sator)
  • Celá pentalogie filmů Osvobození prošla restaurátorskými pracemi v rámci restaurátorského programu Mosfilm Cinema Concern. Digitální restaurování bylo dokončeno v roce 2020. (sator)

Reklama

Reklama