Moje povstanie.sk

(festivalový název) (TV film)
  • Slovensko Moje povstanie.sk
Rozhovor  - Michal Dušička

Poviedkový film o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktorých stvárňujú obľúbené slovenské osobnosti.
V produkcii RTVS vzniklo 6 vizuálne aj obsahovo pútavých minifilmov, ktoré mapujú historickú udalosť cez osud konkrétnych mladých ľudí počas Slovenského národného povstania v roku 1944. Jednotlivé príbehy majú približne 4-6 minút a účinkujú v nich aj neherci, ktorí sú však mladým divákom známi z iných oblastí.
Moje povstanie.sk je poviedkový film o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktorých stvárňujú obľúbené slovenské osobnosti. Televízny film RTVS sa skladá zo šiestich krátkych príbehov a dokumentu, v ktorom sa zjavujú zábery z nakrúcania filmov a v ktorom sa vyjadrujú protagonisti o SNP.
1.príbeh
Pavel (Celeste Buckingham) mala v čase SNP dvadsaťtri rokov a pred vojnou bola učiteľkou na základnej škole. Ovládala päť jazykov, v partizánskom odboji preto pôsobila predovšetkým ako prekladateľka. Spolupracovala so sovietskou rozviedkou, americkou OSS i britskou tajnou službou. Je držiteľkou Bronzovej hviezdy za hrdinstvo. Zomrela vo veku sedemdesiatosem rokov v Kalifornii v USA. Pri svojej prvej misii prepašovala vo vlaku plnom nemeckých vojakov krátkovlnnú vysielačku.
3.príbeh Zoltán (Miroslav Šatan) mal v čase SNP tridsaťdeväť rokov a pracoval ako súkromný lekár. Pre svoj židovský pôvod musel ukončiť prax a pridal sa k partizánskemu odboju. V bunkri Grúnik zachránil životy desiatkam slovenských, ruských i nemeckých vojakov. Pochovali ho na lučenskom židovskom cintoríne.
4.príbeh Milan (Majk Spirit) mal v čase SNP dvadsaťjeden rokov. Pôsobil v partizánskej jednotke Za ideál, a neskôr v oddiele pod vedením Miloša Uhra. Jeho veľkou vášňou bolo divadlo a poézia. Spieval v spevokole a recitoval. Keď ho príslušníci gestapa zatkli, niekoľko dní ho vypočúvali, kruto mučili, a nakoniec popravili na židovskom cintoríne v Novom Meste nad Váhom. Posmrtne mu vyšli dve zbierky poézie Odkaz a Odpusťte, mamička...
5.príbeh Marta (Dominika Cibulková) mala v čase SNP dvadsaťštyri rokov a pred vojnou pracovala ako kuchárka. Zachránila život stovkám partizánov, ktorým pravidelne dodávala potraviny, muníciu, lieky, šaty a informácie o presunoch nemeckých oddielov. Jej pravdivý príbeh, v ktorom ju pred smrťou zachránila konzerva sardiniek, sa stal legendou. Marta má dnes deväťdesiatštyri rokov.
6.príbeh Ján (Lukáš Latinák) mal v čase SNP štyridsať rokov a pôsobil ako evanjelický kňaz. Pre zranenie sa nemohol zúčastniť na priamych bojoch, preto sa stal jedným z hlavných organizátorov Povstania na Gemeri. Celé štyri mesiace ukrýval na povale hľadaného partizána, dokonca aj v čase, keď si v jeho dome príslušníci SS zriadili kanceláriu. Miestni ho preto pokladali za kolaboranta a zradcu. Poskytol azyl trom desiatkam partizánov a utečencov z táborov smrti. Umrel v roku 1946. Keďže nebol komunista, režim jemu ani jeho rodine nikdy nepriznal hrdinské zásluhy v Povstaní. (STV)

Rozhovor  - Michal Dušička

mira007

Šest šestiminutových mikropříběhů ze Slovenského národního povstání inspirované skutečností obsazené osobnostmi ( hokejista Šatan, tenistka Cibulková, zpěvačka Buckingham ... ), které mají k danému tématu přitáhnout teenagery? Na to, že vznik tohoto díla připomíná amatérismus - herci bez nároku na honorář, zapojení různých spolků a nadšenců , tak výsledkem je technicky jedna z nejprofesionálnější prací slovenské televizní tvorby. Příběhy jsou jednoduchoučké ( některé až moc viz. žena, která utíká před esesáky a život ji zachrání konzerva ) ale některé stačí říct maximum - nejlsilnější je story doktora partyzánů, který se slituje nad zraněným Němcem, který na oplátku přivede svoje kumpány vyvraždit celý partyzánský tábor. Nejlepší pro mne byl štědrý večer u Latiňáka . Nedám víc než silné tři hvězdy , protože hrdinové jsou jmenováni jen jménem. Pokud je někdo hrdina, tak mají říct celé jeho jméno, takhle to autoři degradujou na příběhy jedna paní povídala. ()

