Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bouřlivé mládí autora "Dona Quijota" v hvězdně obsazeném snímku... Svůj životopis Miguela de Cervantese natočil Vincent Sherman v roce 1967 – v barvě a s hvězdným obsazením. Ve snímku se objevili Horst Buchholz, Gina Lollobrigida, José Ferrer, Louis Jourdan či Fernando Rey. Zobrazuje mladého Cervantese jako chudého, leč ctižádostivého mladíka, který se nevyhýbá soubojům ani milostným eskapádám. Ústřední osou příběhu je pak konflikt Svaté ligy s Turky včetně slavné bitvy u Lepanta, která stála Cervantese ruku. Zmrzačený námořník je později zajat alžírskými piráty a odvlečen jako otrok do Alžírska, kde osnuje plány na vzpouru a útěk, aniž by tušil, že si jej budoucí generace zapamatují jako spisovatele. (Česká televize)

(více)

Recenze (18)

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Jsi blázen. Když člověk ví , jaký je život a odmítá se před ním sklonit, možná je šlechetný, ale pořád je blázen…." X "Člověk není nikdy otrokem, když jeho duch je svobodný. Není blázen, když zůstane věrný svým ideálům."  Nevím, nakolik tento film o Migueli de Cervantesovi, tvůrci "Dona Quijota", odpovídá realitě. Ale minimálně základní fakta (účast v bitvě u Lepanta, zajetí do otroctví, pokusy o útěk svědčící o jeho neskonalé touze po svobodě) jsou v pořádku. Film má pěknou atmosféru dobrodružně-romantického filmu (viz třeba bitevní scény). Mě ale zaujalo hlavně jakési hlubší idealistické poselství, které film přináší. Poselství, že vždy neplatí teze o tom, že "lidí jsou mrzcí a nezajímají se o čest ani morálka" Co povzbudivějšího si přál slyšel téměř v předvečer 2. kola prezidentských voleb... ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Nečakane dobre fungujúci nenáročný životopisný film s dobrodružným príbehom slávneho spisovateľa, ktorý toho zažil dosť a ako čítam, nudný život nemal ani po návrate zo zajatia do Španielska. Jeho "stáž" v Alžíri trvala až 5 rokov, počas ktorej sa o útek pokúsil 3-krát. Kratšia stopáž by sa hodila viac, hlavne romantiky v ňom bolo na mňa až priveľa, napriek tomu aj vďaka dobrodružnejšej druhej polke bolo iba málo hluchších miest. Buchholz sa na rolu idealistického rojka výborne hodil a krásna Lollobrigida to so svojím zvodným zjavom nikdy nepokazí. ()

Reklama

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Dobrodružství a lásky Miguela Cervantese, jak z ní v překladu originální název, daleko předtím, než napsal svůj nejslavnější román ´Don Quiote de La Mancha´. Příběh, založený na základě  knihy ´Cervantes´ autora Bruna Franka, je samozřejmě fiktivní, ale určitými odvětvími španělského romanopisce, dramatika a básníka  se přeci jen místy dotýká. V šedesátých letech vznikla přemíra všelijakých romanticko-dobrodružných historických snímků a tento je jen jeden z nich v řadě. Příběh má vše, co lze od takového snímku očekávat. Patřičné intriky, romance i na válečnou bitvu dojde. A jak už to obvykle také u životopisný příběhů z určitého období bývá, v ději jsou ukryty inspirační motivy na některé slavné postavy pozdějších literárních děl. Svoboda, otroctví a do toho všeho vtírající se kulturní aspekt, který potřebuje určitý divácký nadhled. Naopak do dnešní doby naprosto nezestárla uvedená konfrontace mezi křesťanstvím a islámem.  Krapet rmoutí přílišné pomalé tempo, ale k příjemnému diváckému odpočinku to snad postačí. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Romantická pohádka o bouřlivě dobrodružném mladí budoucího slavného spisovatele. Kdyby ji o sobě napsal sám, bylo by to hodně troufalé, ale idealizace do pohádek patří. Nicméně moudrost stáří a drsná realita mládí byly nejspíš výbornou kombinací pro vznik jednoho z pokladů světové literatury, který vzdává skrze ušlechtilou sebeironii hold rytířské cti a čistým ideálům. ()

Chřástal 

všechny recenze uživatele

Formativní zážitky budoucího autora Důmyslného rytíře dona Quijota (například setkání s předobrazem Sancha Panzy) jsou podány dobrodružně a romanticky, ale nejzajímavější jsou dialogy o islámské hrozbě pro křesťanskou Evropu a o stavu obou civilizací, například během toho, kdy mladý idealista Cervantes provádí tureckého vyslance nepříliš křesťansky ctnostným Římem. Část filmu (asi poslední třetina) odehrávající se v zajetí je bohužel slabší. ()

Galerie (38)

Reklama

Reklama