Marek1991

Krátke a dobre zahrané príbehy z obdobia povstania, kde tie prvé boli vybraté tak, aby akoby naschvál poukazovali aj na zločiny režimu, ktorý prišiel po ňom a tak sa po tom podľa mňa nemôže oháňať žiaden kritik povstania, ktorý by tvrdil, že sme sa vrátili do nejakej doby alebo, že sa nahráva podobe histórie ako ju popisujú niektorí známi historici, ktorých obhajcovia vtedajšieho štátu nemusia. Mne možno naopak trocha vadí taký ten súčasný kapitalistický, americký, novodobý pohľad na to, ktorý je badateľný výberom úvodných príbehov, či protagonistov. O povstaní sa však veľa nedozviete z tých akoby poviedok, sú to však príbehy konkrétnych ľudí, ktoré sú dobrým doplnkom k terajšiemu 70. výročiu začiatku povstania. Najviac sa mi asi páčila časť s Latinákom, tá s Cibulkovou bola dosť slabá, až zbytočná, ale najhoršie z toho podľa mňa vyšla časť s Dušičkom, kde som toho veľa nerozumel. Som zvedavý na ďalšie príhody, je to celkom zaujímavé. ()

Flego

Ako celok hodnotím tento projekt veľmi pozitívne. Je určený predovšetkým mladým divákom a azda v kombinácii so známymi ľuďmi zo športového a hudobného prostredia budú schopní pozrieť si tieto poviedky z čias pre nich málo zaujímavých... Všetky poviedky sú pravdupovediac len náčrtom príbehov a sú tak kratučké, až je to na škodu veci. Taktiež ma nepotešili opakujúce sa exteriéry, akoby sa dej nedal zasadiť aj do iného prostredia. Technické spracovanie je však absolútne dokonalé, vizuál je pôsobivý a čiernobiela kamera vyznieva veľmi atraktívne. ()

Fujara777

ÁNO: Tak takto. Zámer prilákať mladých je zjavný už z názvu a zaslúži si uznanie. Obsadiť nehercov býva taká dvojsečná zbraň, ale nebolo to úplne beznádejné (najmä, ak hovoríme o Buckinghamovej a Dušičkovi). Hercovi Latinákovi evanjelický kňaz sadol. Vďaka rýchlosti, akou poviedky za sebou nasledujú, a ich dynamickému rozprávaniu to celé nestíha nudiť. Príbehy ako také sú zaujímavé a majú šancu upútať. Viac zaujali dialogizovanejšie poviedky. NIE: Je ale otázne, či je potrebné sa až takto všemožne podliezať mladému publiku. Príbehy sú tak zbytočne čiernobiele (v zmysle dobrí vs zlí, nič medzi, žiadne odtienky). Taktiež prvoplánové mi príde nakrúcanie v čiernobielej farbe (úsilie odkazovať na minulosť?). Viac by ma zaujala forma, povedzme, dvoch príbehov, ktoré by boli prepracovanejšie, dostali by viac priestoru a zostručnený komentár na konci každého príbehu by tak nebol vôbec potrebný. U Buckinghamovej si viem predstaviť, že by herecky ustála aj dlhšiu minutáž bez výraznejších kixov. Latinák detto. ()

kamil.i

Na slovenské pomery výnimočný projekt. Jednotlivé epizódy miestami pôsobia ako bez príbehu, ale tu ide o myšlienku, pocit a mimoriadne invenčný vizuál. Dĺžka kapitol nie je daná ani tak obsadením populárnych nehercov, či nedostatkom materiálu na adaptovanie, ale skôr rozpočtom- tvorcovia sa museli rozhodnúť medzi minimálnou minutážou charakterickou pútavým vizuálom pre mladých divákov a obšírnejším rozprávaním bez efektu. Oceňujem, že režisér sa ako jeden z mála pustil do rozprávania obrazom. ()

• Zoznam osobností, ktoré vo filme hrajú, vznikol na základe prieskumov na školách. Žiakov sa pýtali, koho obdivujú, kto je pre nich vzorom a hrdinom. Všetky známe osobnosti účinkovali bez nároku na honorár. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Natáčania sa zúčastnili slovenské kluby vojenskej histórie a ostatné občianske združenia, ktorých členovia hrajú reálnych vojakov nemeckej či slovenskej armády z druhej svetovej vojny, partizánov a civilov v dobovej originálnej výstroji, výzbroji a s originálnou vojnovou technikou (motorky a iné). Ide o kluby (občianske združenia): Klub vojenskej histórie CARPATHIA, o.z., Klub vojenskej histórie Dubná Skala, o.z., Klub vojenskej histórie PRESSBURG, o.z., Múzeum na kolesách či SAHARA o.z.. (k4li)
  • Tvorcovia si prvou sériou pripomenuli 70 rokov od vypuknutia SNP. (Johnny.ARN)